ČEZ Extraliga 2023/2024

Florbalové kanonády. Švédové nadělili Dánům 25 gólů, Slováci nasázeli osmnáct branek

Švédští florbalisté smetli na mistrovství světa dánské rivaly 25:0. V pražské O2 areně se nadělovalo i v dalších zápasech. Slovensko rozmetalo Singapur 18:2, Finové si lehce poradili s Nory 9:1, čímž si po Švédsku, Švýcarsku a Česku zajistili přímý postup do čtvrtfinále.

Švédští florbalisté
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Ve skupině B favorité žádné překvapení nedopustili. Oba severské týmy od počátku kráčely jednoznačně za vítězstvím. Zatímco však Finové se spokojili v úvodní třetině zápasu s Norskem jen se třemi góly, Švédové jich do dánské sítě nasázeli hned 13. Celkem pěti trefami se blýskl Alexander Galante Carlström. Čtyři trefy a jednu přihrávku si připsal Kim Nilsson a čtyřikrát skóroval také Robin Nilsberth.

Jednačtyřicetiletá finská legenda Mika Kohonen si připsal dvě asistence a v historických tabulkách se dotáhl s celkem 50 přihrávkami na šampionátech na rekordmana Emanuela Antenera, bývalého útočníka Švýcarska. Kohonen už vládne historickým tabulkám s 11 starty na MS i s 57 odehranými zápasy.

Švédy čeká v pátek v boji o semifinále úspěšnější ze souboje mezi Lotyšskem a Slovenskem, Finové se utkají s vítězem duelu mezi Německem a Kanadou. Švýcaři narazí na Norsko, či Austrálii a česká reprezentace na Dánsko, nebo Estonsko.

Slovensko v rámci skupiny D, kde hrají týmy s nižší výkoností a první dva týmy jdou pouze do osmifinále, své soupeře přehrávalo rozdílem několika tříd. V prvním utkání dalo Kanadě 12 gólů, Japonsku poté 15 a trend co utkání, to o tři trefy více potvrdilo i v závěrečném střetnutí se Singapurem.

Slováci sice už měli postup do osmifinále z prvního místa po dvou výhrách jistý, ale do svého soupeře se pustili s velkou chutí. Už po 37 sekundách vsítili první branku a od té doby se rozjela velká kanonáda.

První třetinu Slovensko ovládlo 7:0. V druhé přidalo dalších 6 zásahů a až třetí třetina nabídla trochu vyrovnanější podívanou. Dvakrát se totiž dokázal prosadit i asijský soupeř, který ale nakonec i tak padl 18:2.

Společně se Slováky si play-off ze skupiny D zahraje Kanada, která v závěrečném střetnutí zničila Japonsko 14:2 a díky lepšímu skóre poslala Singapur do boje o 13.-16. příčku.

Mistrovství světa florbalistů v Praze:

Skupina C:

Thajsko - Austrálie 3:4 (1:1, 0:3, 2:0).

Skupina D:

Slovensko - Singapur 18:2 (7:0, 6:0, 5:2), Japonsko - Kanada 2:14 (1:8, 0:3, 1:3).

Skupina B:

Norsko - Finsko 1:9 (0:3, 0:1, 1:5)

Branky: 48. Hjemgard - 4. a 44. S. Johansson, 8. a 43. Pylsy, 15. a 59. Piha, 33. Lastikka, 55. Kapanen, 57. Kailiala.

Švédsko - Dánsko 25:0 (13:0, 4:0, 8:0)

Branky: 7., 9., 11., 15., 20. Galante Carlström, 14., 29., 32. a 45. Nilsberth, 8., 33. a 58. K. Nilsson, 8. z tr. střílení, 5. a 54. Adriansson, 40. a 59. Gustafsson, 12. Sundstedt, 12. J. Samuelsson, 16. Wilhelmsson, 18. Palmén, 49. Sjögren, 52. Östholm, 56. Enström, 57. Jonsson.