Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Grand Prix USA 2020

Tour nebude mít v Armstrongově éře žádného vítěze

Paříž – Pokud bude jméno Lance Armstronga vymazáno z výsledků Tour de France, nebudou mít ročníky 1999–2005, jež americký cyklista vyhrál, žádné vítěze. Uvedl to ředitel závodu Christian Prudhomme. Generální ředitel Světové antidopingové agentury (WADA) David Howman v souvislosti s celou aférou připustil, že vše nasvědčuje Armstrongově vině a také tomu, že všichni zúčastnění o systematickém dopingu dobře věděli. Howman je překvapený Armstrongovým postojem. Nerozumí tomu, proč se slavný cyklista nebrání nařčením a obviněním a místo toho se na toto téma obrnil mlčením.

Cyklista Lance Armstrong
zdroj: ISIFA

"Když si čtete zprávu USADA, nemůžete zůstat netečný," řekl Prudhomme. Americká antidopingová agentura USADA ve středu zveřejnila tisícistránkovou zprávu, která podle ní dokazuje systematický doping v průběhu Armstrongovy kariéry. "Ukazuje éru a systém, které budou navěky poskvrněné. Nejlepším řešením bude, když v těch letech nebudou žádní vítězové Tour," uvedl Prudhomme.

Ředitel WADA je přesvědčený, že Armstrong promarnil šanci se očistit. "Upřímně říkám, že jsem byl překvapený, že se rozhodl nebýt součástí celého procesu výslechů. Byla to jeho šance všem říci, jaká byla situace, a mohl podrobit křížovému výslechu všechny, kteří vypovídali proti němu," uvedl Howman v rozhovoru pro novozélandské rádio LiveSport.

"Nejspíš se tak rozhodl na radu právníků, ale je nyní docela těžké chápat, jak může sedět stranou a celé to napadat, když ani nepředstoupil před vyšetřovatele. Takto se 'čistý' sportovec nezachová," přemítal Howman, podle něhož celý systém léta fungoval za vědomí všech zúčastněných a byl odhalen až teprve díky tomu, že někdo z nich prolomil zásadu mlčení.

Pozitivní test není jediná cesta k usvědčení

Podle Howmana není už pozitivní dopingový test jediným možným měřítkem, jak odhalit podvádějící sportovce. Aby nejlépe ilustroval nedokonalost dopingového systému, připomněl případ americké sprinterky Marion Jonesové. Ta za lhaní federálním vyšetřovatelům ohledně užívání zakázaných látek skončila dokonce ve vězení. "Ani jednou neměla s testem problém. Závodila sedm let, vyhrála celou řadu zlatých medailí a světových šampionátů, byla testována v asi 160 případech a ani jeden z těch vzorků nebyl pozitivní," připomněl Howman.

"Lance Armstrong byl přitom testován více než dvěstěkrát. A v záznamech o pozitivních vzorcích není také ani jednou. Musíme říct, že současná věda dokáže některé z podvádějících chytit, ale nemůže je chytit všechny," připustil Howman, podle něhož jsou důkazy proti jednačtyřicetiletému Američanovi přesvědčivé a neúprosné. "Je to přesvědčivé a důkladné. Nelze jen sedět, držet se zpátky a říct, že je to sbírka prohlášení lhářů. Tak to opravdu nevypadá. Je to o 10 letech systematického dopingu, vyřčeno navíc pod přísežným prohlášením. A za křivé svědectví můžete jít v USA do vězení," podotkl Howman.

Wiggins: Je to zničující materiál

Šokován rozsahem důkazů svědčících proti Armstrongovi je letošní vítěz Tour de France a také olympijské časovky v Londýně Bradley Wiggins. "Je to skutečně průkazný a zničující materiál. Člověku z toho padá čelist, když vidí, kolik lidí proti němu svědčí," řekl Wiggins televizi Sky News.

Lance Armstrong
zdroj: Isifa/EPA

Bývalý francouzský spurtér Cyrille Guimard namířil svoji kritiku do řad UCI. "V této záležitosti zjevně dupli na brzdu a mohlo by se zdát, že Lance Armstrong byl více nebo méně krytý," prohlásil Guimard, vítěz celkem sedmi etap na Tour de France.

A na přinejmenším zvláštní přístup unie upozornil i jeho krajan Christophe Bassons. "Je to pro všechny horký brambor, protože všichni dobře víme o vztahu, který si Lance Armstrong s UCI vybudoval," podotkl Bassons. "Pokud s tím jednou Armstrong půjde ven, budou padat další hlavy. A on něco řekne; nemyslím, že by do toho spadl sám," dodal Bassons, který byl znám svými otevřenými názory na doping, a i proto ho peloton nepřijal za svého.

Reakci UCI připravují právníci

Prezident Mezinárodní cyklistické unie UCI Pat McQuaid připustil, že odpovědí na zprávu USADA obsahující obvinění, že Lance Armstrong byl středem sofistikovaného dopingového spiknutí, se budou zabývat právníci. UCI totiž podle některých svědectví měla stopy po Armstrongově dopingu zahlazovat. "Naši právníci to celé studují a máme teď 21 dnů na to, abychom přišli s odpovědí," uvedl McQuaid.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy