Následuje
SP Česko

Ve 13. etapě všechny překvapil mladíček Barquil

Castelldefels – Pro překvapivý triumf si ve třinácté etapě španělské Vuelty dojel mladíček Warren Barquil, který se prosadil po úniku z desetičlenné skupiny uprchlíků. Jezdec stáje Argos zaútočil přibližně kilometr před cílem 165 km dlouhé trasy, v závěrečném stoupání ujel svým pronásledovatelům o sedm sekund a oslavil premiérový triumf mezi elitou. Červený trikot vedoucího cyklisty udržel Ital Vincenzo Nibali, který drží více než půlminutový náskok před druhým Nicholasem Rochem.

Vítězný Warren Barguil
zdroj: ČTK/AP

Z českých cyklistů udržel v kopcovité etapě tempo s hlavními favority i v závěru jen Leopold König, který dojel na třicátém místě a v průběžném pořadí dál drží jedenáctou příčku. Jeho stájový kolega z týmu Netapp-Endura Jan Bárta na 61. místě ztratil na vítěze už více než tři minuty. Zdeněk Štybar dnes nabral po pádu devítiminutovou ztrátu a Roman Kreuziger zaostal o více než čtvrt hodiny.

Štybar doplatil na pokus svého týmu ještě v závěru stáhnout náskok uprchlíků. Vláček jezdců Omega Pharma-Quick Step přibližně devět kilometrů před cílem pod mostem nevybral ideálně zatáčku a český cyklista vjel do zdi. Na stejném místě předtím uklouzl i jeden z uprchlíků Benat Intxausti a po pádu přišel o šanci bojovat o vítězství.

Warren Barquil:

"Už jen dostat se na Vueltu je pro mladého jezdce, jako jsem já, velké zadostiučinění. Tohle je třešnička na dortu. Bylo štěstí, že v úniku nikdo neměl týmového kolegu, takže jsme byli všichni unavení. A protože jsem nevěděl, jak je kdo ve spurtu rychlý, rozhodl jsem se za to vzít raději dřív."

Jednadvacetiletý nováček závodů nejvyšší kategorie Barquil se držel v popředí od 75. kilometru, kdy ujela původně osmnáctičlenná skupina uprchlíků. Bývalý juniorský mistr Francie, jenž vloni vyhrál Tour de l'Avenir, v závěru využil taktizování některých kolegů a vítězství věnoval nedávno zesnulému dědečkovi.

V sobotu na peloton čeká premiérová pyrenejská etapa. Na programu je 155,7 kilometru dlouhá trasa z Baga do Collada de la Gallina v Andoře. Cyklisté budou muset překonat mimo jiné 2410 metrů vysokou "střechu Vuelty", vrchol Port de Envalira, přes který vede nejvýše položená celoročně sjízdná silnice na evropském kontinentu.

"Jdeme do rozhodující části závodu a není možné, aby se v těžkých horských etapách průběžné pořadí neměnilo. Rozhodně to nebude snadné," řekl Nibali o svých vyhlídkách na uhájení červeného dresu až do cíle v Madridu.

13. etapa: Valls - Castelldefels (165 km):

1. Barguil (Fr./Argos) 4:00:13 hod. 2. Nocentini (It./AG2R), 3. Mollema (Niz./Belkin), 4. Santaromita (It./BMC Racing), 5. Zandio (Šp./Sky), 6. Txurruka (Šp./Caja Rural), 7. Scarponi (It./Lampre), 8. Martínez (Šp./Euskaltel) všichni -7, 9. Coppel (Fr./Cofidis) -24, 10. Intxausti (Šp./Movistar) -2:34, ...30. König -2:43, 61. Bárta (oba ČR/Netapp-Endura) -3:06, 106. Štybar (ČR/Omega Pharma-Quick Step) -9:03, 172. Kreuziger (ČR/Saxo-Timkoff) -15:23.

 Průběžné pořadí:

1. Nibali (It./Astana) 49:29:02, 2. Roche (Ir./Saxo-Tinkoff) -31, 3. Valverde (Šp./Movistar), 4. Horner (USA/RadioShack) oba -46, 5. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -2:33, 6. Pozzovivo (It./AG2R) -2:44, 7. Basso (It./Cannondale) -2:52, 8. Pinot (Fr./FDJ.fr) -3:35, 9. Majka (Pol./Saxo-Tinkoff) -3:46, 10. Moreno (Šp./Kaťuša) -3:56, 11. König -4:08, ...72. Kreuziger -1:05:05, 83. Štybar 1:12:28, 89. Bárta -1:19:09. 

Vuelta 2013
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy