Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2000: Česko - Nizozemsko

Čeští florbalisté deklasovali v boji o bronz Švýcary 9:3. Šampionem Finsko

Helsinky - Florbalistům České republiky pověsí na krk pořadatelé mistrovství světa v Helsinkách bronzové medaile. Čeští hráči si je vysloužili jednoznačným výsledkem 9:3 v boji se švýcarskými borci. Hrdinou zápasu se stal obránce Tomáš Chrápek, který v klíčových chvílích vstřelil dvě branky a na jednu přihrál. Český tým dosáhl na historicky osmém mistrovství světa na druhou medaili po zisku stříbra v roce 2004. Čeští florbalisté získali podruhé medaile na mistrovství světa v historii. Dnešní bronz přidávají ke stříbru z roku 2004. Titul mistrů světa obhájili domácí Finové, když ve finále osmého světového šampionátu porazili šestinásobné mistry světa ze Švédska 6:2. Pro tým Tří korunek to byla vůbec první porážka na MS v základní hrací době, předtím prohráli jen v roce 2008 ve finále v Praze též s Finskem 6:7 v prodloužení.

Čeští florbalisté se museli obejít bez zraněného útočníka Sikory. V brance dostal důvěru Rytych, kterého po opatrném začátku prověřil Krahenbühl. I přes šance na obou stranách nepadl v první třetině gól. Po 114 vteřinách druhého dějství se dočkal českým tým vedení. Po švýcarské chybě v rychlém protiútoku přihrál do Fojta do středu Fridrichovi, který prostřelil Philippa Gerbera. Švýcarský gólman pak čelil dalším pokusům, ale v 25. minutě bylo vyrovnáno. Antenerovu střelu ještě Rytych vyrazil, ale skákající balónek trefil bekhendem přesně do levého horního rohu Stucki.

Vzápětí sice dostal Jendrišák míček do švýcarské branky, ale švédští sudí Skoog a Pettersson gól neuznali pro jeho postavení v brankovišti. A v 28. minutě pohotově ze vzduchu Matthias Hofbauer po přihrávce bratra Christopha stav zápasu otočil. Z vedení se Švýcaři radovali jen dvě minuty, protože Češi využili za 11 vteřin přesilovku při Brunnerově vyloučení. Zálesný přenesl hru z levé strany na pravou a Garčar pálil k odkryté levé tyči.

Dvě střely do prázdné branky završily vítězné skóre

Kapitán reprezentace Milan Fridrich:

"Chtěli jsme hrát kompaktně dozadu, nepouštět Švýcary do žádných kontrů a naopak hrozit smrtícími brejky. Dneska se nám to extrémně dařilo… Jsem pyšný na tenhle tým, že jsme se dokázali vypořádat s tlakem, který na nás byl. Čekali jsme, že kdybychom to dnes nevybojovali, dostali bychom asi pořádný "kartáč".

V 34. minutě nejdříve Rytych chytil nebezpečný pokus Markuse Gerbera a vzápětí se radovali Češi, když Chrápek krásnou střelou trefil levý horní roh švýcarské branky. Další chvíle obránce švýcarského Grünenmattu přišla 44 vteřin před koncem druhé třetiny. Nejdříve trefil Zálesný tyč, Jendrišák se neprosadil z dorážky, ale Švýcaři se provinili postavením v brankovišti a následoval nájezd. Chrápek při něm nezaváhal.

V úvodu závěrečného dějství se Švýcaři tlačili za snížením, ale propadli v defenzivě a osamocený Richter po Fridrichově přiťuknutí po 58 vteřinách zvýšil už na 5:2. V 45. minutě ideálně uvolnil Chrápek Ostřanského a medaile byla pro Trnavského tým ještě blíže. Švýcaři zkusili už v 47. minutě při vyloučení Zálesného power play. Snížení se dočkali až necelých devět minut před koncem, když svou dvanáctou trefu na turnaji zaznamenal Matthias Hofbauer. V 55. minutě ale z otočky zhasl jiskru švýcarské naděje Tomašík. V power play ještě zvýraznili výhru střelami do prázdné branky Richter a Sladký.

Florbalisté Finska obhájili titul po výhře 6:2 nad Švédskem

Před zaplněnou Hartwall Arenou, v níž se sešlo 13 276 diváků, získali Finové ve finále rychle vedení. V šesté minutě se trefil Mika Kohonen a za 56 vteřin jásali finští fanoušci podruhé, když překonal gólmana Patrika Janssona kapitán Mikael Järvi. Švédové sice snížili v 28. minutě díky Kimu Nilssonovi, ale zápas patřil nadále Finům. Nejlepší florbalista světa Mika Kohonen svou druhou trefou v utkání v 35. minutě domácí tým uklidnil. Na začátku závěrečného dějství Rickie Hyvärinen a Mikko Kohonen zvýšili už na 5:1. Při vyloučení Mikka Kohonena v 53. minutě zkorigoval stav Rasmus Sundstedt, ale Finové si výhru bez potíží pohlídali. Při power play Švédska ještě 77 vteřin před koncem dovršil výsledek Lassi Vänttinen.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy