Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Proti hendikepu

Český výběr šokoval prohrou s Lotyšskem a čeká ho Finsko

Curych - Čeští florbalisté překvapivě prohráli na mistrovství světa v Curychu v souboji o první místo ve skupině C s Lotyšskem 4:5 a ve čtvrtečním čtvrtfinále narazí na obhájce titulu Finy. Tým kouče Tomáše Trnavského sice otočil v první třetině stav z 0:2 na 4:2, ale pak už se neprosadil. Lotyši díky trefě Mihailse Kostusevse slavili největší senzaci turnaje.

Zklamaní čeští florbalisté
zdroj: ČTK

Úvod patřil Lotyšům, kteří v dosavadních šesti vzájemných zápasech vždy prohráli. Nejdříve Kostusevs velkou šanci neproměnil, ale ve třetí minutě už se trefil. Po Deutschově zaváhání šli sami na Rytycha s Jansonsem, který přihrál Kostusevsovi před prázdnou branku. Češi se těžko prosazovali proti tvrdé a pevné obraně a v sedmé minutě prohrávali po Laivinšově tečované střele 0:2. Další úder mohl favoritovi zasadil Blinds, ale Rytych zasáhl.

Obrat nastartoval v 10. minutě ranou z půlky Kološ. Lotyši přitvrdili, což se jim vymstilo. Pykat šli Firmanis a Krumiš, dvanáctisekundové oslabení tří proti pěti ještě Lotyši ubránili, ale pak už Suchánek svou první trefou na mistrovství světa vyrovnal. Ještě v úvodním dějství Češi zlomili vývoj na svou stranu. V 17. minutě po Jendrišákově rozehrávce standardky skóroval z pravé strany Fridrich a 38 sekund před pauzou krásnou kombinaci druhé řady zakončil Ondrušek. 

Druhé dějství mělo dlouho klidnější průběh a Trnavského výběr soupeře přehrával. Ve 28. minutě byli blízko zvýšení Ondrušek se Sladkým, ale sami před Silinšem neuspěli. Rytych zase musel likvidovat Raitumsův pokus. Ve 29. minutě se ale Lotyši dostali na kontakt díky Rajeckisovi a pak museli oba gólmani řešit řadu střeleckých pokusů i šancí. Více jich měli Češi, ale ani ty největší neproměnili. 

Na začátku závěrečné části promarnil další jasnou možnost Tokoš. Češi se pak ubránili v prvním oslabení, ale sami také v přesilovce nepojistili náskok. Naopak v oslabení vychytal Jansonse Rytych, který pak zmařil i Rajeckisovu šanci. Na Jansonovu střelu po výhozu gólmana Silinše v 50. minutě k levé tyči už byl český gólman krátký. Lotyši se sice bránili, ale měli šance, únik Blindse opět vychytal Rytych. V 58. minutě se ale z levé strany prosadil Kostusevs a střelecké trápení českého týmu se nezlomilo ani v závěru a při power play.

Florbalisté překvapivou prohrou s Lotyšskem zamíchali narýsovanými plány v boji o medaile mezi silnou čtyřkou. Od roku 2002 byli na prvních čtyřech pozicích jen Finové, Švédové, Švýcaři a Češi, což se změní, neboť už ve čtvrtfinále sen o medaili skončí pro obhájce bronzu Česko, či úřadující mistry světa Finy. "Dostali jsme přes držku, vybrali jsme si horší cestu. S Finskem máme letos dobrou bilanci, takže si myslím, že se o to můžeme se zvednutou hlavou poprat. Tu cestu jsme si sami vybrali, musíme přes ni přejít," řekl zklamaný trenér Trnavský.

Lotyši po šesti prohrách ze vzájemných zápasů v historii na sedmý pokus uspěli, přestože český tým v první třetině otočil stav z 0:2 na 4:2. "U reprezentace je to určitě moje největší zklamání. Myslím, že po tom slabém začátku jsme to krásně otočili, měli jsme to ve svých rukách," uvedl kouč. Podle něj hráči přestali dodržovat stanovené pokyny. "Když jsme se pak k tomu vraceli, tak to bylo takové kostrbaté. Nejvíc nás mohou mrzet ty šance, které jsme neproměnili za stavu 4:2 nebo 4:3. Když nebudeme tohle trefovat, tak nemůžeme vyhrát ani proti Lotyšům," podotkl kouč.

Ztráta vedení nebyla podle Trnavského způsobena tím, že by mužstvo povolilo v nasazení. "Upozorňovali jsme je o přestávce, že musíme dál hrát aktivně, v pohybu, přes mantinely do rohů, že tam to místo je. Ale začali to hrát zbytečně přes střed. Začali jsme jim nalívat brejky. Zvedali jsme je tím, je to škoda," prohlásil Trnavský. Je rád, že český tým před čtvrtfinálovou bitvou, která se bude hrát od 15:30, má den volna. "Pro nás to bude výhoda, že si odpočineme, vyčistíme hlavy a připravíme se. Zkusíme jít prostě do semifinále přes Finy," řekl Trnavský.

Česko - Lotyšsko 4:5 (4:2, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 10. Kološ (Zálesný), 13. P. Suchánek (Tomašík), 17. Fridrich (Richter), 20. Ondrušek (Tomašík) - 3. Kostusevs (Jansons), 7. Laivinš (Raitums), 29. Rajeckis (Blinds), 50. Jansons (Silinš), 58. Kostusevs (Laivinš). Rozhodčí: Rasbrink, Grahn-Gustavsson (oba Švéd.). Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. Diváci: 483.

Sestava Česka: Rytych - Deutsch, Garčar, Jelínek, P. Suchánek, Chrápek, Kološ, od 50. navíc Jakůbek - Ostřanský, Fridrich, Richter - Sladký, Tomašík, Ondrušek - Tokoš, Jendrišák, Zálesný - od 26. navíc Slaný. Trenéři: Tomáš Trnavský, Filip Vítek a Radek Sikora.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy