Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Sport 1976

Theophilos si poranil šlachu a se závody končí. Na Velkou pardubickou je přihlášeno 17 koní

Kariéra jednoho z dostihových hrdinů definitivně končí. Vítěz Velké pardubické z roku 2019 Theophilos si při tréninku poranil šlachu. Dvanáctiletý hnědák se chystal na účast v letošní Velké pardubické, ale veškeré velké plány vzaly za své. Informoval o tom web iSport.cz, jehož dostihový klub prostřednictvím syndikátu fanoušků koně vlastní. Pořadatelé Velké pardubické uzavřeli ve čtvrtek přihlášky na slavný dostih. Mezi sedmnácti koňmi nechybí obhájce prvenství Talent či šampion z roku 2017 No Time To Lose. 

V neděli Theophilos dvakrát vyběhl na pověstný kopec nad západočeskou Chyší, kde sídlí vyhlášená stáj Josefa Váni. To byl jeho poslední tvrdý trénink.

"Po té nedělní práci se zdálo, že je všechno v pořádku. V pondělí ráno se mi to už moc nezdálo. Když bylo podezření, tak jsme zavolali veterináře se sonem, ten zjistil, že má prasklých pár vláken. Rozhodli jsme se, že nebudeme riskovat zdraví koně a jezdce. Aby se uprostřed dostihu nestal malér, že praskne šlacha," uvedl Váňa.

"Paní Váňová ho nechtěla trápit"

Pro Theophila, který před třemi lety vyhrál nejslavnější český překážkový dostih s žokejem Josefem Bartošem, znamená zranění konec závodní kariéry. "Nekulhá, ale paní Váňová ho nechtěla trápit. I za to, že nám vyhrál Velkou pardubickou. Ještě mi vyčítá, že jsem ho letos honil, starého dědka. Je to definitivní," uvedl Váňa, který Velkou pardubickou osmkrát vyhrál jako žokej.

Theophilos v kariéře vyhrál sedm překážkových dostihů. Naposledy triumfoval v červenci 2020 při kvalifikaci na Velkou pardubickou. Při Velké skončil před dvěma lety devátý a loni po pádu závod nedokončil.

"Zůstane v srdci jako vítěz Velké pardubické, zrovna jako Vronsky a všichni ostatní, kteří Velkou vyhráli. O všechny jsme byli schopni postarat se do důchodu. Vronsky se dožil třiceti. I Theophilos půjde na důchod do dobrých rukou," dodal Váňa.

Přihlášeno je i trio ze zahraničí

Kvalifikační kritéria na Velkou pardubickou splnilo během roku 22 koní, z nich je přihlášeno čtrnáct. Doplňuje je trojice zahraničních hostů včetně jediné klisny Santa Klary. Startovní listina bude uzavřena příští pátek, kdy budou také slavnostně vylosována čísla. V pořadí 132. ročník Velké pardubické se uskuteční v neděli 9. října.

S třemi svěřenci – Imphal, Lombargini a Stretton – má mezi přihlášenými koňmi největší zastoupení trenér Stanislav Popelka. Josef Váňa starší po vyřazení Theophila aspiruje na další triumf vedle No Time To Lose, který je mezi přihlášenými ve 13 letech nejstarším koněm, také s nováčkem závodu Dusigroszem.

Josef Váňa mladší připravuje Santa Klaru i druhého koně ze stáje Scuderia Aichner, devítiletého Brunch Royal. Dva svěřence má na seznamu také Jaroslav Brečka, trenér Kaiserwalzera a Stara. Z Irska má zájem o start v Pardubicích trenér Denis Hogan s běloušem Young Dev.

Seznam koní přihlášených na 132. ročník Velké pardubické:

Imphal (8 let), Lombargini (11), Stretton (12, všichni trenér Popelka), Brunch Royal (9), Santa Klara (7, oba Váňa ml.), Dusigrosz (9), No Time To Lose (13, oba Váňa st.), Kaiserwalzer (9), Star (11, oba Brečka), Argano (8, Liška), Dulcar De Sivola (9, Jirčáková), Chicname De Cotte (10, Vítek), Mr Spex (8, Urbánek), Player (10, Kvapilová), Sacamiro (9, Petříková), Talent (11, Kabelková), Young Dev (8, Hogan).

Zdroj
ČTK, iSport.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější články