Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

Taxisův příkop projde úpravami. Cílem je zvýšit bezpečnost koní a jezdců

Nejnáročnější skok Velké pardubické čekají úpravy. Dostihový spolek oznámil, že Taxisův příkop bude změlčen, čímž se vytvoří pozvolná plocha bez doskokové hrany. Upravovat se budou i další skoky.

Koně na Taxisově příkopu
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Čtrnáctičlenná expertní skupina vznikla po loňském 130. ročníku a smrtelném zranění koně Sottoventa na Taxisu. Jsou v ní mimo jiné osminásobný vítěz dostihu Josef Váňa, který je v současnosti trenérem a předsedou České asociace steeplechase (ČASCH), kouč Čestmír Olehla, žokejové Josef Bartoš, Martin Liška a Jaroslav Myška, veterináři, správce dráhy či zástupce zemědělské univerzity.

"Věříme, že se nám společně s odborníky podařilo nalézt vhodnou variantu zvýšení bezpečnosti koní a jezdců na pardubickém závodišti. Shodli jsme se s expertní skupinou, že její činnost bude pokračovat i nadále. Bude sledovat vývoj dostihů a dopad přijatých opatření, abychom je mohli průběžně vyhodnocovat a případně činit další kroky," uvedl ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.

U Taxisova příkopu se má vedle změny doskokové plochy také opticky zvýraznit příkop za pomoci hnědé zeminy. Živý plot bude zešikmen. Diskutuje se i o doplnění takzvané odskokové bariéry - bílé kládě před živým plotem, která je umístěna u většiny překážek na závodišti. "V této otázce nepanuje jednotný názor, experti se tak budou otázkou umístění či neumístění bariéry ještě zabývat," stojí ve zprávě.

Taxisův příkop prošel radikálními úpravami v roce 1994, kdy byl odvodněn a částečně zasypán. Jako první se bude upravovat překážka číslo dvě, živý plot s příkopem za ním, která se podobá Taxisovu příkopu.

"Rozhodli jsme se změlčit příkop a odstranit doskokovou hranu. Tu naznačíme vysypaným pásem pilin tak, jak to bývá u Taxisu. Příkop zvýrazníme opticky, a to zeminou bez trávy. Překážka se tak typově stane menší 'kopií' Taxisova příkopu a koně budou mít příležitost během sezony tento skok natrénovat," popsal Müller.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články