Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Diamantová liga 2024

V silničních závodech na OH v Paříži budou Česko reprezentovat Mathias Vacek a Julia Kopecky

Na olympijských hrách v Paříži budou českou cyklistiku zastupovat v silničních závodech mladí jezdci Mathias Vacek a Julia Kopecky. O jejich nominaci informoval v dějišti mistrovství republiky, v Jevíčku, reprezentační trenér Petr Kaltofen. V rolích náhradníků jsou Pavel Bittner a Kristýna Burlová.

Julia Kopecky v Jevíčku
zdroj: ČTK autor: Jan Brychta

Dvaadvacetiletý Vacek i devatenáctiletá Kopecky ovládli na republikovém šampionátu čtvrteční časovky. Zatímco Vacek s přehledem porazil Josefa Černého, který do cíle dojel o více než dvě minuty později, Kopecky zvítězila s těsnějším náskokem – do cíle dojela sedm sekund před Nikolou Noskovou. V závodě s hromadným startem potvrdila Kopecky dobrou formu třetím místem.

"V mužské kategorii to pro nás bylo snazší, silniční komise se jednomyslně shodla na Vackovi. Prvním náhradníkem bude Pavel Bittner díky dlouhodobým výsledkům v elitních závodech. U žen jsme čekali až na mistrovský závod, ale i po něm jsme se všichni shodli na Julii Kopecky," prohlásil Kaltofen.

Je nám líto, video expirovalo.
Silniční závody v Paříži pojedou Vacek a Kopecky

Již před boji o domácí medaile byl pro něho Vacek, jenž půjde do nedělního silničního závodu v roli obhájce prvenství, prakticky jasnou volbou. O nominaci si člen worldtourové stáje Lidl-Trek řekl vedle jiného výbornými výsledky z posledních týdnů – v etapových závodech Kolem Norska a naposledy Kolem Belgie obsadil celkově čtvrté a druhé místo.

Velký úspěch už má v sezoně na kontě i Kopecky. Koncem května vyhrála jako první česká cyklistka po 35 letech etapový závod Tour de Feminin. Vedle ní a Burlové připadaly do úvahy ještě Tereza Neumanová a Nikola Nosková. Přestože v sobotu byla Kopecky "až" třetí, stejně jako v časovce si vedla nejlépe ze zmíněného kvarteta.

Ve francouzské metropoli se oba představí pouze v silničních závodech, v boji s chronometrem si Česko místo na startu nevybojovalo. Pro Vacka by se otevřela možnost jen v případě, že by některá země kvótu nevyužila.

Například ruský cyklista Alexandr Vlasov se v tomto týdnu zřekl možnosti závodit na olympijských hrách, přestože už získal souhlas ke startu jako neutrální sportovec. Prý mu nesedí profil trati pro závod s hromadným startem.

Mistrovství ČR v silniční cyklistice v Jevíčku – závod s hromadným startem:

Ženy (101,6 km): 1. Němcová (Dukla Praha) 2:44:55, 2. Bajgerová (Mat Atom Deweloper Wroclaw), 3. J. Kopecky (AG Insurance-Soudal), 4. Burlová (Lifeplus-Wahoo), 5. Zemanová (Brilon Racing), 6. Nosková (Cofidis) všechny -53.

Junioři (127 km): 1. Šumpík 3:01:54, 2. Pešek (oba Roman Kreuziger Cycling Academy) stejný čas, 3. Faltýnek (Dukla Praha) -2:37.

Juniorky (101,6 km): 1. Hezinová (Doltcini  Watersley R+D) 2:46:35, 2. N. Kaňkovská (Dukla Brno) -1:52, 3. Douděrová (BB Com) -3:26.


Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články