Svět motorů

Světovými šampiony jsou florbalisté Švédska

Curych - Florbalisté Švédska se vrátili po šesti letech na trůn a na devátém mistrovství světa oslavili už sedmý titul. Ve finále v Curychu rozdrtili vítěze minulých dvou šampionátů Finsko 11:5, když ve 32. minutě vedli už 9:0. Bronz patří domácím Švýcarům, kteří v duelu o 3. místo vyhráli nad outsiderem Německem 8:0.

Atmosféru finálového duelu před 10 518 diváky v Hallenstadionu si vychutnala také česká dvojice sudích Petr Černý a Jiří Janoušek. Švédové potvrdili, že znovu dominují florbalovému světu. Už v 58. sekundě otevřel po chytré přihrávce Karla-Johana Nilssona skóre Kim Nilsson.

Ještě v úvodním dějství zvýšil dvěma trefami Malmström. Druhá třetina se změnila v exhibici Tří korunek. Po gólech Nilsbertha a Samuelssona si vzali Finové oddechový čas. Gólmana Toivoniemiho vystřídal Kosonen, ale po 49 sekundách také inkasoval po střele Nordgrena. V kanonádě pokračovali Samuelsson, Sundstedt a Kim Nilsson.

Sestřih utkání Finsko - Švédsko

Až ve 39. minutě pokazil Amanovi čisté konto Kukkola a Finové už ve druhé části zkusili při hře čtyř proti čtyřem power play. Po pauze Suomi díky Tiituovi a Kapanenovi během 15 vteřin snížili na 3:9, ale ve 43. minutě dovršil desítku Enström. S 15 trefami na turnaji překonal rekord krajana Johana Anderssona z roku 2002 (14 branek).

Další gól inkasovali Finové v 54. minutě při své power play od Stenberga. Suomi alespoň odvrátili díky trefám Mikka Kohonena a Kukkoly nejvyšší prohru v historii finále MS, kterou v roce 1998 utrpěli v Praze Švýcaři od Švédů (3:10). V době mezi finskými góly ještě neuspěl při trestném střílení Kim Nilsson, jenž byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem MS. Švédové zakončili turnaj s impozantním skóre 96:12 ze šesti zápasů.

Švýcarům se v sobotu po porážce s Finy rozplynul sen o překonání či vyrovnání historického úspěchu v podobě stříbra z roku 1998, ale v boji o bronz rychle potvrdili papírové předpoklady. Už po 118 sekundách vedli díky trefám Billa a Bichsela 2:0.

Ještě v první části se trefil Engel. V polovině utkání skóroval také Matthias Hofbauer a se 79 body předstihl v historické tabulce produktivity MS Nora Willyho Fauskangera, který v Curychu ukončil po startu na všech devíti šampionátech reprezentační kariéru.

V druhé části ještě dvěma góly dovršil hattrick Engel. Snadnou cestu Švýcarů za pátým bronzem dovršili ještě dalším zásahem Matthias Hofbauer, který zaokrouhlil svou bodovou sbírku, a Stucki.

Mistrovství světa florbalistů v Curychu:Finále: Finsko - Švédsko 5:11 (0:3, 1:6, 4:2) Branky a nahrávky: 39. Kukkola (Mika Kohonen), 41. Tiitu (Forsten), 42. Kapanen (Kukkola), 54. Mikko Kohonen (Kapanen), 60. Kukkola (Mikko Kohonen) - 1. K. Nilsson (K.-J. Nilsson), 17. Malmström (K. Nilsson), 19. Malmström (K. Nilsson), 23. Nilsberth (Karlsson), 26. Samuelsson (Enström), 26. Nordgren (Kanebjörk), 29. Samuelsson (Quist), 31. Sundstedt (Kanebjörk), 32. K. Nilsson (Aman), 43. Enström (Stenberg), 53. Stenberg (Kanebjörk). Rozhodčí: Černý, Janoušek (oba ČR). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 10 518.O 3. místo: Švýcarsko - Německo 8:0 (3:0, 3:0, 2:0)Branky: 17., 36. a 39. Engel, 30. a 47. M. Hofbauer, 2. Bill, 2. Bichsel, 51. Stucki. Rozhodčí: Henriksen, Ingebrigtsli (oba Nor.). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 10 518. Konečné pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko, 4. Německo, 5. Norsko, 6. Lotyšsko, 7. Česká republika, 8. Slovensko, 9. Estonsko, 10. Rusko, 11. Polsko, 12. USA, 13. Kanada, 14. Maďarsko, 15. Japonsko, 16. Singapur.

All Star tým: Henri Toivoniemi - Tatu Väänänen (oba Finsko), Martin Östholm - Kim Nilsson (oba Švédsko), Matthias Hofbauer, Emanuel Antener (oba Švýcarsko).