Následuje
Evropská liga UEFA

Viviani je králem. V Alkmaaru si dojel pro titul evropského šampiona

Po úspěšném spurtu v cílové rovince se mistrem Evropy v silničním závodě cyklistů v Alkmaaru stal Ital Elia Viviani. Druhý Belgičan Yves Lampaert musel skousnout druhé místo, třetí Němec Pascal Ackermann vypadl ze hry o zlato v závěrečných kilometrech. Ze sedmičky Čechů dojel do cíle pouze Jan Bárta na 41. místě se ztrátou sedm a půl minuty na vítěze.

Elia Viviani se raduje z vítězství
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/ autor: MANUEL GEISSER

Před posledním závodem šampionátu vzdali účastníci minutou ticha hold Belgičanovi Bjorgu Lambrechtovi, jenž zemřel v pondělí po těžkém pádu při etapovém podniku Kolem Polska. Pak už vyrazili cyklisté na trať měřící celkově 172,6 km, z nichž absolvovali necelou čtvrtinu mimo město a zbytek přímo v Alkmaaru na okruzích o délce 11,5 kilometru.

Zhruba po dvou třetinách se díky zvýšenému tempu oddělila třináctičlenná skupina, ve které byl mezi kvartetem cyklistů z Apeninského poloostrova i obhájce loňského prvenství Matteo Trentin. Silná skupina si sice nevypracovala velký náskok, ale nakonec to stačilo. Italové nachystali vše pro Vivianiho a dvě kola před koncem odjeli pozdější medailisté.

Ackermann se musel tři kilometry před cílem smířit s bronzem. Lampaert sice v závěru zkusil zaútočit, ale Viviani si finiš pohlídal. Třicetiletý Viviani, jenž je mimo jiné skvělým dráhařem, tak oslavil další velký úspěch. Nedávno vyhrál jednu z etap Tour de France. Na ME vylepšil stříbro ze silničního měření sil v Herningu 2017.

"Tohle je jedno z mých největších vítězství, protože je to naprosto něco jiného, než když se spurtuje ve skupině," prohlásil Viviani.

Přiznal, že Italové zaimprovizovali. "Nakonec jsme jeli s úplně odlišnou taktikou v porovnání s tím, jak jsme vše zamýšleli ráno, kdy jsme uvažovali o spurtu. Pak jsme náš záměr změnili. I s ohledem na to, co jsme viděli v závodech žen a třiadvacítek," pokračoval olympijský vítěz v dráhové disciplíně omnium z Ria de Janeiro 2016.

"Těch asi šest okruhů před cílem jsme se rozhodli odjet a skupinu rozdělit. Jak se ukázalo, byl to dobrý tah. Věděli jsme, že by to pak mohlo být nejen o taktice, ale také o tom, co má kdo v nohách. Naštěstí nám v nich ještě něco zůstalo," dodal Viviani.

Bárta přijel do cíle s velkou ztrátou. Petr Hampl, Tomáš Kalojíros, Dominik Neuman, Michal Schlegel, František Sisr a Daniel Turek závod nedokončili. Česká výprava se v Alkmaaru medaile nedočkala.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy