Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Zlatá Evropská liga mužů 2024

České derby vyhrála hnědka Abha s žokejem Sousou

V pražské Chuchli to opět žilo dostihy. Na tradičním závodišti se jelo také klasické České derby a vrchol rovinové sezony patřil žokejovi Ricardovi Sousovi, který zvítězil s klisnou Abhou s velkým náskokem. Tříletá svěřenkyně trenérky Ingrid Janáčkové Koplíkové, druhá z Velké jarní ceny, porazila v závěru hřebce You Just Rock a Ganibeta a získala prémii milion korun z celkové dvoumilionové dotace.

Je nám líto, video expirovalo.
České derby ovládla klisna Abha s žokejem Sousou

Favorité se v Chuchli neprosadili. Dosud neporažený Jardin Michelet doběhl na osmém místě a po triumfu ve Velké jarní ceně přišel o šanci na zisk Klasické trojkoruny. Další sázkový favorit Breakmoment, který šel do dostihu rovněž s kurzem 5:1, skončil v sedle s Tomášem Lukáškem desátý.

Tempo dostihu od počátku diktoval Magic Merlin. Dvojnásobný španělský šampion Sousa vyčkával na chvostu startovního pole a zaútočil až v cílové rovince 2400 metrů dlouhé trati. Drtivým závěrem se z vnější strany propracovali na první místo. Pro Abhu, Sousu i trenérku Janáčkovou Koplíkovou to byl premiérový triumf v Českém derby.

"Trenérka mi říkala, že má dobrou formu, ale že to možná na ni bude dlouhé, tak jsem čekal a poslední třístovku měla hodně rychlou," řekl v rozhovoru pro Českou televizi Sousa.

Trenérka Janáčková Koplíková mohla slavit dvojnásobný úspěch, protože patří mezi její svěřence i třetí Ganibet. Celkem měla v dostihu čtyři koně, vedle Breakmomenta ještě třináctého bělouše L'Enfant Terrible.

"Snila jsem o tom, jsem strašně ráda. Ta kobyla se zvedala a opravdu jsem čekala, že zamíchá kartami a že někde na předních příčkách bude," řekla trenérka Janáčková Koplíková, jež triumfem v derby napodobila svého otce. "Věřila jsem trošku víc Breakmomentovi, ale ona má takové srdce. Ona měla tak klidný dostih, tak krásný průběh, přesně takový, jaký měla mít. A Ricardo to načasoval na poslední chvíli a bylo to výborné," dodala.

Dostihový mítink v Praze – Velké Chuchli:

České derby, rovinový dostih (2400 m, tříletí hřebci a klisny, dotace 2 000 000 korun) - druhý závod Klasické trojkoruny: 1. Abha (ž. Sousa, tr. Janáčková Koplíková, stáj Statek Blata Český ráj), 2. You Just Rock, 3. Ganibet. Čas: 2:31,84. Výrok: lehce 3 3/4 - 1 1/2 - 1/2.

Zlatý pohár (2400 m, čtyřletí a starší koně, dotace 150 000 korun): 1. Rex of Thunder (ž. Demo, tr. Demo, stáj Stáj Březová), 2. Royal Right, 3. Totally Gold. Čas: 2:31,04. Výrok: boj 3/4 - 1 3/4 - 2 1/4.

Sprinterská cena (1200 m, tříletí a starší koně, dotace 150 000 korun): 1. Gallanticus (ž. Liška, tr. Jelen, stáj Linova), 2. Worth Choice, 3. Hidden Colony. Čas: 1:11,33. Výrok: jistě 1 - 1- 3/4.

Tattersalls Mile (1600 m, tříletí a starší koně, dotace 150 000 korun): 1. Shahbandar (ž. Lukášek, tr. Janáčková Koplíková, stáj Statek Blata Český ráj), 2. Melandros, 3. Sagar. Čas: 1:38,03. Výrok: boj 1/2 - 1 1/2 - 1.

Memoriál Tomáše Šatry (1800 m, tříletí a starší koně, dotace 90 000 korun): 1. Mes Ailes (ž. Korečková, tr. Nováková, stáj Vocetka Kamil), 2. Fascing Rock, 3. Yonella. Čas: 1:51,55. Výrok: jistě 2 - 2 1/4 - 3.

Další dostihy:
I. Natymar (ž. Zatloukal) - Deschamps - Sonata Arctica,
VII. Maccaia (ž. Janáček) - Josh - Talulu,
VIII. Baby Summer (ž. Janáček) - Minea - Chaldero.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články