Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklotoulky

Philipsen se dočkal vítězství. K triumfu jej dovezl van der Poel

Nejrychlejší finiš v závěru desáté etapy Tour de France předvedl Jasper Philipsen. Úspěšně tak za podstatného přispění týmového kolegy Mathieuho van der Poela zakončil poněkud ospalou etapu do Saint Amand Montrond, v níž se nezformoval denní únik. Ve žlutém dresu pokračuje Tadej Pogačar. Ve středu čeká na závodníky náročný den v Centrálním masivu. Etapu hodnotíme ve Velo fokus podcastu spolu se sprinterem Pavlem Bittnerem.

Jasper Philipsen
zdroj: Reuters

Sedmá vyhraná etapa na Tour de France. Jasper Philipsen byl v posledních dnech trochu kritizovaný: zatímco ostatní vítězili, on výsledkově strádal. Ale již ne. Belgičan se vyvezl za zadním kolem Mathieuho van der Poela a v závěru za sebou udržel pronásledující Biniama Girmaye a Pascala Ackermanna.

"Nebyl to náš silný týden, takže si konečně můžu pořádně oddechnout. Udělali jsme to v závěru perfektně. Na zelený dres nemyslím, teď se soustředíme na jednotlivé etapy. Uvidíme," hodnotil v cíli člen týmu Alpecin-Deceuninck. 

Ve žlutém dresu bude pokračovat Tadej Pogačar, který svůj půlminutový náskok před druhým Remcem Evenepoelem udržel bez jediného problému. Hájit jej bude v nadcházející jedenácté etapě, která peloton zavede do hor Centrálního masivu. Stoupat se sice nebude jako před rokem na Puy de Dome, ale i tak je na trase přes 4000 metrů převýšení.

Jedenáctý den závodu bude i příležitostí pro Jana Hirta, který by měl být k ruce jako horský domestik pro druhého muže pořadí Evenepoela.

Jak etapa probíhala?

"Jako by si dali prodloužený den volna," komentoval průběh desáté etapy jeden z expertů ČT sport a dvojnásobný účastník Tour Petr Vakoč. Peloton opravdu nikam nespěchal. Po startu v Orléans se po celý den jelo pomalu a s co nejmenší námahou. Na dlouhou dobu jedinou výjimkou bylo dění na rychlostní prémii, pro kterou si po krátkém úniku dojel Kobe Goossens z týmu lídra bodovací soutěže Biniama Girmaye.

Závodníci šetřili síly a nikdo z nich se, jak je už letos obvyklé, nevydal do denního úniku. Jako by "romantické" a často donkichotské pokusy cyklistických outsiderů ze současného pelotonu velmi rychle mizely. Nesnažili se ani obvyklí podezřelí jako jezdci francouzských týmů Arkéa-B&B Hotels nebo TotalEnergies.

A tak vše směřovalo k hromadnému finiši. Úspěchy v něm už na letošní Tour slavili Girmay (a dokonce dvakrát), Dylan Groenewegen či Mark Cavendish, který překonal známý rekord v počtu etapových triumfů. Týmy všech tří závodníků byly ve hře i v závěru desátého dne, kdy se finišovalo v Saint Amand Montrond.

Ideální lead-out ale dostal Jasper Philipsen, kterému zásadně na posledních stovkách metrů pomohl Mathieu van der Poel. Belgický závodník musel předvést dlouhý spurt, ale udržel za svými zády dotírajícího Girmaye, který se zatím třetího letošního triumfu nedočkal.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články