Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

Favorit Opasan si ve stém derby chce doběhnout pro milion

Nejblíž k milionu pro vítěze stého českého derby má podle odborníků slovenský hnědák Opasan. Vrchol rovinové sezony pro tříleté koně se jindy běží na konci června, ale kvůli koronaviru se letos posunul až na dnešek. V pražské Chuchle Areně na trati dlouhé 2400 metrů půjde od 17 hodin o podíly z dvoumilionové dotace, z níž vítěz získá polovinu. Opasanovi mají dělat největší konkurenci klasičtí vítězové Rate a Zariyannka nebo Markoni LP a v Německu trénovaná Vivienne Wells. Dostihové odpoledne můžete sledovat v přímém přenosu od 14:30 na ČT 2 a webu ctsport.cz.

Dostihy
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Opasan v případě výhry naváže na 22 let starý triumf Temirkanova, jediného na Slovensku trénovaného vítěze Českého derby po rozdělení federace. Letos ovládl karlovarskou Jarní cenu i červencový Memoriál dr. Frankenbergera v Praze. Stejně jako v obou dostizích i v derby ho povede žokej Radek Koplík.

"Na startu bude pět šest koní, kteří můžou vyhrát. Doufám, že ten náš k nim patří. K tomu je potřeba i trochu štěstí," řekl Opasanův trenér Jozef Chodúr serveru fitmin.cz.

Dlouho odborníci považovali za největšího adepta na triumf Ratea, vítěze Velké jarní ceny, prvního závodu Klasické trojkoruny. Tam měl v sedle Milana Zatloukala, v derby s ním pojede ve Španělsku působící Václav Janáček. Pětinásobný tuzemský šampion bude útočit na třetí domácí vítězství v derby, vyhrál v letech 2006 a 2008.

100. České Derby (tříletí koně, 2400 m, dotace dva miliony korun):

1. Joganville (ž. Rája, stáj MUDr. Eva Nieslaniková), 2. Polish King (ž. Souza, stáj Wieslaw Jakub Kartus), 3. Fraga (ž. Florian, stáj Leram), 4. Troop Commander (ž. Šmida, stáj Meridian), 5. Cote Jardin (ž. Chaloupka, stáj Cajdašrot), 6. Zariyannka (ž. Lukášek, stáj Lokotrans Slovakia CZ), 7. Kenshibu (ž. Havelková, stáj Pure Nutrition), 8. Francimor (ž. Liška, stáj 3 hearts), 9. Swinging Thomas (ž. Verner, stáj Dr. Charvát), 10. Vivienne Wells (ž. Pietsch, stáj Utrin/Něm.), 11. Rate (ž. Janáček, stáj DS Pegas), 12. Markoni LP (ž. Foret, stáj Lastin Put LP), 13. Rusel (ž. Palík, stáj MUDr. Eva Nieslaniková), 14. Armitago (ž. Línek, stáj MPL Racing CZ), 15. Opasan (ž. Koplík, stáj Bormann/SR), 16. Renasi (ž. Vyhnálek, Stáj Mikon).

Hnědka Zariyannka ovládla Oaks a spolu s ní si chce poprvé v Česku vyjet modrou stuhu žokej Tomáš Lukášek. Derby už vyhrál čtyřikrát v Polsku a nedávno v Maďarsku. "Letos pojedu výborného koně a neskrývám, že si věřím. Teď už potřebujeme jen štěstí, sám jsem zvědav na průběh dostihu," řekl webu jezdci.cz.

Trenérským rekordmanem Českého derby je sedmkrát vítězný František Holčák. Do dostihu posílá Troop Commandera, kterého povede Zdeno Šmida. Na startu bude 16 koní, jedinou žokejkou je Martina Havelková v sedle Kenshibu.

Celkem se v neděli uskuteční osm dostihů, z nichž první odstartuje ve 13:00. V souvislosti s prevencí proti onemocnění covid-19 je počet diváků omezen na tisíc.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy