Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Tour i po první alpské etapě vede Voeckler

Pinerolo (Itálie) - Francouzský cyklista Thomas Voeckler uhájil na Tour de France žlutý trikot vedoucího závodníka i po 17. etapě, třebaže v ní po chybě ve sjezdu ztratil na své největší konkurenty 27 sekund. Etapu vyhrál po sólovém úniku Edvald Boasson Hagen a po úterním prvenství Thora Hushovda se postaral o druhý norský triumf za sebou. Český jezdec Roman Kreuziger dojel do cíle na 58. místě s odstupem více než 12 a půl minuty za vítězem. Celkově mu patří 113. pozice, na Voecklera ztrácí přes dvě hodiny. V Alpách stráví cyklisté ještě dva dny. Ve čtvrtek i v pátek budou muset zdolat proslulý vrchol Col du Galibier (2 645 m), který v minulých dnech pokryl sníh.

Na 179 kilometrů dlouhé trati z Gapu do italského Pinerola se cyklisté vypravili do Alp a poprvé a naposledy letos opustili francouzské území. Po horských silnicích vystoupali ve známém zimním středisku Sestriére až do výšky 2 035 metrů nad mořem.

Právě tam pod vrcholem unikl ze skupiny 14 uprchlíků Španěl Ruben Perez Moreno a vypracoval si více než minutový náskok, posléze byl však dostižen. V čele ho vystřídal Boasson Hagen a s náskokem 40 vteřin před Nizozemcem Baukem Mollemou si dojel pro druhé etapové prvenství v letošním ročníku. Třetí skončil domácí Sandy Casar.

Peloton v závěru zrychlil a začal smazávat ztrátu, protože někteří jezdci vpředu mohli zaútočit na místa v elitní desítce průběžného pořadí. Voeckler si hlídal nástupy obhájce titulu Alberta Contadora i bratří Schlecků, ale ve sjezdu pak chyboval, vyjel mimo silnici, a než se na ni vrátil, ztratil téměř půl minuty. Vede tak o minutu a 18 sekund před Cadelem Evansem.

Je nám líto, video expirovalo.
Tour de France

Voeckler přisoudil sjezdařské zaváhání nervozitě. "Kdybych byl klidnější, tak bych neztratil čas a skončil mezi favority. Možná jsem byl až příliš ambiciózní. Včera jsem se naučil něco o svých limitech. Dneska jsem objevil ty na svazích," uvedl lídr domácího týmu Europcar. Před další etapou v horách Voeckler nijak nehýřil sebevědomím. "Moje stoupání bylo dobré, ale nevím, zda to bude stačit na zítřek. Je přece jen velký rozdíl mezi šesti a pětatřiceti kilometry do kopce," dodal dvaatřicetiletý Francouz.

Kreuziger se nevzdává

Jediného českého zástupce na Tour Kreuzigera mrzelo, že se znovu ani nepřiblížil vytouženému etapovému triumfu. "Vím, že jsem sliboval útok, ale udělal jsem pro to opravdu maximum, ať se to někomu líbí, nebo ne. Zkoušel jsem odjet hned po startu, byl jsem tam dvakrát, stejně jako týmový kolega Di Gregorio. Nakonec to vyšlo až skupině, kde jsme měli Fofonova a já tam chyběl. Bohužel, nedá se nic dělat," uvedl český závodník na svých oficiálních webových stránkách.

Podle něj byla dnešní etapa poslední, v níž favorité nechali odjet početnější skupinu až do cíle. "Zítra ani v pátek se to zřejmě nestane. Ale pokud by nějaká naděje svitla, určitě do toho půjdu, protože se teď cítím docela dobře a je škoda, že jsem to nedokázal prodat," dodal pětadvacetiletý závodník.

Výsledky 17. etapy Tour de France

1. Boasson Hagen (Nor.) 4:18:00,

2. Mollema (Niz.) -40,

3. Casar,

4. El Fares,

5. Sylvain Chavanel (všichni Fr.) všichni -50,

6. Fofonov (Kaz.),

...58. Kreuziger (ČR) -12:36.

Průběžné pořadí:

1. Voeckler (Fr.) 73:23:49,

2. Evans (Austr.) -1:18,

3. F. Schleck -1:22,

4. A. Schleck (oba Luc.) -2:36,

5. S. Sánchez -2:59,

6. Contador (oba Šp.)-3:15,

7. Cunego -3:34,

8. Basso (oba It.) -3:49,

9. Danielson (USA) -6:04,

10. Uran (Kol.) -7:36,

...113. Kreuziger -2:02:42.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy

Nejčtenější články