Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Sport 1975

Před prázdnými ochozy v Pardubicích triumfoval Hegnus se Slovákem Matuským, obhájce Theophilos byl devátý

Předloni na Tzigane du Berlais nestačil, tentokrát už to vyšlo. Vítězem 130. ročníku Velké pardubické se stal dvanáctiletý hnědák Hegnus. Svěřence trenéra Radka Holčáka dovedl k triumfu slovenský žokej Lukáš Matuský. Nejlepší ze čtyř bývalých vítězů na startu byl pátý Tzigane Du Berlais, hlavní favorit a obhájce prvenství Theophilos doběhl až devátý.

Hegnus s Lukášem Matuským ve finiši Velké pardubické
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Hegnus po brzkém útoku v cílové rovince vyhrál o jednu a čtvrt délky před Playerem, který v těsném souboji o druhé místo porazil o hlavu slovenského účastníka Vanduala. "Je to pan kůň. Já se vezl a on šlapal," řekl Matuský, první slovenský vítěz po 28 letech. V roce 1992 uspěl Jaroslav Brečka.

Matuský jel s Hegnusem poprvé a hned slavil velké vítězství. "Nakoukal jsem si videa, pořád jsem dumal. S Radkem (Holčákem) jsme se domluvili, že pojedu zepředu, což se nám tak moc nepovedlo. Byli jsme tam pátí, ale nechal jsem ho odpočívat, věděl jsem, že konec má dobrý. Počkal jsem si a vyšlo to," řekl České televizi slovenský žokej.

Triumf věnoval své matce, která zemřela před dvěma týdny. "Celý den i vítězství ve Velké pardubické je pro maminku do nebíčka," uvedl Matuský.

Nejstarší kůň ve startovním poli Hegnus zajistil druhý triumf ve Velké pardubické trenéru Holčákovi, který se radoval už v roce 2002 s Maskulem. "Na to vítězství do Velkých Karlovic jsme dlouho čekali a jsem rád, že to klaplo," uvedl Holčák.

Předloni a ještě letos v kvalifikaci vedl Hegnuse žokej Marek Stromský, kterému vítězství ve Velké pardubické stále uniká a nezískal ho ani letos. V sedle Strettona obsadil osmou příčku.

"Marek Stromský podepsal na letošní sezonu smlouvu na jezdění se stájí Nýznerov. Tím pádem byl přednostně vázaný tam. Bylo mi řečeno, že pojede Strettona. Lukáš je moje jezdecká jednička. Volba tak byla jasná," řekl Holčák.

Letošní Velká pardubická nevyšla legendárnímu trenérovi Josefu Váňovi, který připravuje i Theophilose. Na Taxisově příkopu spadli dva jeho koně - vítěz dostihu z roku 2017 No Time To Lose a Sottovento, který utrpěl fatální zranění. Mazhilis byl dvanáctý.

Záhy již na Irské lavici skončil dostih pro All Scatera s Veronikou Řezáčovou-Škvařilovou, která se postavila na start jako osmá žena v historii.

Slavný dostih se musel kvůli opatření proti šíření koronaviru konat bez diváků a měl sníženou dotaci na tři miliony korun.

Výsledky Velké pardubické steeplechase:

1. Hegnus (ž. Matuský, tr. Holčák, stáj Ševců), 2. Player (ž. Novák), 3. Vandual (ž. Julliot), 4. Talent (ž. Složil ml.), 5. Tzigane Du Berlais (ž. Faltejsek), 6. Casper (ž. Ferhanov). Čas: 9:22,99. Výrok: lehce 1 3/4 - hlava - 1/2 - 13 - 3/4.

Další dostihy: I. Roncal (ž. Faltejsek) - Dark Sun - Čaryjape, II. Aztek (ž. Stromský) - Cheminée - Saul, III. Engele (Velek) - Rozina - Saint Shine, IV. Dusigrosz (ž. Kratochvíl) - Skins Rock - Dragon, V. Chelmsford (ž. Kratochvíl) - Dundee - Hamis, VI. Dajuka (ž. Matuský) - Lad In - Usockem, VII. Evžen (ž. Myška) - Lombargini - Sweet Red Wine, VIII. Buonarroti (ž. Kratochvíl) - Laverno - Apple's Kamikaze, IX. Del Rey (ž. Složil ml.) - Stigris - Shent.

Zdroj
ČT sport, ČTK, Deník Sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články