Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
a EURO s Petrem Ševčíkem

Startuje dostihová sezona, České derby se poběží ve všední den

Praha - Se zpožděním startuje česká dostihová sezona. Zástupci Jockey Clubu a některých závodišť se pro letošní rok domluvili na výši poplatků za přihlášky a startovné a o víkendu se bude běhat v Mimoni a v Praze. Vrcholy roku jsou tradiční. Na rovině bude nejsledovanější červnové České derby, které se vzhledem k fotbalovému Euru uskuteční nově ve všední den. Nad překážkami je pozornost vždy upřena hlavně k říjnové Velké pardubické.

Rovinový dostih Cena prezidenta republiky
zdroj: ČTK autor: Michal Krumphanzl

"Dostihy jsou konzervativní sport a kalendář se odvíjí rok od roku stejně, protože musí respektovat věkový vývoj koní a distanční vývoj," řekl prezident Jockey Clubu Jiří Charvát. "Máme za sebou patálii související s rozjezdem sezony a teď už se těším, že se také u nás rozběhne sezona," doplnil Josef Váňa starší z pozice viceprezidenta Jockey Clubu, ale také trenéra a žokeje.

Dostihová sezona měla začít 3. dubna, ale pražské závodiště zrušilo první dva závodní dny. Důvodem byly dohady o snížení výše poplatků pro závodiště za přihlášky a startovné z pěti na 3,5 procenta z dotace dostihu. Závodiště jako Velká Chuchle či to pardubické s tím nesouhlasila a nepodepsala s Jockey Clubem smlouvu. Problém je nyní vyřešen tak, že některá závodiště souhlasila s výší 3,5 procenta (Brno, Kolesa, Mimoň, Netolice), další s 4,25 procenta (Karlovy Vary, Most) a Lysá, Pardubice, Slušovice, Velká Chuchle a Světlá Hora mohou mít až pětiprocentní výši.

Do budoucna by ale Jockey Club výši poplatků a startovného snížil. "Sazba je u nás nejvyšší v Evropě, kde se pohybuje do dvou procent. Chceme pomoci menším majitelům a zlepšit jim podmínky," vysvětluje Charvát. "Za celý rok je teď ta částka docela darda a majitel si rozmyslí, jestli přihlásí více koní," doplnil Váňa. "Dostihy jsou sportem, na kterém se nevydělává," konstatoval Charvát.

Je nám líto, video expirovalo.
České dostihy budou operovat se stejnou částkou jako v loňském roce

"U nás jsou lidi, kteří na tom vydělat chtějí, a tím je daný rozdíl v pohledu na věc. Návratnost je kolem čtyřiceti procent, když srovnáte náklady na trénování a odměny, o které se běhá. S tím je potřeba se smířit," doplnil šéf českého turfu i majitel stáje. Zásadní pro fanoušky je, že České derby se prvně uskuteční ve čtvrtek 23. června, aby nekolidovalo s fotbalovým Eurem a mohl být televizní přenos.

"Jestli to bude lepší nebo ne, to lze těžko hodnotit, ale bude to zkušenost a uvidíme, jak to bude vypadat. Jsem rád, že na to pražské závodiště přistoupilo," řekl Charvát. V Česku je okolo 1200 dostihových koní a na dotacích by se letos mělo rozdělit 48 milionů korun, o šest milionů více než loni. Uskuteční se okolo 490 dostihů, přičemž dvě třetiny jsou rovinové a třetina překážkové. Průměrně se v jednom dostihu objeví 9,5 koně.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy