Následuje
Studio fotbal - Extra

Švédové odolali dravým Finům a jsou mistry světa

Göteborg - Švédští florbalisté zvítězili ve finále mistrovství světa nad Finy 3:2 a slaví svůj další titul. V utkání přitom dlouho prohrávali, a to dokonce 0:2 - postupně však zlepšili svou hru a soupeře zatlačili. Skóre zápasu pak mohli obohatit dalšími brankami, švédští střelci však několikrát trefili tyč finské brány. 

Finálový duel rozhodovala česká dvojice sudích Petr Černý a Jiří Janoušek, kteří pískali i před dvěma roky souboj o zlato stejných soků v Curychu a jako první v historii se dočkali nominace na vrcholný zápas podruhé za sebou. Už v průběhu turnaje oba prohlásili, že šampionát v Göteborgu bude pro rozlučkou s velkou mezinárodní akcí.

Finům před rekordní návštěvou turnaje 12 tisíc diváků v hale Scandinavium vyšel dokonale úvod. Už po 26 vteřinách hry je dostal do vedení Jani Kukkola a 58 sekund před koncem úvodního dějství zvýšil Risto Töllikkö. Švédové ve druhém dějství smazali ztrátu. Po 62 vteřinách se prosadil Mattias Samuelsson a ve 38. minutě využil přesilovku Robin Nilsberth. Po šancích na obou stranách rozhodl Henrik Stenberg, který z dorážky jednou rukou překonal Eeroa Kosonena.

  • "Je to neuvěřitelný pocit. Finové nás překvapili, ale byli jsme schopní během druhé třetiny vyrovnat. Myslím, že jsme uspěli, protože jsme tým také mimo hřiště. Má dobrý charakter a také si myslím, že přestože je mladý, tak už má řadu zkušeností," řekl kapitán Švédska Johan Samuelsson.

Nejužitečnějším hráčem šampionátu byl stejně jako před dvěma roky vyhlášen z týmu mistrů světa Kim Nilsson.

Švédsko - Finsko 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 22. M. Samuelsson (J. Samuelsson), 38. Nilsberth (K. Nilsson), 47. Stenberg (J. Samuelsson) - 1. Kukkola (Kivilehto), 20. Töllikkö (Salin). Rozhodčí: Černý, Janoušek (oba ČR). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 12 044.

Hlavní zprávy