Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Kanada - Česko

Van der Poel stylem start-cíl dominoval a je mistrem světa, z Čechů byl nejlepší Boroš

Roli hlavního favorita splnil s lehkostí sobě vlastní. Nizozemec Mathieu van der Poel nenašel v letošní cyklokrosové sezoně přemožitele ani na světovém šampionátu. V dánském Bogense vedl od úvodního kola a zvítězil s luxusním náskokem před Woutem Van Aertem z Belgie. Z trojice Čechů si vedl nejlépe Michael Boroš, který obsadil čtrnáctou příčku.

Nizozemec Mathieu van der Poel se raduje z titulu světového šampiona
zdroj: ZUMA autor: David Stockman

Loni bronzový Van der Poel ukončil po zlatém hattricku kralování zmíněného Van Aerta, jenž si v závěru vyjel stříbro před krajanem Toonem Aertsem. Všech osm Belgičanů se vešlo do jedenáctého místa.

Skvěle jedoucí Nizozemec zvítězil s náskokem 16 vteřin a slavil opět po čtyřech letech. "Když jsem protnul cílovou čáru, shodil jsem ze svých ramen opravdu hodně těžké závaží. Byl to pro mě velice dlouhý závod. Konečně to zase jednou všechno zapadlo do sebe," pochvaloval si Van der Poel.

"Byla to dosud vskutku neskutečná sezona a já si i díky tomu dnes hodně věřil. Ale víte, jak to je... Tohle je mistrovství světa a je vždy těžké ho vyhrát. Mám radost, že zase budu moci oblékat ten krásný dres (mistra světa). Už je to dlouho, co jsem si to užíval," doplnil.

O stříbru se rozhodlo až krátce před koncem, kdy Aerts zmařil svou stíhací jízdu za stříbrem podklouznutím, jehož Van Aert naplno využil. "Snažil jsem se předtím Mathieuho dohonit a snížit tu ztrátu, ale když nám ujel, tak už jsem jel na svém limitu," přiznal Van Aert.

Boroš se jen na chvilku dostal do elitní desítky, která byla jeho cílem, a to zhruba ve třetině měření sil. Na vítěze nakonec ztratil téměř dvě a půl minuty.

Na 38. pozici dojel do cíle Tomáš Paprstka, o šest příček za ním Jan Nesvadba. Oba byli ze závodu s předstihem staženi. "Prorazil jsem tam kolo, musel jsem jet dlouho do depa a za tu dobu mě předjelo hrozně moc lidí. To mě naprosto zlomilo. Dnes mi ale nešly ani nohy, po té nedávné nemoci to nebylo dobré, spíš bída s nouzí," litoval Nesvadba.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Bogense (Dánsko):

Muži elite (31,35 km): 1. M. Van der Poel (Niz.) 1:09:20, 2. Van Aert -16, 3. Toon Aerts -25, 4. M. Vanthourenhout -50, 5. L. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:10, 7. Hermans (Belg.) -1:24, 8. Meisen (Něm.) -1:29, 9. Adams -1:31, 10. Vermeersch (oba Belg.) -1:33, ...14. Boroš -2:25, 38. Paprstka -2 kola, 44. Nesvadba (všichni ČR) -5 kol.

Czeczinkarové se nedařilo, světovou šampionkou do 23 let je Van der Heijdenová

V ženské kategorii do 23 let získala zlatou medaili Van der Poelova krajanka Inge van der Heijdenová, Jana Czeczinkarová očekávání nenaplnila a skončila patnáctá.

Jednadvacetiletá Czeczinkarová, která byla jednou z největších medailových nadějí českého výběru, měla dobrý start a objevila se v čele. Pak se ale začala propadat, jezdila až ve druhé desítce a zdálo se, že šance na zisk cenného kovu je ztracena.

Je nám líto, video expirovalo.
Závěr závodu žen do 23 let na MS v cyklokrosu v Bogense

V posledním ze šesti okruhů jí svitla naděje, když stáhla manko na vedoucí desetičlennou skupinku, jenže vzápětí chybovala a jakékoli naděje se bleskově rozplynuly.

Do cíle dorazila 40 sekund za vítězkou. "Start se mi povedl, ale ve druhém kole jsem si to nechala trochu poodjet a začala jsem dělat chyby. Hlavně ve výbězích mi to moc nešlo a v točkách jsem nebyla moc průbojná," uvedla očividně zklamaná Czeczinkarová.

"Když jsem je pak dotáhla, tak jsem za zatáčkou zabrala, udělala hodiny a byla jsem zase na zemi," mrzelo Czeczinkarovou.

Novopečená šampionka Van der Heijdenová měla v posledních metrech nejvíce sil a nechala za sebou krajanky Fleur Nagengastovou a hlavní favoritku Ceylin del Carmen Alvaradovou, obhájkyni loňského stříbra. "Bylo to těsné až do konce a všechny jsme si byly nablízku. Občas se tam sice utvořil nějaký odstup, ale o chvilku později se to zase sjelo dohromady, takže to byl až do konce vzrušující závod," konstatovala Van der Heijdenová.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Bogense (Dánsko):

Ženy do 23 let (15,75 km): 1. Van der Heijdenová 42:09, 2. Nagengastová -3, 3. Alvaradová(všechny Niz.) -8, 4. Persicová (It.), 5. Kayová (Brit.) obě -9, 6. Pieterseová (Niz.) všechny -9, ...15. Czeczinkarová -40, 34. Bajgerová -3:29, 35. Janů -3:41, 37. Ungermanová (všechny ČR) -3:57.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články