Následuje
Speciál

Žádná generace nebyla čistá, tvrdí Armstrong

Paříž - Lance Armstrong se cítí jako obětní beránek sportu, v němž mělo podvádění vždycky své místo. Potrestaný dopingový hříšník v rozhovoru pro server cyclingnews.com tvrdí, že žádná cyklistická generace nebyla čistá.

Cyklista Lance Armstrong
zdroj: ISIFA

Jednačtyřicetiletý Armstrong se před několika týdny v televizním interview se slavnou moderátorkou Oprah Winfreyovou přiznal, že od poloviny 90. let do roku 2005 užíval zakázané látky. Nyní tvrdí, že jeho generace nebyla jiná než ty předchozí.

"Způsob 'pomoci' se během let vyvíjel, nicméně jezdci hledali různé výhody po celé století. Od naskakování do vlaku před 100 lety až po nynější EPO. Žádná generace nebyla výjimkou nebo 'čistá'. Merckxova, Hinaultova, LeMondova, Coppiho, Gimondiho, Indurainova, Anquetilova, Bartaliho ani ta moje," uvedl Armstrong v e-mailovém rozhovoru.

Cesta k očistě sportu

Muž, jenž si dopingem pomohl mimo jiné k sedmi triumfům na Tour de France, chce nyní údajně pomoci k očištění sportu. "Nejde tu o jednoho člověka, jeden tým nebo jednoho ředitele. Tady jde o cyklistiku a vlastně o všechny vytrvalostní sporty. Veřejně lynčovat jednoho člověka a jeho tým problém nevyřeší," napsal padlý hrdina.

Poté, co byl doživotně vyloučen ze sportu, hodlá Armstrong spolupracovat pouze se Světovou antidopingovou agenturou (WADA). Ne s Americkou antidopingovou agenturou (USADA) ani s Mezinárodní cyklistickou unií (UCI). "Je to logické. Tohle je globální sport a ne americký. A jednu věc dodám - pro UCI není u stolu místo," dodal.

Armstrong tak oplácí prezidentu UCI Patu McQuaidovi jeho výrok po odebrání titulů z Tour, že "Armstrong nemá v cyklistice místo". Podle slavného Texasana jde šéfovi UCI jen o záchranu vlastní kůže. "Ubohé," charakterizoval Armstrong chování irského funkcionáře.

Jedině amnestie

On sám se cítí jako obětní beránek celého sportu. "Ano, ale vím proč. Jak si kdo ustele, tak si také lehne," uvedl Armstrong a dodal, že jedinou možnou cestou k posunu je proces "pravdy a usmíření", který nabídne amnestii všem, kteří budou vypovídat. "Jinak by totiž nikdo nevystoupil. Nikdo," dodal muž, jenž po celou svou kariéru užívání zakázaných látek popíral.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy