Z bahna vylovený bronz. Kristýna Zemanová zazářila na ME v cyklokrosu

Český cyklokros odjede z evropského šampionátu v Pontchateau s medailí. V závodě třiadvacítkářek získala na bahnité francouzské trati bronz Kristýna Zemanová. Tituly v kategoriích elite obhájili Michael Vanthourenhout a Fem van Empelová. Michael Boroš finišoval patnáctý.

Kristýna Zemanová skončila bronzová na ME

Dvakrát byla na ME v kategorii do 23 let osmá – jak v roce 2021 v nizozemském Col du Vam, tak o rok později v belgickém Namuru. Letos se Kristýna Zemanová dočkala velkého úspěchu: ve Francii na trati v Pontchateau získala pro český cyklokros bronz. Nestačila pouze na Britku Zoë Backstedtovou a Marii Schreiberovou z Lucemburska.

Český cyklokros na mistrovství Evropy slaví po šesti letech. Naposledy se prosadili na šampionátu v Táboře v roce 2017 bronzová Nikola Nosková (taktéž mezi třiadvacítkářkami) a Tomáš Kopecký, který byl stříbrný v juniorském závodě. Od té doby prožívala česká výprava půst – až do aktuálního mistrovství.

V Pontchateau se kvůli počasí nejelo v sobotu, a tak organizátoři museli všechny závody vtěsnat do nedělního programu. Po juniorských kláních, kde se mezi juniorkami vešly do elitní desítky hned tři české závodnice (nejlépe sedmá Amálie Gottwaldová), přišly na řadu třiadvacítkářky. Na bahnité trati je čekalo celkem šest okruhů v hlubokém bahně.

Kristýna Zemanová:

"Jsem ráda, je to pro mě další medaile a další úspěch. Mám zase další motivaci do dalších závodů, abych se ještě zlepšila, a to třeba i na mistrovství světa v Táboře."

Souboj o bronz s Nizozemkou

O bronzový kov jela po celý závod Zemanová, jasná suverénka domácího cyklokrosového poháru. Ve druhém kole se ze čtvrtého místa dotáhla na osamoceně jedoucí Leonii Bentveldovou, která byla největší hvězdou početného nizozemského týmu. Spolu jely až do závěru pátého okruhu, kdy česká závodnice rozhodujícím zrychlením duel o bronz rozhodla.

"Dojela jsem Leonii a jela s ní, ale nechtěla mi moc střídat, hodně jsme taktizovaly a ty první dvě holky nám odjely, což mě trošku mrzí. Ale pak jsem se soustředila hlavně na to, abych z toho vytěžila alespoň ten bronz. Snažila jsem se hodně si za ní odpočinout a v pátém kole jsem jí pak do výjezdu kolem depa zkusila nastoupit a zjistit tak svoje šance. Naštěstí tam vznikla mezera, kterou jsem dokázala udržet až do cíle," hodnotila Zemanová.

Kristýna Zemanová
zdroj: Facebook.com / Český svaz cyklistiky

O zlatu bylo jasno dříve. Devatenáctiletá Bäckstedtová potvrdila svou extratřídu, v nájezdu do třetího kola pláchla dosud vzdorující Schreiberové a od té doby už si jela zcela vlastní závod. Britka přidala evropský titul ke svým mnoha dalším úspěchům, které čítají i loňské světové stříbro nebo zlaté medaile ze šampionátů na silnici.

Backstedtová porazila Schreiberovou o 34 vteřin, Zemanová na vítězku ztratila minutu a 11 sekund. Devátým místem potvrdila český úspěch Kateřina Hladíková. Mezi třiadvacítkáři se českým cyklokrosařům tolik nevedlo, nejlépe skončil Václav Ježek na jednadvacátém místě. Zvítězil Belgičan Jente Michels před krajanem Emielem Verstryngem.

V ženském závodě neměla konkurenci Fem van Empelová, současná mistryně světa. Nizozemka, která duhový dres získala doma v Hoogerheide, vyhrála s jasným náskokem před krajankou Ceylin del Carmen Alvaradovou (+1:35) a třetí Italkou Sarou Casasolaovou (+1:56).

Z titulu se v posledním závodě v programu radoval Michael Vanthourenhout. Belgický cyklokrosař, který je často ve stínu úspěšnějšího Eliho Iserbyta, mívá na ME velkou formu. Od roku 2017 tu neskončil hůře než čtvrtý, vloni zvítězil a letos titul dokázal v těžkých francouzských podmínkách obhájit. Pro stříbro si dojel Brit Cameron Mason před bronzovým Larsem van der Haarem. Michael Boroš obsadil patnáctou pozici a nepřiblížil se svému loňskému sedmému místu.

Mistrovství Evropy v cyklokrosu v Pontchateau (Francie):

Ženy do 23 let (16,92 km): 1. Bäckstedtová (Brit.) 48:46, 2. Schreiberová (Luc.) -34, 3. Zemanová -1:11, ...9. Hladíková -4:22, 18. Jeřábková (všechny ČR) -5:38.

Muži elite: 1. Vanthourenhout (Belg.) 1:02:13, 2. Mason (Brit.) -7, 3. Van der Haar -19, 4. Ronhaar -21, 5. Kamp (všichni Niz.) -44, 6. Iserbyt (Belg.) -58, ...15. Boroš -3:28, 22. Říman (oba ČR) -6:45.

Ženy elite: 1. Van Empelová 52:44, 2. Alvaradová (obě Niz.) -1:35, 3. Casasolaová (It.) -1:56, 4. Van der Heijdenová -2:39, 5. Van Alphenová (obě Niz.) -3:06, 6. Norbertová Riberolleová (Belg.) -3:18.

Muži do 23 let (19,72 km): 1. Michels 52:16, 2. Verstrynge (oba Belg.) -25, 3. Lelandais (Fr.) -44, ...21. V. Ježek -3:35, 22. Kerl -3:42, 31. Novotný -4:54, 33. Kuba -5:05, 34. Fiala -5:33, 39. Černý (všichni ČR) -6:49.

Junioři (16,92 km): 1. Sparfel (Fr.) 43:49, 2. Takács (Maď.) stejný čas, 3. Simon (Fr.) -8, ...14. Lienert -1:28, 29. Šumpík -2:40, 35. Janout -2:59, 36. Kraus -3:04, 57. Hájek -6:12, Bažant (všichni ČR) nedokončil.

Juniorky (14,12 km): 1. Geryová (Fr.) 41:06, 2. Fergusonová (Brit.) -26, 3. Chladoňová (SR) -31, ...7. Gottwaldová -2:33, 8. Douděrová -2:37, 9. Hezinová -2:48, 29. Viková -5:26, 45. Panušová (všechny ČR) -8:24.