Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
VK Jihostroj České Budějovice - Jastrzebski Wegiel

Češi prospali závěrečnou třetinu, ale po skalpu Němců jsou ve čtvrtfinále

Druhé utkání na mistrovství světa florbalistů, druhé vítězství. Česká reprezentace zdolala Německo 8:6 a play-off turnaje ji nemine. "Kaňkou" je ovšem výkon ve třetí třetině, kterou prohrála 0:5. Gólem a třemi asistencemi se blýskl Adam Delong, dvakrát skóroval Josef Rýpar. V pondělí bude národní tým v přímém přenosu ČT sport usilovat od 17:50 o první místo ve skupině B v utkání s taktéž suverénním Švédskem.

Je nám líto, video expirovalo.
Češi prospali třetí třetinu, ale Němce porazili

Oproti sobotnímu duelu s Lotyši (6:3) se mezi tyče postavil brankář Martin Beneš. Nově se zařadili do sestavy také Jakub Gruber, Jiří Besta a Jonáš Kreysa – jediný debutant na šampionátu z českého výběru. Naopak mimo sestavu zůstali na začátku gólman Lukáš Bauer a trio Matěj Jendrišák, Tom Ondrušek, Martin Tokoš, které se do zápasu postupně zařadilo.

"Věděli jsme, že pro Němce to bude svátek. Dobře bránili, jsou to velcí chlapi. Projevilo se na konci trochu to, že z nejlepší čtyřky máme nejmladší tým. A tlak, že musíme hladce, se projevil...," řekl asistent trenéra Pavel Brus k výpadku ve třetí třetině.

"Na druhou stranu jsme zahráli výbornou druhou třetinu, tu jsme měli pod kontrolou. Na konci padaly góly z nesmyslných vyloučení, to se nám stalo už druhý zápas. To je něco, co si musíme vyřešit do další fáze turnaje. Můžeme najít hromadu negativních i pozitivních věcí. Je to o balancu, je nutné najít to, co potřebujeme," doplnil Brus.

Je nám líto, video expirovalo.
Langer: Ve třetí třetině jsme hráli profesorsky

V čase 2:54 otevřeli Češi skóre, po přihrávce Matyáše Šindlera se trefil Martin Kisugite. Berkův výběr pak nevyužil přesilovou hru při vyloučení Michela Wöckeho a gólman Jan Lemke si poradil s šancemi Kisugiteho a Filipa Langera. Ve 13. minutě už je prostřelil Josef Rýpar. Martinovi Benešovi pomohla v 16. minutě tyč po střele Nilse Hofferberta.

Po 57 vteřinách druhé části právě při Hofferbertově vyloučení využil přesilovku Delong. Ve 25. minutě sice Janos Bröcker překonal českého gólmana, ale branka neplatila pro hru vysokou holí.

V čase 27:06 už to bylo 4:0, přestože Češi hráli v oslabení při Kreysově vyloučení. První šanci při německé přesilovce ještě neproměnil Tokoš, ale Besta už zamířil přesně. Ve 32. minutě navíc zvýšil Mikuláš Krbec na 5:0.

Za 15 sekund ale po brejku zkorigoval stav Julian Nihlén a sebral Martinu Benešovi možnost překonal pátou nulou v kariéře v českém národním týmu rekord, o který se dělí s Tomášem Kafkou.

Za 44 vteřin se ovšem prosadil Kreysa, který se radoval z gólu při premiéře na MS. "Pocity jsou skvělé. Je to něco hrozně hezkého, že se to takhle povedlo. Je to splněný sen. Snažil jsem si to co nejvíc užít a nasát každý moment v zápase. Náladu trošku kazí třetí třetina, která od nás nebyla dobrá. Určitě si k tomu hodně řekneme," uvedl útočník Střešovic Kreysa.

Za dalších 27 sekund se podruhé v utkání opět po Delongově přihrávce prosadil Rýpar a ve 39. minutě využil přesilovku Langer. Němci ovšem dokázali stav zkorigovat díky dvěma brankám Jakoba Heinse z 46. a 50. minuty. Vzápětí trefil Lukáš Punčochář horní tyč. Při Gruberově vyloučení na dvě plus dvě minuty se ještě zapsali mezi střelce Svenson Hoppe a Wöcke. Ještě 32 sekund před koncem se prosadil Nihlén.

"Troufám si tvrdit, že se Švédy by takový vypínač nevznikl. Je to daň za mladý tým. Byli jsme v pohodě, pak přišla vyloučení, byli jsme trošku v šoku. Varování to je. Ale nemyslím si, že proti Švédům. Spíš pro naše nastavení, aby se nám to nestávalo s nikým a nikde. Se Švédy bude jiný zápas. Nemyslím si, že vznikne taková situace," zakončil Brus.

Švédové opět nadělovali, Švýcaři si vyšlápli na Finy

V nejrychlejším možném čase postoupili do čtvrtfinále i Švédové. Ve Winterthuru deklasovali Lotyše 11:2 a místenka v play-off je nemine. Obhájci titulu si připsali další dvouciferný výsledek po pátečním vítězství 19:4 nad Němci.

Čtyřmi body za dvě branky a stejný počet asistencí se podílel na švédském triumfu Malte Lundmark, po dvou gólech vstřelili také Kevin Haglund a Jesper Sankell.

Domácí Švýcaři ve Swiss Life Areně v Curychu před více než 10 tisíci příznivci zvítězili nad úřadujícími vicemistry světa Finy 7:5 a po úvodní ztrátě s Norskem (4:4) udělali velký krok k triumfu ve skupině A. Čtyřmi body za gól a tři asistence se podepsal pod výhru Michael Schiess, dvakrát skóroval Manuel Maurer.

Mistrovství světa florbalistů v Curychu a Winterthuru:

Skupina B:
Česko - Německo 8:6 (2:0, 6:1, 0:5)

Branky a nahrávky: 3. Kisugite (Šindler), 13. Rýpar (Delong), 21. Delong (Langer), 28. Besta, 32. M. Krbec, 33. Kreysa (Langer), 33. Rýpar (Delong), 39. Langer (Delong) - 32. Nihlén (Hofferbert), 46. Heins (J. Bröker), 50. Heins (N. Bröker), 55. Hoppe (Heins), 56. Wöcke (Heins), 60. Nihlén (Heins). Rozhodčí: Söderman, Boström (oba Švéd.). Vyloučení: 5:4. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 1158.
Sestava ČR: Martin Beneš - Hemerka, Němeček, Punčochář, Rýpar, Kisugite, Gruber - Marek Beneš, Langer, Havlas - Delong, F. Forman, M. Krbec - Kreysa, Šindler, Besta - od 21. Tokoš, od 41. navíc Jendrišák, Ondrušek. Trenér: Jaroslav Berka.

Švédsko - Lotyšsko 11:2 (3:0, 5:1, 3:1)
Branky:
8. a 34. Lundmark, 19. a 30. Haglund, 19. a 39. Sankell, 24. Gustafsson, 39. Galante Carlström, 47. Sjögren, 50. K. Nilsson, 57. Nordgren - 36. Rajeckis, 42. Ragovskis.

Skupina A:
Švýcarsko - Finsko 7:5 (3:2, 2:1, 2:2)
Branky: 9. a 50. Maurer, 43. a 54. Zaugg, 3. Heller, 11. Mendelin, 24. Seiler - 15. Leikkanen, 17. Lastikka, 32. vlastní Seiler, 54. S. Johansson, 56. Kainulainen.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články