Následuje
FIS magazín SP

Váňa skončil po návratu do sedla třetí, Pardubickou nevylučuje

Pardubice – Žokej Josef Váňa zvládl v pohodě svůj návrat do sedla a je pravděpodobné, že se i letos představí ve Velké pardubické, z které má rekordních osm vítězství. Jednašedesátiletý Váňa v Pardubicích doběhl s Tiumenem třetí v Memoriálu Kamila Kuchovského na 4 500 metrů.

Jestli jsem trošičku zadýchaný, tak proto, že jsem chtěl chytnout Shamana na pásce. Kdybych nezrychlil posledních sto metrů, tak se mi možná ani nezvedl pulz," řekl Váňa ještě v sedle třináctiletého Tiumena, s kterým ovládl Velkou pardubickou třikrát mezi lety 2009 a 2011. "Ukázal, že je pořád skokan par excellence a mezi mladými koňmi se vůbec neztratí," chválil Váňa hnědáka.

Váňa loni po Velké pardubické, kterou po pádu na začátku cílové rovinky nedokončil, řekl, že s ježděním skončil. Jenomže nyní rozhodnutí změnil. "Partie kolem pasu se mi přestaly líbit, tak jsem začal něco dělat a říkal si, že bych si zkusil zajet jeden dostih," líčil. Znovu proto jezdil na kole, chodil plavat, aby se dostal na potřebnou závodní váhu. Před dostihem ještě musel do sauny.

V dostihu Váňa začal s Tiumenem tradičně ze zadních pozic. V polovině ztráceli několik délek. "Ze začátku to bylo rychlé, že měl Tiumen problém s tempem, ale nakonec v tomhle okamžiku nehraje žádnou roli, jestli předběhl dva, tři nebo čtyři soupeře, ale ukázal, že je na tom pořád dobře," řekl Váňa. Dostih vyhrál nečekaně Goscater s Jaroslavem Myškou, druhá byla Modena s Dušanem Andrésem.

Na otázku, jestli pojede 12. října letošní 124. ročník Velké pardubické s Českou pojišťovnou, Váňa řekl, že nejdříve musí s Tiumenem absolvovat kvalifikaci. Do té mohou nastoupit 23. srpna nebo 13. září. "Pokud bude Tiumen zdravý, tak zkusíme kvalifikačku, a pak Bůh dá, nebo nedá. Pak se uvidí," uvedl Váňa. Velkou pardubickou vyhrál s legendárním Železníkem v letech 1987, 1988, 1989 a 1991, s Vronským uspěl v roce 1997 a pak třikrát na Tiumenovi.

Hlavním dostihem dne byl Memoriál majora Miloše Svobody, druhý kvalifikační dostih Velké pardubické. Popáté v kariéře jednu z kvalifikací ovládl Trezor. S Ondřejem Velkem ale musel v cílové rovince přespurtovat Zarifa. "Věděl jsem, že když se do něj opřu, že dá skvělý konec. Trezor je profesor," chválil desetiletého koně Velek. Není jisté, že Trezor Velkou pardubickou absolvuje. Zatím nejslavnější český dostih v plánu nemá. "Uvidíme, tady se cítí doma, pobavíme se s majitelem a třeba to přehodnotíme," řekla trenérka Hana Kabelková.

Dostihový mítink v Pardubicích: Memoriál Mjr. Miloše Svobody, druhá kvalifikace na Velkou pardubickou (5800 m, pětiletí a starší koně, 300.000 korun):

1. Trezor (Velek, trenérka Kabelková, stáj Epicos), 2. Zarif, 3. Kasim. Výrok: boj 3/4 - 11 - daleko. Čas: 7:29,99.

Další dostihy: I. Cold As Ice (Rája) - Nos Galan - Mesi, II. Bugaboo (am. Spáčil) - Lewin - Vivienne Of Gracie, III. Moderator (ž. Novák) - Mirax - Vivat, IV. Goscater (ž. Myška) - Modena - Tiumen, VI. Hinton (Liška) - Jesking - Wavelight Laser, VII. Tudul (Velek) - Dorotka - Rampulina, VIII. Dekolt (ž. Bartoš) - Pudřík - Spike, IX. Eldorado (Benš) - Fantaghiro - Romantique Rouge, X. Zanzibar (Matuský) - Lear - Zachary.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy