Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
M ČR v bleskovém šachu 2019

Skončí severská dominance? Češi chtějí medaili. Florbalové MS startuje

Medaile. Vysněná meta. Ještě nikdy ji doma na mistrovství světa florbalisté nevybojovali. Další příležitost. Pomoci jim k tomu má i finský kouč Petri Kettunen. Ten už stříbrné zkušenosti má. Ale s Finskem. Seveřané budou společně s odvěkým rivalem ze Švédska největším favoritem historicky 12. šampionátu. Přímé přenosy nabídne ČT sport, všechny duely můžete sledovat na webu ctsport.cz.

Čeští florbalisté
zdroj: Český florbal

"Chceme změnit historii a získat poprvé na domácím šampionátu pro Českou republiku medaili. To je náš cíl," vyhlásil jednoznačně Kettunen. Čeští florbalisté mají ve sbírce stříbro z roku 2004 z Curychu a bronzy z let 2010 z Helsinek a 2014 z Göteborgu. Doma v Praze v roce 1998 skončili šestí a o deset let později čtvrtí.

Trenér Petri Kettunen:

"Můžeme odehrát excelentní turnaj a nemusíme stejně získat žádnou medaili. Nebo naopak můžeme dosáhnout na dobrý výsledek. Bude záležet na tom konkrétním dni, jak se to sejde. Všechno je možné."

Jako kouč pořádající země necítí nijak zvýšený tlak na svou osobu. "Je to jiné, protože jsem Fin. U nějakého českého trenéra by byl možná větší respekt z domácího šampionátu. Je to pro mě ale velká událost, že budu součástí domácího týmu, protože atmosféra bude asi taková, jakou jsme nikdy ve florbale nezažili," těší se Kettunen.

Český tým má podle něj velkou vnitřní sílu, což se potvrdilo na závěrečném soustředění na Tenerife. "Týmový duch a kamarádství má v tomto mužstvu úžasnou sílu. Bude to hodně potřebovat. My musíme ty dva týdny žít ve své vlastní bublině a myslet jen na náš tým a naše záležitosti. Jsem velice spokojený s charakterem týmu," prohlásil Kettunen.

Zase Finsko, nebo Švédsko?

Posledních šest šampionátů shodně vyvrcholilo duely mezi Finskem a Švédskem. A oba severští favorité vsadili na podobné týmy jako před dvěma roky v Rize. Do dvacetičlenné finské nominace Kettunenův nástupce Petteri Nykky, který dovedl Finsko k triumfům v letech 2008 a 2010, zařadil 14 šampionů z Lotyšska.

Nechybí mezi nimi jednačtyřicetiletý Mika Kohonen, který bude lámat historické rekordy. Představí se na jedenáctém MS a překoná Nora Willyho Fauskangera, s kterým se dosud dělí o prvenství i s 54 odehranými zápasy.

"Ty rekordy si zaslouží. Je to nejlepší hráč dosavadní historie florbalu. Bude zajímavé sledovat, jakou bude mít roli, protože před dvěma roky nebyla tak velká. I pro florbal je dobré, že má hráče, kteří jsou schopní hrát na takové úrovni po čtyřicítce. V hokeji to dokázali třeba Selänne nebo Jágr, tak proč ne ve florbalu," řekl Kettunen.

"Nebál bych se možná říct, že je to florbalový Gretzky. Překonal několik rekordů, které budou hodně těžko překonatelné," doplnil kapitán českého týmu Matěj Jendrišák.

Šampionát je opět rozdělen na dvě výkonnostní skupiny. Ze skupin A (ČR, Švýcarsko, Lotyšsko a Německo) a B (Švédsko, Finsko, Norsko, Dánsko) postoupí vždy dva nejlepší přímo do čtvrtfinále. Zbývající týmy čeká kvalifikace play-off s úspěšnými celky ze skupin C (Estonsko, Polsko, Austrálie, Thajsko) a D (Slovensko, Kanada, Japonsko, Singapur).

Kohonen je třetí v historické tabulce se 76 body a s 48 asistencemi mu chybějí dvě k vyrovnání rekordu Švýcara Emanuela Antenera. Nejproduktivnější je další Švýcar Matthias Hofbauer, který může v Praze na svém desátém šampionátu rozšířit bilanci 90 bodů (47+43) a 51 zápasů.

Ve finském týmu pamatují všechny zlaté medaile (i z let 2008 a 2010) vedle Kohonena také Juha Kivilehto a Jani Kukkola. Dvě zlata má i Tatu Väänänen, který chyběl jen v Praze.

Ve švédském výběru je oproti minulému šampionátu dokonce jen pětice jiných hráčů, přestože mají také jiného trenéra, protože Jana Erika-Vaaru nahradil Mikael Hill. I v jeho kádru je 14 mistrů světa, z nich osm je dvojnásobných z let 2012 a 2014. Po generační obměně minulých let byl ale pouze obránce Mattias Samuelsson u první finálové prohry před deseti lety v Praze.

Vyřazovací boje začnou ve středu, čtvrtfinále se budou hrát ve čtvrtek a v pátek, semifinále v sobotu 8. prosince. O den později se bude od 13:00 hrát o bronz a finále začne v 16:00. Vedle O2 areny pro 17 000 diváků hostí turnaj i hala Sparty na Podvinném mlýně pro 1300 fanoušků.

Zabránit konání dalšího severského finále se budou snažit jak Češi, tak Švýcaři. "Švýcaři mají možná svůj nejlepší tým v historii na světových šampionátech," varoval Kettunen.

Vedle české reprezentace jsou i v dalších týmech na šampionátu zástupci z tuzemska. Slovensko vede kouč Petr Koutný, který má v týmu třináct krajánků působících v české superlize. Hlavním koučem Polska je Jan Holovka a jeho asistentem Libor Hrček.

Za Austrálii budou stejně jako před dvěma roky hrát dvacetiletá dvojčata Daniel a Tomáš Gärtnerové, kteří jsou odchovanci SSK Future. Mezi sedmi rozhodcovskými páry na turnaji jsou bratranci Kamil a Tomáš Sojkové.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy