Následuje
SP Rakousko

Startuje dostihová sezona, České derby se poběží ve všední den

Praha - Se zpožděním startuje česká dostihová sezona. Zástupci Jockey Clubu a některých závodišť se pro letošní rok domluvili na výši poplatků za přihlášky a startovné a o víkendu se bude běhat v Mimoni a v Praze. Vrcholy roku jsou tradiční. Na rovině bude nejsledovanější červnové České derby, které se vzhledem k fotbalovému Euru uskuteční nově ve všední den. Nad překážkami je pozornost vždy upřena hlavně k říjnové Velké pardubické.

Rovinový dostih Cena prezidenta republiky
zdroj: ČTK autor: Michal Krumphanzl

"Dostihy jsou konzervativní sport a kalendář se odvíjí rok od roku stejně, protože musí respektovat věkový vývoj koní a distanční vývoj," řekl prezident Jockey Clubu Jiří Charvát. "Máme za sebou patálii související s rozjezdem sezony a teď už se těším, že se také u nás rozběhne sezona," doplnil Josef Váňa starší z pozice viceprezidenta Jockey Clubu, ale také trenéra a žokeje.

Dostihová sezona měla začít 3. dubna, ale pražské závodiště zrušilo první dva závodní dny. Důvodem byly dohady o snížení výše poplatků pro závodiště za přihlášky a startovné z pěti na 3,5 procenta z dotace dostihu. Závodiště jako Velká Chuchle či to pardubické s tím nesouhlasila a nepodepsala s Jockey Clubem smlouvu. Problém je nyní vyřešen tak, že některá závodiště souhlasila s výší 3,5 procenta (Brno, Kolesa, Mimoň, Netolice), další s 4,25 procenta (Karlovy Vary, Most) a Lysá, Pardubice, Slušovice, Velká Chuchle a Světlá Hora mohou mít až pětiprocentní výši.

Do budoucna by ale Jockey Club výši poplatků a startovného snížil. "Sazba je u nás nejvyšší v Evropě, kde se pohybuje do dvou procent. Chceme pomoci menším majitelům a zlepšit jim podmínky," vysvětluje Charvát. "Za celý rok je teď ta částka docela darda a majitel si rozmyslí, jestli přihlásí více koní," doplnil Váňa. "Dostihy jsou sportem, na kterém se nevydělává," konstatoval Charvát.

České dostihy budou operovat se stejnou částkou jako v loňském roce

"U nás jsou lidi, kteří na tom vydělat chtějí, a tím je daný rozdíl v pohledu na věc. Návratnost je kolem čtyřiceti procent, když srovnáte náklady na trénování a odměny, o které se běhá. S tím je potřeba se smířit," doplnil šéf českého turfu i majitel stáje. Zásadní pro fanoušky je, že České derby se prvně uskuteční ve čtvrtek 23. června, aby nekolidovalo s fotbalovým Eurem a mohl být televizní přenos.

"Jestli to bude lepší nebo ne, to lze těžko hodnotit, ale bude to zkušenost a uvidíme, jak to bude vypadat. Jsem rád, že na to pražské závodiště přistoupilo," řekl Charvát. V Česku je okolo 1200 dostihových koní a na dotacích by se letos mělo rozdělit 48 milionů korun, o šest milionů více než loni. Uskuteční se okolo 490 dostihů, přičemž dvě třetiny jsou rovinové a třetina překážkové. Průměrně se v jednom dostihu objeví 9,5 koně.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy