MS smíšených dvojic 2024 Švédsko

Čeští florbalisté vyzvou ve čtvrtfinále MS Lotyšsko. Slováci minimálně vyrovnají historické maximum

Soupeřem českých florbalistů ve čtvrfinále mistrovství světa budou ve středu (od 14:30) Lotyši, kteří si postup mezi nejlepších osm zajistili v Helsinkách triumfem 16:3 nad Kanadou v předkole play-off. Dál jde po vítězství 7:3 nad Německem také Slovensko a utká se s domácím Finskem. Výběr vedený českým trenérem Radomírem Mrázkem a asistentem Karlem Ševčíkem díky tomu vyrovná nejlepší umístění v historii z roku 2012, kdy skončil osmý.

Slováci si poradili s Němci a jsou ve čtvrtfinále MS

Lotyšsko, pátý tým minulého šampionátu v Praze z roku 2018, otevřelo skóre po pouhých třech sekundách díky Trekšemu, který se za 100 vteřin zapsal mezi střelce i podruhé. V čase 2:25 zvýšil Jansons už na 3:0. Za 11 sekund sice snížil Valtteri Viitakoski, který ale v 5. minutě neproměnil trestné střílení.

Favorité měli vývoj plně ve své moci. Do 12. minuty totiž díky gólům Moricse Kruminše, Artise Raitumse a Arturse Jurševskise zvýšili už na 6:1. Trefami ve 23. a 27. minutě dovršil hattrick Jansons a v čase 37:59 se to povedlo i Trekšemu.

Ve 44. minutě dovršil desítku Oskars Tutans, na snížení Cedrica Grenapina pak odpověděli opět Jansons s Tomsem Bitmanisem a po druhé trefě Viitakoskiho v zápase zase navýšili debakl Janis Ragovskis, Aivis Kusinš, znovu Jansons a Bitmanis.

Slováci nedali Němcům šanci

Slováci, z jejichž dvacetičlenného kádru působí polovina v české superlize, vedli v 18. minutě 3:0 díky brankám Ladislava Mirta, Tomáše Kvasnici a útočníka FBC Ostrava Ladislava Gála. V úvodu druhé části se prosadil podruhé Kvasnica, ale Němci díky gólu Saschy Herlta ještě ve druhé třetině díky trefě Juliana Nihléna v oslabení ze 46. minuty snížili.

Hned za devět sekund ale pokračující přesilovou hru využil obránce Sparty Kristián Kozák. Za Německo snížil v početní výhodě druhou brankou v utkání rodák ze Švédska Nihlén, ale v závěru v power-play ještě skórovali do prázdné branky Martin Kubovič a další sparťan Lukáš Ujhelyi. Němci mezi nejlepší osmičkou chybí teprve podruhé za posledních pět šampionátů.

Estonci porazili Dánsko 5:3 a potřetí za čtyři MS si zahrají čtvrtfinále, kde chyběli jen v roce 2018. Dánové nejsou mezi prvními osmi poprvé od roku 2012.

Norsko, které před třemi roky v Praze vyrovnalo sedmým místem svůj nejhorší výsledek z roku 2006, zvítězilo nad Polskem 7:3 a v pátek nastoupí proti Švédsku. Dvěma góly pomohl k postupu jednačtyřicetiletý útočník Ketil Kronberg.

Předkolo play-off mistrovství světa florbalistů v Helsinkách:

Dánsko - Estonsko 3:5 (0:0, 2:2, 1:3)
Branky: 24. a 40. Christensen, 60. Nielsen - 30. Okruzko, 35. O. Savi, 48. Kasenurm, 50. Markus, 59. Kareliusson.

Německo - Slovensko 3:7 (0:3, 1:1, 2:3)
Branky: 46. a 50. Nihlén, 34. Herlt - 12. a 23. Kvasnica, 7. Mirt, 18. Gál, 47. Kozák, 58. Kubovič, 59. L. Ujhelyi.

Lotyšsko - Kanada 16:3 (6:1, 3:0, 7:2)
Branky: 3., 23., 27., 48. a 57. Jansons, 1., 2. a 38. Trekše, 50. a 58. Bitmanis, 6. Kruminš, 11. Raitums, 12. Jurševskis, 44. Tutans, 54. Ragovskis, 55. Kusinš - 3. a 50. Viitakoski, 47. Grenapin.

Norsko - Polsko 7:3 (2:1, 1:2, 4:0)
Branky: 16. a 46. Kronberg, 12. Gidske, 34. Kvisvik, 43. Vibring, 47. Lindgjerdet, 54. Olesen - 17. Widurski, 26. Sienko, 31. Malajka.