Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
STRABAG Cup 2020 Zadov

Vyhrát MS a získat olympijskou medaili. Pak budu spokojený, říká "král" Bábek

Nový český Král cyklistiky Tomáš Bábek neskrývá smělé úmysly. Rád by doplnil svoji medailovou sbírku o zlato z mistrovství světa a jeho snem je i cenný kov z olympijských her. Není vůbec divu, v uplynulé sezoně bral světové stříbro i bronz a ovládl celkovou klasifikaci Světového poháru v keirinu.

Tomáš Bábek
zdroj: ČTK/EFE

"Určitě to je zatím nejlepší rok. Ale pořád se mi nepovedlo vyhrát mistrovství světa; mám stříbro a bronz a byl bych rád, kdyby se mi povedlo tenhle cíl splnit. A samozřejmě olympijská medaile je můj cíl. Pak budu spokojený," řekl Bábek. S korunou na hlavě krátce po skončení slavnostního vyhlášení rozdával úsměvy.

Bábek byl před rokem i díky titulu mistra Evropy v anketě druhý, tentokrát se mu už podařilo bikera Jaroslava Kulhavého porazit. "Už minulý rok jsem doufal, že bych mohl vyhrát. Jarda je ale legenda a teď z toho mám o to větší radost, protože Jardu obdivuji i proto, že má stabilně skvělou formu. Chtěl bych na tom být stejně jako on. Vítězství v anketě tak beru i jako výzvu a závazek do dalšího roku," podotkl Bábek.

Je nám líto, video expirovalo.
Tomáš Bábek je novým králem české cyklistiky

Brněnský rodák ovládl anketu jako první dráhař po deseti letech, naposledy se to podařilo Aloisi Kaňkovskému v roce 2007. "Snažím se dráhovou cyklistiku propagovat, protože je to u nás trochu opomíjený sport, i když je zajímavý. A konkurence je na světové úrovni neskutečná. Mám radost, že se to po deseti letech podařilo dostat zpátky na dráhu," radoval se Bábek.

Jeho hnacím motorem do dalších let jsou olympijské hry v roce 2020 v Tokiu. "Mám postupné cíle, ale mělo by to vyvrcholit na olympiádě. Trochu pro mě hraje i to, že jsem dostal pozvání do Japonska, bydlím tam 800 metrů od olympijské dráhy a každý týden jsem na olympijské dráze trénoval. Příští rok by to mělo být stejné, a když se zadaří, dostanu smlouvu ještě na další dva roky. Cítím se tam už v podstatě jako doma, beru to jako velkou výhodu."

Z kómatu mezi elitu

Bábek patří mezi nejlepší světové dráhové cyklisty, před lety byla ale jeho kariéra i život v ohrožení. V dubnu 2011 byl po srážce s automobilem tři dny v kómatu. Přestože měl otevřenou zlomeninu stehenní kosti, trojitou zlomeninu dolní čelisti se ztrátou zubů, zlomeninu zánártní kůstky a proraženou plíci, již za rok začal opět závodit. Lékaři mu přitom předpovídali konec kariéry.

"Asi to zní až paradoxně, ale člověk si začne vážit jiných hodnot. Možná je to to, co mě dostalo, nechci říkat na vrchol, ale do sportovní elity. Začal jsem se dívat na důležitější věci, než jsem se díval předtím. Otevřelo mi to oči. Ale vážím si všeho, co se za tu dobu podařilo," řekl. Když se pak před rokem stal evropským šampionem v keirinu, celá cesta, kterou prošel, se mu promítla před očima. "Bylo to strašně emotivní. Brečel jsem," přiznal.

Na skok z Manchesteru

Bábek přiletěl na vyhlášení ankety na skok z Manchesteru, kde se v těchto dnech koná další díl Světového poháru. "Musel jsem vynechat týmový sprint. Pojedu ale v neděli keirin a další den ráno poletím na poslední dva závody do Japonska," popsal Bábek svůj nejbližší program. Přímý přenos závodu v Manchesteru sledujte v neděli od 16:00 na webu ctsport.cz.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy