Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na EURO s Ondřejem Kúdelou

97. ročník Českého derby vyhrál překvapivě Joseph s Jiřím Palíkem

Praha - Outsider Joseph v sedle s žokejem Jiřím Palíkem překvapivě vyhrál 97. ročník Českého derby. Český odchovanec na chuchelském závodišti zvítězil v těsném finiši před Felixem s Janem Rájou. Žokej Palík získal věnec s modrou stuhou za triumf v derby podruhé, poprvé se mu to podařilo před 12 lety. Majitel koně Jiří Charvát se dočkal poprvé.

Jediný český rodák v poli Joseph měl před závodem pouze tři starty a kurz na výhru 50:1. V cílové rovince ale zaútočil z vnějšku a o jeho výhře před Felixem rozhodla cílová fotografie. "Věděl jsem, na čem sedím, a teď jsme to ukázali. Ten koník měl potenciál. Člověk to musí cítit a já jsem mu hodně věřil," řekl žokej Palík.

Právě Palík přesvědčil majitele Charváta, aby Josepha do derby poslal. "Měl jsem tři koně a nechtěl jsem ho dát, ale Jirka Palík říkal, že ho tam chce, a on byl nakonec nejlíp ze všech. Mám z toho radost, bastafidli," uvedl Charvát.

Palík ovládl derby poprvé v roce 2005 s Ready for Life a nyní se radoval podruhé. "Každý kůň byl jiný, ale je to krásný. Každý derby je krásný," řekl. Majitel Charvát, zároveň prezident Jockey Clubu, v minulosti připravil vítěze Velké pardubické, ale vítěz derby mu dosud chyběl. "Je to senzace. Koně se chovají kvůli rychlosti, a ta se dosahuje na rovinách," sdělil Charvát.

Favorizovaný Black Canyon na triumf nedosáhl

I Rája mohl vyhrát domácí derby podruhé, ale po tuhém boji, jak zněl verdikt dostihu, skončil druhý. "Čím je výhra blíž, tím víc mrzí, že to nevyšlo," řekl Rája, král vrcholu sezony z roku 2011, a k Felixovi dodal: "Je to malý motor v turbo úpravě."

Favorizovaný tmavý hnědák Black Canyon najížděl do cílové rovinky dostihu na 2400 metrů pro tříleté koně v čele, ale na triumf nedosáhl a doběhl desátý. Druhý favorit Nagano Gold v sedle s loňským vítězem derby žokejem Bauyržanem Murzabajevem odtáhl většinu dostihu a byl až čtrnáctý.

České derby, rovinový dostih (2400 m, tříletí koně, dotace 2,5 milionu korun) - druhý díl Trojkoruny v Praze-Velké Chuchli:

1. Joseph (ž. Palík, tr. Tůma, stáj Dr. Charvát), 2. Felix (ž. Rája), 3. George Boole (ž. Šara), 4. Sir Sun (ž. Chaloupka), 5. Silver Ball (ž. Koplík). Výrok: tuhý boj kr. hlava - 2 1/2 - 3 - 1 1/2 - krk.

Další dostihy:

I. Quintero (ž. Verner) - Finios - Dark Alighieri
II. Hello Hobby (ž. Foret) - Darien - Anitschka
III. Phu Hai (ž. Murzabajev) - Aldar - Dally Hit
IV. Always On Sunday (ž. Vokálková) - Bonys - Fernando.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy