Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hry na přelomu tisíciletí

Tatran Střešovice porazil nejlepší tým světa a získal Pohár mistrů

Florbalisté Střešovic jako první český klub v historii vyhráli Pohár mistrů. Ve finále v Praze porazili svěřenci trenéra Milana Fridricha švédského šampiona a obhájce triumfu Falun 6:4. Gólem a dvěma asistencemi k tomu přispěl kapitán Marek Beneš a dvěma brankami další český úřadující vicemistr světa Matěj Havlas.

"Postupně nám začne docházet, co jsme dokázali. Teď bezprostředně po zápase se ve mně mísí euforie a částečně i únava. Poslední týden jsem ten zápas měl hodně v hlavě. Jsou za tím roky, během nichž toho kluci hodně odmakali, a je to pro nás hodně sladká odměna," řekl Fridrich.

Do vedení se dostal v čase 6:19 domácí Tatran díky přesné střele Matěje Havlase. Gólman Tomáš Jurco podržel českého šampiona při několika šancích Falunu, ale ve 13. minutě se po jeho nešťastném výhozu balonek odrazil k Maltemu Lundmarkovi, který připravil gól před odkrytou branku pro Emila Ruuda.

Falun otočil stav 88 sekund před koncem první části při vyloučení Martina Kisugiteho a Malte Lundmark tentokrát připravil snadnou pozici k zakončení pro Alexandera Galanteho Carlströma.

"Byla to bitva tak, jak má být. Částečně to i pro mne bylo náročné, ale když jsem viděl kluky, jak do toho vstoupili, byli koncentrovaní a silní na míčku, tak jsem měl jistotu, že jsme do utkání vstoupili velmi dobře připravení. Všichni hráli to, co mají, a ukazovali svou sílu. Zvládli jsme konec první i celou druhou třetinu a v té třetí už byli kluci v laufu. Bylo to jen o tom udržet nastavenou hlavu, protože těch vyhrocených momentů bylo hodně," konstatoval Fridrich.

Tatran se ve druhé části tlačil za vyrovnáním, ale Santtu Stranberg držel svůj tým. Falun se ubránil i v oslabení při trestu Augusta Bergkvista.

Stejně tak zářil i Jurco a nedovolil švédskému mistrovi zvýšit náskok ani při trestu Tomáše Hanáka. V 39. minutě se Tatran radoval z vyrovnání díky tečované střele Martina Šindeláře.

Střešovice stupňující se aktivitu korunovaly vedoucím gólem v 51. minutě, kdy po kombinaci s Matějem Čelakovským zakončil Ondřej Sádlo. Vyrovnat mohl parádním zakončením Ruud, ale trefil levou tyč.

V 53. minutě při vyloučení Emila Kalentuna naopak zvýšil Beneš. V čase 52:41 měl Falun možnost trestného střílení, ale Jurco nohou přerušil pokus o kličku Emila Nilsena.

"Popravdě jsem nevěděl, že pojede tenhle hráč. Myslel jsem si, že pojede Galante Carlström. Překvapilo mě to, ale pořád jsem byl soustředěný na svůj výkon. Spíš to bylo o tom, co hráč předvede, a já na to budu reagovat," uvedl Jurco.

Vzápětí pojistil vedení Tatranu Hanák. Rychle sice snížil Galante Carlström, ale v 57. minutě opět uklidnil domácí Havlas. Až pět sekund před koncem zkorigoval pětinásobný vítěz Pohár mistrů v přesilovce výsledek zásluhou Lundmarka.

Fridrich byl rád, že skončilo čekání na velký triumf proti švédskému florbalu. "Pro nás je to ukázka dobrého trendu. Jsem rád, že kluci se vyrovnali soupeřům v rychlosti. Samozřejmě, pokud bychom hráli každý týden s takovými soupeři, tak by nám to pomohlo k tomu, abychom byli ještě lepší. Mám však radost z toho, že začíná být realitou, že do utkání jdeme s tím, že ho můžeme vyhrát. Víme, že to nebude každý zápas, že by to bylo těžké. Ale dneska se to sešlo a hlavně kluci do toho šli s vědomím, že můžeme vyhrát, a to je důležité," prohlásil Fridrich.

Hrdinou duelu na straně vítězů byl Jurco, který byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem finále za Tatran. "Je to velké zadostiučinění a skvělý pocit. Vyhrát finále Ligy mistrů... Nemám co říct. Je pravda, že jsem měl některé skvělé zákroky, ale musím říct, že jsem udělal i jednu velkou chybu, což je škoda. Jsem rád, že to kluci zvládli, nepotopil jsem je. Hráli pořád stejně. Věděli jsme, že to bude vyhrocený, přeci jenom je to hodně soubojová liga. Byli jsme na to připravení a kluci jsou hodně soubojové typy. I díky tomu jsme to zvládli," dodal Jurco.

Finále Poháru mistrů ve florbalu v Praze:

Tatran Střešovice – IBF Falun 6:4 (1:2, 1:0, 4:2)

Branky a nahrávky: 7. Havlas (Kisugite) 39. Šindelář (Vavroušek), 51. Sádlo (Čelakovský), 53. Marek Beneš (Šindelář), 54. T. Hanák (Beneš), 57. Havlas (Marek Beneš) – 13. Ruud (M. Lundmark), 19. Galante Carlström (M. Lundmark), 54. Galante Carlström (M. Lundmark), 60. M. Lundmark (Aldeeb).

Rozhodčí: Fässler, Schläpfer (oba Švýc.). Vyloučení: 3:2, navíc T. Hanák – Backby oba 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 1200.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články