Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Velkou pardubickou ovládla klisna Orphee des Blins

Pardubice – Čtvrté vítězství v řadě Tiumen s Josefem Váňou v sedle nevybojoval, dnes doběhl třetí. 122. ročník Velké pardubické vyhrála desetiletá hnědka Orphee des Blins s Janem Faltejskem. Druhý byl s velkou ztrátou 16 délek Ronino s Jiřím Kouskem.

Hnědák Tiumen, který útočil na čtvrté vítězství za sebou, byl s kurzem 2:1 největším favoritem, ale stejně jako všichni další soupeři nedokázal čelit vynikajícímu výkonu vítězné klisny ze stáje DS Pegas. Faltejsek ji držel od počátku v čele dostihu, postupně zvyšoval náskok a v cílové rovině už o jejich triumfu nebylo nejmenších pochyb.

"Výhra ve Velké pardubické je pro nás Čechy nejvíc, to se nedá srovnat, to je za všechny Zlaté poháry. To je úžasné!" řekl Faltejsek v cíli, kterým proběhl v euforii vestoje. "Možná mi to dojde až za měsíc, tohle je na mě moc," zářil žokej, který pravidelně tráví zimní překážkovou sezonu v Británii.

Výhra stylem start-cíl

Orphee des Blins vyrazila do čela hned po startu a náskok pak už postupně jen navyšovala. Všechny skoky včetně Taxisova příkopu zvládla bravurně. "Taxis lupla suše. Čím větší skok, tím ona do toho dá větší sílu, letí a nemá problém," řekl Faltejsek a přiznal, že sám byl z tempa překvapený. "Nemohl jsem ji vzít zpátky, tak jsem jenom seděl. Je to mašina jako blázen, vůbec nebyla k zastavení," řekl devětadvacetiletý Faltejsek.

Váňa se mohl sedm dnů před svými šedesátinami stát nejstarším vítězem dostihu. Amatér Vladimír Hejmovský se v roce 1951 radoval devět dnů před šedesátými narozeninami. Při svém šestadvacátém startu v dostihu se Váňa tradičně držel na dohled čela a jel s Tiumenem co nejkratší trasou, ale na Orphee des Blins a Ronina nestačil.

Váňa byl spokojený i se třetím místem

"Myslím, že jsme moc chyb neudělali a vyhráli ti lepší. Nepodařilo se, nevadí," řekl ještě v sedle Váňa, který si v dubnu zlomil levou stehenní kost, musel na operaci a před Velkou pardubickou jel jen jeden dostih. "Nádherně jsem si to užil, nádherně jsem se svezl. Byli jsme třetí a já jsem spokojený, majitel bude taky," řekl.

Orphee des Blins s Janem Faltejskem byli suverénní
zdroj: ČTK autor: Josef Vostárek

Pardubický dostih na 6 900 metrů měl letos dotaci 4,8 milionu korun, vítězný kůň vydělal pro svého majitele 1,92 milionu. Startovalo 23 koní, dokončilo patnáct. Do cíle se nedostala dvojnásobná vítězka dostihu Sixteen, kterou žokej Josef Bartoš zadržel před suchým příkopem.

Rámcové dostihy - Bartoš diskvalifikovaný i vítězný

Zlatá spona tříletých, první dostih dostihového odpoledne, měla dramatický závěr. V cílové rovince upadl Florida s žokejem Bohuslavem Mátlem. První v cíli All about Cossio s Josefem Bartošem byl komisí diskvalifikován, vítězem se tak stala Damietta s Matejem Rigem.

Křišťálový pohár ovládl pětiletý hnědák Čáriray s Petrem Tůmou. Do cíle doběhl s náskokem 19 délek před unaveným favoritem Tarem. Cenu ČASCH, určenou čtyřletým koním na trati dlouhé 4 200 metrů, vyhrál favorit Ohio s Josefem Sovkou. V cílové rovince útočil zvenčí a nakonec se mu podařilo o necelou délku zvítězit.

Ve vrcholu sezony pro pětileté a starší koně, Ceně Vltavy na 4 500 metrů, kraloval Sheron s Janem Faltejskem. Jezdec ho musel nejprve přemlouvat ke startu, ale nakonec kůň vybojoval největší vítězství kariéry. Josef Bartoš si spravil chuť z prvního dnešního dostihu, ve kterém byl diskvalifikován, po vítězství v Poplerově memoriálu pro pětileté a starší koně. Vyhrál v sedle O'Keye. Zklamal naopak velký favorit Kardam, který se nevešel ani do první pětky.

Pole v Ceně Labe vodila trojice Rubín, Sešlost a Cherwick. Do cílové rovinky vbíhala jako první Sešlost s Liamem Threadwellem, ale skvělý závěr ukázal Cherwick v sedle s Jaroslavem Myškou. Poslední rámcový dostih, Stříbrnou trofej, vyhrál po krásném souboji v cílové rovince Gejzír.

Výsledky 122. ročníku Velké pardubické

1. Orphee des Blins (ž. Faltejsek, tr. Wroblewski, majitel DS Pegas),

2. Ronino (ž. Kousek),

3. Tiumen (ž. Váňa st.),

4. Maljimar (ž. Reveley),

5. Valldemoso (ž. Andrés),

6. Uncle Junior (ž. Mullins).

Výrok: zadrženě 16 - 12 - 12. Čas: 9:13,39. Do cíle dojelo 15 z 23 koní.

Rámcové dostihy:

I.: Damietta (Rigo) - Reaper - Vivienne of Gracie,

II.: Čáriray (Tůma) - Taro - Camilleri,

III.: Ohio (Sovka) - Saluti - Hegnus,

IV.: Sheron (ž. Faltejsek) - Zarif - Status Quo,

V.: O˙Key (ž. Bartoš) - Borderland - Terebesz,

VI.: Cherwick (ž. Myška) - Sešlost - Speranza,

VII.: Gejzír (ž. Boyer) - Khalshani - Alanbrooke.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články