Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Kdo v neděli vyzve královnu Orphee de Blins?

Praha - Do startu 123. Velké pardubické zbývají pouhé dva dny. Do boje o zápis do historie slavného dostihu se pustí dvacítka koní v čele s loňskou suverénní vítězskou Orphee de Blins. Spolu s ní vyčnívají nad ostatními adepty Trezor a Tiumen, který by se letošním vítězstvím mohl stát stejně jako Železník jediným čtyřnásobným vítězem Velké. Do Pardubic letos dorazí i mimořádně početná skupina zahraničních koní a jezdců - těch si Velkou vyzkouší hned devět. A jak historie nejtěžšího dostihu v kontinentální Evropě už mnohokrát ukázala, nevyplatí se podcenit ani toho největšího outsidera.

Orphee de Blins s Janem Faltejskem
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

Královna Oprhee de Blins

Největší favoritkou nemůže být nikdo jiný než suverénka ORPHEE DES BLINS (FR). Svým strojovým tempem na těžkém podkladu udolala celé pole a ti, kteří se snažili stíhat její vražedné tempo, v závěru zacouvali do pole poražených. Podobně suverénně si polokrevná klisna vedla i v obou letošních startech. V červnu porazila v dostihu na 3 300 metrů lehce o sedm délek krosové sprintery a v srpnu si poradila s konkurencí v Cros country Peruána na 5 200 metrů.
V jejím sedle bude opět žokej Jan Faltejsek, který je od loňské Velké jejím stálým jezdcem. Faltejsek startuje ve Velké pardubické poosmé, loni zvítězil, předtím zaznamenal dvě sedmá místa.

Trezor
zdroj: ČTK autor: Taneček David

Pronásledovatelé Trezor a Tiumen

Tím, kdo má Orphee de Blins nejvíc dýchat na záda, je podle bookmakerů devítiletý hnědák TREZOR (POL). Za poslední dva roky se mu podařilo vyhrát hned čtyři kvalifikace. I Trezor loni doplatil na vražedné tempo pozdější vítězky a skončil až skončil osmý, na nedotované pozici. Letos se bude snažit ve spolupráci s Josefem Bartošek dojem vylepšit. Na start Velké pardubické jde Trezor už potřetí v kariéře, před dvěma lety upadl na Havlově skoku.
Žokej Josef Bartoš startoval ve Velké desetkrát, dvakrát zvítězil – S Decent Fellow a Sixteen, třikrát byl druhý a jednou třetí.

Tiumen s Josefem Váňou
zdroj: ČTK autor: Taneček David

Třetím favoritem je podle sázkových kurzů trojnásobný hrdina Velké TIUMEN (POL). Dvanáctiletý hnědák by mohl vyrovnat jedinečnou bilanci Železníka, který je dosud jediným koněm, kterému se podařilo vyhrát čtyřikrát. Loni skončil Tiumen třetí, vedle Orphee de Blins nestačil ještě na Ronina. Letos v červnové kvalifikaci skončil druhý za Trezorem. V srpnu po chybě na Velkém anglickém skoku dostih nedokončil a lehce se zranil. V jeho sedle nebude nikdo jiný než 60letý Josef Váňa, rekordman dostihu v počtu vítězství jak jezdeckých, tak i trenérských.
Žokej Josef Váňa bude na startu Velké po 27., osmkrát zvítězil (4x se Železníkem, jednou s Vronskym a třikrát právě s Tiumenem). Třikrát byl druhý, čtyřikrát třetí a dvakrát čtvrtý.

Budapest, Klaus a Shalimar Fomentro - černí koně dostihu

S dobrými šancemi míří do dostihu i Tiumenův tréninkový partner BUDAPEST (IRE). Osmiletý hnědý valach zatím sbíral úspěchy hlavně na italských drahách. V roce 2010 byl druhý v Gran Premio, největší italské steeplechase. Letos už běhal výhradně v Pardubicích a naznačil, že se s ním ve Velké musí počítat – ve dvou kvalifikacích vyběhl dvě třetí místa.
Partnerem Budapeste bude Josef Váňa mladší, který před čtrnácti dny vyhrál meranské Gran Premio. Tento dostih absolvoval i se zlomeninou kotníku.
Žokej Josef Váňa mladší startoval ve Velké už pětkrát, nejlépe skončil dvakrát pátý.

Klaus
zdroj: pardubice-racecourse.cz

Mezi širší špičku favoritů patří i svěřenec trenéra Čestmíra Olehly KLAUS (POL). Loni dokončil Velkou pardubickou jako devátý. Letos se představil dvakrát – v květnové kvalifikaci byl druhý za Bremen Planem a další druhé místo vyběhl v červenci ve Světlé Hoře.
Klause v dostihu povede žokej Jaroslav Myška, který Velkou jel už desetkrát, nejlépe byl třikrát čtvrtý.

Největší šance ze zahraničních účastníků se připisují sedmiletému bělouši britského trenéra Nicka Williamse SHALIMAR FROMENTRO (FR). Letos se účastnil francouzských dostihů v rámci krosového seriálu Crystal Cup a vyzkoušel si různé typy závodišť. Specifika pardubické dráhy by mu tudíž neměla dělat větší potíže. Začátkem srpna byl pátý v v Crayonu v dostihu na 6 000 metrů.
Jezdec Alain De Chitray se v Pardubicích představí poprvé.

Střed pole - čekají na zaváhání favoritů

Do středu startovního pole co se týče šancí patří i MOUNT SION (IRE), sedmiletý hnědý valach irského trenéra Endy Bolgera. Z šesti letošních startů dvakrát zvítězil, nejdelší dostih ovšem měřil jen pět kilometrů a je otázkou, jak si poradí se supervytrvaleckou tratí v Pardubicích.
V jeho sedle bude žokej Richard McLernon, který loni při své premiéře ve Velké získal sedmé místo.

Koněm pro překvapení může být i další Bolgerův svěřenec ZEST FOR LIFE (IRE). Devítiletý valach stihl v dubnu během pěti dní startovat v Punchestownu ve dvou dostizích – jeden vyhrál, v druhém skončil po boji druhý. V srpnu a v září absolvoval dva starty přes proutěné překážky, ani v jednom se neumístil.
Amatér Sam Waley-Cohen ve Velké pardubické dosud nestartoval. Předloni vyhrál slavný Zlatý pohár v Cheltenhamu a byl druhý v liverpoolské Velké národní.

Mezi koně, kteří spíš čekají na zaváhání favoritů, se řadí AL JAZ, do Velké dohlášený na poslední chvíli po zajímavém výkonu v zářijové kvalifikaci, kde nestačil pouze na Silver Regenta.
V dostihu ho povede jezdec Josef Sovka, který si Velkou zkusil třikrát. Nejlépe byl předloni čtvrtý s Flambionem.

Podobné vyhlídky jako Al Jaz má i osmiletý NIKAS. Na pardubické skoky se specializuje od roku 2010. Loni při své premiéře ve Velké ztratil jezdce. Letos běhal třikrát, v květnové kvalifikaci byl osmý a následně přidal čtvrté a šesté místo.
Partnerem Nikase bude žokej Dušan Andrés. Ve Velké startoval už osmnáctkrát. Zvítězil v roce 2007 v sedle Sixteen, dál nasbíral jedno druhé a dvě třetí místa.

Do středu pole by měl patřit i třetí svěřenec Endy Bolgera FRENEYS WELL (GB). Třináctiletý hnědý valach bude nejstarším koněm v poli. Letos má v nohách už sedm startů, nejlépe doběhl třetí, ve dvou dostizích typu point to point získal třetí místa.
Jezdec Martin Ferris přijíždí do Pardubic poprvé. 

Zajímavým účastníkem je teprve šestiletý valach TROPIC DE BRION (FR). Kůň ve francouzském majetku se poslední tři měsíce připravuje pod českým trenérem Pavlem Vítkem. Letos si připsal jedno vítězství v dostihu na 4 500 metrů, při posledním vystoupení v červenci byl na stejné trati třetí.
Jezdec Marc-Antoine Dragon ve Velké startuje prvně.

Outsideři - i ti ale dokážou Velkou vyhrát

Další účastníci patří do skupiny outsiderů s kurzem 50:1 a vyšším a jejich úspěch by byl ohromným překvapením. Ta se ale v překážkových dostizích mohou zrodit velice snadno a při hledání důkazu nemusíme sahat ani hluboko do historie. Loni byl kurz na vítězství Orphee de Blins 55:1.

Tomis
zdroj: ČTK autor: Mlejnková Alexandra

Zkušený dvanáctiletý polokrevník TOMIS poběží Velkou potřetí v kariéře. Při premiéře skončil jedenáctý, loni byl zadržen. Letos v červnové kvalifikaci nestačil jen na Trezora a Tiumena.
Do sedla Tomise se vyhoupne jezdec Ondřej Velek, který si Velkou zkusil loni poprvé, mezi nejlepší se nedostal.

Trenér Radek Holčák posílá do Velké sedmiletého ryzáka PEINTRE ABSTRAIT (IRE), který překvapil čtvrtým místem v květnové Cross country Koroka. Účast ve Velké si zajistil devátým místem v červnové kvalifikaci.
Jezdec Lukáš Matuský pojede Velkou pardubickou poprvé.

Čtvrté místo v srpnové kvalifikaci nasměrovalo na start Velké osmiletého KASIMa. Kvalitní výkon předvedl i ve Zlatém poháru, ale v závěru už na nejlepší nestačil. V červenci zvítězil v Lysé nad Labem.
Kasima povede žokej Marcel Novák, který jel Velkou pardubickou už třikrát, ale zatím se neumístil.

Do ranku největších outsiderů patří sedmiletá tmavá hnědka CANTRIDARA (SLO), která se po nezdaru v srpnové kvalifikaci dostala do Velké pátým místem při zářijovém reparátu.
Díky výjimce Jockey Clubu se v jejím sedle objeví amatér Freddie Mitchell, který jinak nesplnil podmínky pro účast ve Velké.

Sedmiletý ryzák STATUS QUO stále čeká na první vítězství v kariéře. Kvalifikoval se v květnu čtvrtým místem za Bremen Planem, Klausem a Budapestem. V září přidal dvě sedmá místa v dostizích do pěti tisíc metrů.
Partnerem Status Quo bude žokej Marek Stromský. Velkou pardubickou jel už jedenáctkrát. V roce 2010 nestačil s běloušem Aman Gris na Tiumena o pouhý nos. Dva roky předtím byl s Amant Gris diskvalifikován z prvního místa za nedodržení kurzu dostihu.

Spolehlivý osmiletý skokan SPERANZA se kvalifikoval v září čtvrtým místem. Předtím stihl další čtvrté místo v dobré konkurenci na mosteckém závodišti.
Speranzu povede při svém jedenáctém startu ve Velké žokej Pavel Kašný. Nejlepší výsledek – třetí místo - si připsal s Eliškou Přemyslovnou.

Slovenský BODYGUARD (POL) letos na lepší výsledek stále čeká. V cíli květnové kvalifikace byl dvanáctý a v srpnu v Pardubicích nedokončil dostih III. kategorie.
Jeho žokej Jaroslav Brečka startoval ve Velké pardubické sedmkrát, v roce 1992 ji vyhrál s Quirinusem.

Bílou klisnu SEŠLOST do dostihu připravil trenér a trojnásobný vítěz Velké s Peruánem Zdeněk Matysík. Loni získala druhé místo v Ceně Labe, letos dokončila květnovou kvalifikaci jako třináctá a v srpnové Cross country Peruána byla šestá.
Žokej Liam Treadwell, vítěz liverpoolské Velké národní, pojede Velkou pardubickou podruhé. Loni byl osmý v sedle Trezora.

Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy