Následuje
Téma pro hosty ČT sport

Velké drama s vítěznou tečkou. Kulhavý v Novém Městě slaví triumf

Nové Město na Moravě (Žďársko) – Lepší start sezony Světového poháru si Jaroslav Kulhavý nemohl přát. V úvodním podniku na domácí trati v Novém Městě na Moravě slavil vítězství, když po velkém souboji porazil o 24 sekund velkého konkurenta Nino Schurtera, a ukončil tak jeho nadvládu na Vysočině, kde Švýcar triumfoval v posledních třech letech. Alpská země se radovala alespoň mezi ženami, kde si pro triumf dojela Jolanda Neffová.

Jaroslav Kulhavý slaví vítězství v Novém Městě na Moravě
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Kulhavý na stejném místě porazil Schurtera a zvítězil již v roce 2011, rok nato si oba role prohodili. Následně Kulhavého dva roky za sebou provázela smůla. "Je to velká úleva, že to teď takhle vyšlo. Ani jsem nečekal, že to bude takhle jednoduché a že by to mohlo vyjít," řekl třicetiletý jezdec týmu Specialized Racing.

Kulhavý se Schurterem se po zaváděcím kole odpoutali z vedoucí šestice závodníků, už po prvním z šesti okruhů měli k dobru přes 20 sekund a náskok neustále navyšovali. Už v prvním kole skončil po pádu závod pro vítěze úterních Pražských schodů a loňského ročníku etapového závodu dvojic Cape Epic Kristiána Hynka.

Vedoucí duo jelo společně až do závěrečného okruhu. V něm nejprve Kulhavý ztratil poté, co podklouzl a vypadla mu tretra, ale ihned se na Schurtera dotáhl a ve stoupání se přes něho nezadržitelně přehnal do čela. Stříbrný muž olympijského závodu v Londýně už pak nenašel sílu na odpověď a po předchozích triumfech se tentokrát v Novém Městě musel smířit s druhým místem.

"Jaroslav byl extrémně silný. Celý závod jsem musel makat naplno, na rovinách i v kopcích byl lepší. A v posledním kole už jsem nebyl tak čerstvý, abych ještě útočil. Naopak mi nastoupil on a od té doby jsem věděl, že musím jet opatrně do cíle, abych byl alespoň druhý," přiznal Schurter.

Očekává, že se nyní naplno rozvinou bitvy mezi ním a Kulhavým, jak je mohli diváci sledovat i v minulosti. "Loni se Jaroslav trápil, ale teď to vypadá, že je zpět," řekl Schurter.

Druhým z Čechů v cíli byl na 22. příčce Ondřej Cink se ztrátou šesti minut na Kulhavého. "Jsem hodně naštvaný. V polovině zaváděcího kola jsem byl kolem patnáctky, ale pak mě někdo sundal k zemi a to jsem věděl, že velký úspěch nebude. S výkonem jsem spokojený, stíhací jízda byla dobrá. Ten začátek mě mrzí i kvůli divákům, atmosféra podél trati byla skvělá. To nelze vyjádřit. Už se sem moc těším na mistrovství světa," řekl Cink.

Jolanda Neffová
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Neffová rozhodla v posledním okruhu

Neffová odjela první letošní podnik celého seriálu prakticky celý bok po boku s Dahleovou-Flesjaaovou, s níž se průběžně střídaly ve vedení. Rozhodnutí však přišlo v posledním okruhu, když dvaačtyřicetileté Norce podklouzlo na kluzkém kořeni zadní kolo, stoupání musela vyběhnout a obhájkyni celkového prvenství SP se otevřela cesta k vítězství, které přes velkou snahu soupeřky uhájila. Všestranná Ferrandová-Prevotová dojela více než minutu a půl za nimi.

"Jela jsem tak rychle, co to šlo, a věděla jsem, že když najedu do závěrečného sjezdu první, mám velkou šanci vyhrát. Bylo to opravdu těžké, Jednou mi ujela i ona, ale já jsem ji pak stáhla. Jsem moc šťastná, že se mi podařilo vyhrát," prohlásila Neffová, které se v Novém Městě mimořádně daří - vyhrála zde v minulosti již mezi juniorkami (2011) i ženami do 23 let (2012). "Teď to vyšlo i mezi elitou. Je to naprosto fantastické," radovala se Neffová.

Češky na světovou špičku neměly. "Jezdila jsem pořád kolem třicátého místa. Mrzí mě, že se nepodařilo proniknout do té první třicítky, ale i tak jsem spokojená. Nechala jsem na trati všechno. Uteklo mi to o dvě místa, což trošku mrzí, ale jsem spokojená s ohledem na další závody, které mě čekají," prohlásila Štěpánová.

Vastlovi nevyšel závod do 23 let

Podobně neúspěšně absolvovali ranní závod jezdci do 23 let. Jan Vastl nedokázal naplnit očekávání a ačkoliv byl mezi domácími cyklisty nejlepší, jeho výkon stačil pouze na konec druhé desítky. Z vítězství se radoval Švýcar Lars Forster před Španělem Pablem Guedem Rodríguezem.

V cíli měl Vastl, jenž měl patřit k favoritům, ke spokojenosti daleko. "Chtěl jsem být na pódiu, takže s výsledkem určitě nemohu být spokojený. Myslím, že jsem na to měl i výkonnostně, ale tentokrát se prostě nic dohromady nesešlo. Minulý týden po Českém poháru jsem si asi dostatečně neodpočinul. Byl jsem vážně hodně unavený, měl těžké nohy a celý závod jsem se nemohl dostat do závodního tempa, vůbec žádný náznak zlepšení," popsal Vastl.

Ke konci měl ještě navíc pád. "A to už mě úplně vyřadilo. Bylo to asi dvě kola před cílem. Ale vlastní chybou, když jsem to položil v zatáčce. Soustředím se už teď na příští týden, kdy bude Světový pohár v Albstadtu. Orazím si a snad už to bude lepší," přál si Vastl.

Závod Světového poháru v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě:

Muži - elite: 1. Kulhavý (ČR) 1:33:27, 2. Schurter (Švýc.) -24, 3. Absalon (Fr.) -1:16, 4. Vogel -2:02, 5. Flückiger -2:37, 6. Näf (všichni Švýc.) -2:59, ...22. Cink -6:05, 27. Škarnitzl -6:46, 51. Novák -8:41, 70. Eberl -10:49, 93. Paprstka, 103. Nesvadba oba -1 kolo, 108. Vobecký, 120. Malík oba -2 kola, 125. Damek -3 kola, Skalický a Hynek (všichni ČR) oba nedokončili.

Do 23 let: 1. Forster (Švýc.) 1:22:20, 2. Rodríguez (Šp.) -17, 3. Frischknecht (Švýc.) -45, 4. Seigle (Fr.) -1:04, 5. Gaze (N. Zél.) -1:05, 6. Grotts (USA) -1:08, ...20. Vastl -4:46, 28. Stošek -5:45, 44. Bogar -8:15, 59. Rajchart -9:44, 95. Kubín -14:16, 100. Šulc, 102. Šírek oba -1 kolo, 111. Doležal -2 kola, Kobes, Jílek (všichni ČR) oba nedokončili.

Ženy: 1. Neffová (Švýc.) 1:34:29, 2. Dahleová-Flesjaaová (Nor.) -1, 3. Ferrandová-Prevotová (Fr.) -1:39, 4. Pendrelová (Kan.) -2:21, 5. Langvadová (Dán.) -2:27, 6. Kalentěvová (Rus.) -2:54, ...32. Štěpánová -9:24, 43. Škarnitzlová -11:45, 47. Šulcová -12:26, 58. Huříková -14:42, Veselá -1 kolo.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy