Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Fotbal: FK Blansko - FC Hradec Králové

Velká změna. Kreuziger podepsal smlouvu s ruskou stájí a opouští WorldTour

Po patnácti letech mezi elitou bude Roman Kreuziger poprvé v kariéře závodit za stáj druhé divize. Na příští sezonu podepsal čtyřiatřicetiletý jezdec smlouvu s ruským kontinentálním týmem Gazprom-RusVelo. Potká se tak s největším současným talentem domácí cyklistiky Mathiasem Vackem, kterého čeká první sezona mezi profesionály.

Roman Kreuziger
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/ autor: Fotoreporter Sirotti Stefano

Kreuziger strávil poslední dva roky v jihoafrické stáji NTT, která však ztratila hlavního sponzora a hrozí jí krach. "Chtěl jsem zůstat, ale situace po odchodu titulárního partnera není jednoduchá. Jednání trvala dlouho a čas letí, je druhá půlka listopadu. Na trhu je víc než 70 kvalitních volných jezdců. Když přišla konkrétní nabídka od Gazprom-RusVelo, rozhodl jsem se ji využít," uvedl Kreuziger.

"Jsem vděčný za dva roky v NTT, tým zůstane v mém srdci. I díky charitě Qhubeka, která přinášela kola africkým dětem. Týmu přeju, aby se udržel a pokračoval," dodal český jezdec, který od roku 2006 prošel týmy Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff, Orica-Scott a NTT (dříve Dimension Data).

"Po nepovedené sezoně udělám maximum pro dobrý restart. Z týmu cítím skvělou energii a důvěru v mé schopnosti. Jsou hladoví po úspěchu. Pro mě je to nový impulz. Každý chce mít dvouletou smlouvu ve WorldTour, ale beru situaci, jaká je. Vybíral jsem ze tří možností a jsem přesvědčený, že jsem zvolil správně," prohlásil Kreuziger, jenž se letos podesáté představil na Tour de France a obsadil 109. místo.

Jeho nový tým má zázemí kousek od italského Bardolina u jezera Garda, kde Kreuziger žije. "Znám se s Ilnurem Zakarinem i sportovním ředitelem Dmitrijem Konyševem," uvedl. I v druhodivizním celku bude mít možnost měřit síly s elitou na velkých závodech včetně Grand Tour.

"Měli bychom startovat na jarních klasikách. Tým měl pozvánku i na letošní rok, ale kvůli extrémnímu vytížení ji nevyužil. Gazprom-RusVelo by se mělo představit také na Giru. V etapácích budu podporovat Zakarina, v jednorázovkách dostanu prostor já," řekl někdejší pátý muž Tour de France i Gira d'Italia.

"Roman získal za roky profesionální kariéry na nejvyšší úrovni obrovské zkušenosti a v tom je nyní jeho obrovská cena. Něco takového potřebuje každý tým. Aby mladí závodníci měli příklad skutečného profesionála a ti zkušení zase budou mít v závodech podporu na takové úrovni, kterou jim může poskytnout jen jezdec podobných kvalit. Jsem si jistý, že Romanova přítomnost pozvedne jednotlivce i celý tým," uvedl šéf stáje Renat Chamidulin.

Zkušeného reprezentanta lákají odložené olympijské hry v Tokiu. "Je to jeden z mých velkých cílů v příštím roce. Trať by mi měla sedět. Tým mi vyjde vstříc, abych se co nejlépe připravil. I to byl jeden z důvodů, proč jsem podepsal," vysvětlil Kreuziger.

Je nám líto, video expirovalo.
Kreuziger opouští WorldTour, bude jezdit za Gazprom-RusVelo

Těší se na spolupráci s osmnáctiletým Vackem, úřadujícím juniorským mistrem Evropy v časovce. "Věřím, že mu usnadním přechod mezi profíky," řekl někdejší juniorský světový šampion v silničním závodě, který momentálně trénuje na Kanárských ostrovech.

"V Čechách je teď všechno zavřené. Tady může člověk naštěstí jezdit na kole, do toho si zařadit i posilovnu nebo chodit na túry. Je to pro mě takové komplexní soustředění a v teple se začíná vždy lépe než v chladu. Chci být co nejlépe připravený a tady jsou ideální podmínky," zakončil Kreuziger.

Z týmu NTT odešel i Boasson Hagen

Stejně jako Kreuziger skončil v týmu NTT i zkušený Nor Edvald Boasson Hagen. Od příští sezony bude vítěz tří etap na Tour de France jezdit také za druhodivizní stáj - posílí sestavu Total Direct Énergie.

"Možná touto volbou mnohé překvapím. Bude to zajímavé, těším se na novou výzvu. A na jarní klasiky i šanci, že vyhraju zase nějakou etapu na Tour," řekl Boasson Hagen po podpisu kontraktu na jeden rok.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy