Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sezóna za vodou

Vítězný Faltejsek: Charme Look jel skvěle, já jsem se jen vezl

Pardubice – Letošní ročník Velké pardubické ovládl Jan Faltejsek v sedle devítiletého hnědáka Charme Looka. Po třech triumfech s "mašinou" Orphee des Blins, jak žokej klisnu kdysi nazval, projel cílem slavného dostihu suverénně. Faltejsek tak může počtvrté v kariéře slavit vítězství v dostihu sezony.

Žokej Jan Faltejsek
zdroj: ČTK/Vondrouš Roman

"Ani s jedním to nebylo těžké, protože jsou to dobří koně," porovnal Faltejsek Orphee des Blins, s kterou vyhrál v letech 2012 až 2014, a hnědáka Charme Looka. "Oba jsou si typologicky podobní a mně takoví koně sedí. Jsou to prostě mašiny," doplnil žokej.

Zatímco v sedle Orphee des Blins seděl třiatřicetiletý Faltejsek i v jiných dostizích, na devítiletého Charme Looka se dostal před Velkou pardubickou na poslední chvíli. Jet na něm měla Barbora Málková, ale zlomila si obratel, proto byl osloven. Závod si v sedle koně stáje Orling užil.

"Sice jsem ho v podstatě ani neznal, ale jel skvěle a já se jen vezl," řekl žokej. Před startem dostal jednoduchou radu: "'Nech ho dělat jeho práci a dělej si svoji.' On si dělal všechno sám. Skoky si do velké míry řešil sám a na mně bylo mu jen usměrnit cestu a tempo," řekl Faltejsek.

Drobné zaváhání přišlo na proutěnce. Na třetí překážce před cílem Charme Look lehce škobrtl. "Nevycházel mu krok, tak jsem chtěl, aby si přidupl. On ale radši skáče zdálky, takže jsem ho trošku spletl," komentoval Faltejsek malý problém.

Po něm už ale spolu bezpečně zamířili k výhře. "Ve finiši mu to nevadilo. Dal jsem Charma dohromady a on ukázal svou sílu," řekl. Hned na startu skončil favorit Rabbit Well, který na trať ani nevyrazil, a po Taxisu odpadl další z konkurentů Nikas, v jehož sedle se neudržel Marek Stromský. "Vůbec jsme to nevěděl. Díval jsem se jen dopředu, dozadu to nejde," řekl Faltejsek, který v červnu odešel z Francie zpět k trenérovi Georgi Charltonovi na Britské ostrovy.

V den závodu jel Faltejsek před Velkou pardubickou další čtyři dostihy. Ten poslední absolvoval necelé dvě hodiny před začátkem slavné steeplechase, proto si šel odpočinout. "Půl hodiny před startem jsem ještě spal a dobře si odpočinul," řekl s úsměvem a dodal: "A teď po dostihu to musím celé strávit a třeba mi teprve dojde, co jsme dokázali."

Faltejsek se domnívá, že by Charme Look mohl pardubické v budoucnu dominovat. "Teď tady asi není lepší kůň, ale uvidíme za rok," řekl. Podle jeho slov může být úspěšný třeba jako Orphee. "Klidně. Prvotní je, aby byl zdravý, aby vydržel vesel. Pak tady může vládnout," uvažoval Faltejsek.

Se čtyřmi výhrami se Faltejsek dotáhl na druhém místě historie na Václava Chaloupku a Němce Petera Gehma. Rekordmanem pardubické je Josef Váňa s osmi výhrami. "Já se tomu musím smát. Váňu nejde dohonit," řekl Faltejsek. Tak dlouho v sedle jako třiašedesátiletý Váňa nechce být. "Abych jezdil do šedesáti, to asi neklapne," prohlásil.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy