Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Paralympijský magazín

"Věčně druhý" Sagan ovládl MS, Štybarovi nástup nevyšel

Richmond – Sérií druhých míst na letošním Tour de France si vydobyl přezdívku "věčně druhý". Na mistrovství světa však Peter Sagan ukázal, že vítězit umí. Drtivým nástupem ovládl silniční závod a vybojoval pro Slovensko historický úspěch. Z českých závodníků byl vidět hlavně Zdeněk Štybar, který se v závěru pokusil ujet, ale neuspěl.

Peter Sagan slaví vítězství na mistrovství světa
zdroj: ČTK/AP autor: Gerry Broome

Štybar nakonec ani nebyl nejlepším ze sedmi Čechů. Tím se stal Karel Hník, jenž dojel na 41. místě. Lídr českého týmu dojel 43, oba se ztrátou 40 sekund na vítěze. Stříbro získal Australan Michael Matthews, bronz Litevec Ramunas Navardauskas.

Po více než šesti hodinách se téměř 260 kilometrů dlouhý závod rozhodl až v závěru. Když bylo před jezdci čtyři kilometry před cílem stoupání na kostkách, šlápl do pedálů naplno Štybar, jehož se stihl chytit Němec John Degenkolb. Své pronásledovatele ovšem utrhnout na více než pár metrů nedokázali a bylo zřejmé, že tím s velkou pravděpodobností zhasla i česká naděje na medaili.

Je nám líto, video expirovalo.
Mistrem světa v silničním závodu je Slovák Sagan

Dva a půl kilometru před páskou nastoupil do trháku Sagan, který do té doby nebyl za celý závod vůbec vidět. Pětadvacetiletý rodák ze Žiliny pak ukázal obrovskou sílu. Přestože září většinou až ve spurtu a na cílové rovince bylo vidět, jak moc ho nástup bolí, vydržel až do konce a mohl slavit historické zlato pro sebe i svou zemi.

"Jsem strašně šťastný, je to neuvěřitelný pocit. Je to pro mě asi největší vítězství, musel jsem tomuto šampionátu hodně obětovat. Slyšel jsem hodně o tom, že nejsem jezdcem pro takhle dlouhý závod, ale odpovědí je tento dres mistra světa," řekl Sagan. Závod byl podle něj trochu zvláštní.

"Měl jsem tady k ruce svého bráchu Juraje a Michaela Koláře a byli celou dobu u mě připravení pomoci, kdyby se cokoliv stalo. Dvě kola před koncem jsem měl krizi a říkal si, že všichni můžou být v závěru unavení. Pak jsem se soustředil na závěrečný úsek, zabral jsem na plný plyn a i když jsem pak viděl tu skupinu za sebou a neměl už moc síly na nějaký sprint, tak to vyšlo skvěle," popsal vítěz bodovací soutěže na slavné Tour de France z posledních čtyř ročníků.

Saganovi nahrálo i to, že se pelotonu podařilo zlikvidovat náskok nebezpečné skupiny, která nastoupila asi 35 km před cílem a měla k dobru i půl minuty. V té bylo sedm jezdců, mezi nimi Belgičan Tom Boonen či obhájce zlata Michal Kwiatkowski z Polska, jenž nakonec skončil osmý.

Zatímco Slovensko se stalo 16. zemí, jež má svého mistra světa, snahy silného týmu zástupců české cyklistiky, kteří se snažili připravit půdu pro lídra Štybara, vyšly naprázdno. "Vše jsme vsadili na Štybara, bohužel to nevyšlo. V konci mi už chyběly síly, bojoval jsem co to šlo, ale pak jsem odcouval a poslední dva kilometry jsem tam nebyl. A to byla škoda. Závěr byl na morálku a hodně mě mrzí, že jsem tam nevydržel a 'Štybymu' více nepomohl. Se svým výkonem jsem ale jinak spokojen, byl to hlavně hodně poziční závod, jelo se hned od startu a peloton byl pořád natažený," řekl Hník.

Petr Vakoč doplatil na hromadný pád asi 55 km před cílem a závod nedokončil. Do cíle nedojel ani druhý "náhradní" lídr za Štybara Roman Kreuziger, který většinu závodu pro bývalého cyklokrosového šampiona skvěle pracoval. Nedokončil ani dodatečně povolaný domestik Tomáš Bucháček.

MS v silniční cyklistice v Richmondu (USA) - silniční závod:

Muži (259,2 km): 1. Sagan (Sloven.) 6:14:37, 2. Matthews (Austr.), 3. Navardauskas (Lit.), 4. Kristoff (Nor.), 5. Valverde (Šp.), 6. Gerrans (Austr.), 7. Gallopin (Fr.), 8. Kwiatkowski (Pol.), 9. Costa (Portug.), 10. Gilbert (Belg.) všichni -3, ...41. Hník, 43. Štybar oba -40, 97. Bárta, 98. Polnický oba -6:43, Kreuziger, Vakoč a Bucháček nedokončili.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články