Van Aert dosáhl na nevídanou trojkombinaci na Tour. Ovládl spurt na Champs-Elyseés

Tour de France dojela do cíle. Publikum očekávalo, jestli Brit Mark Cavendish vstoupí do historie a vyhraje 35. etapu ve své kariéře. Nepovedlo se mu to, protože se v cílové rovince nedostal před Belgičana Wouta van Aerta, jenž zvládl vyhrát i v sobotu časovku. Ovládl i horskou etapu přes Mount Ventoux. Pro dekoraci ve žlutém dresu si dojel Slovinec Tadej Pogačar.

Van Aert slaví výhru v poslední etapě Tour
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Pete Goding

Poslední etapa měřila "závodních" 109 kilometrů, přičemž peloton klasicky pojal cestu k Vítěznému oblouku manifestačně. Vepředu na silnici se ukázali všichni členové týmu UAE vítězného Tadeje Pogačara, představili se i majitelé dalších trikotů.

Závodit se začalo s nájezdem na finální okruh měřící 6,8 kilometrů. Peloton si zajel téměř devět okruhů po boulevardu Champs-Elysées.  Do největšího úniku se vydala trojice, již tvořili Michael Valgren, Ide Schelling a Brent Van Moer. Závod osvěžila rychlostní prémie 40 kilometrů před cílem, kde si zelený dres pro nejlepšího spurtera pojistil Mark Cavendish.

Cílový sprint ale muži v zeleném nevyšel. V pelotonu si našel pozici za vítězným Woutem van Aertem, ale nedokázal se přes něj v posledních stovkách metrů prodrat. Skončil třetí, druhé místo vzal také Belgičan Jasper Philipsen.

Někdejší mistr světa v cyklokrosu Van Aert znovu dokázal svou všestrannost. Po triumfech v 11. horské etapě a sobotní časovce nenašel přemožitele ani ve sprintu. Tento unikátní hattrick se naposledy podařil Francouzi Bernardu Hinaultovi v roce 1979.

"Vůbec jsem nečekal, že bych mohl odjíždět se třemi výhrami v kapse. Takovéhle vítězství je neocenitelné, i když musím stihnout večerní let do Tokia," řekl Van Aert, který nezapomněl poděkovat stájovému kolegovi Miku Teunissenovi za to, že mu perfektně rozjel spurt.

Tour de France podruhé za sebou ovládl Tadej Pogačar, druhý skončil nečekaně Dán Jonas Vingegaard a třetí Kolubijec Richard Carapaz. Český cyklista Petr Vakoč při své druhé účasti na "Staré dámě" dokončil závod na 118. místě.

"Žlutý dres a obhajoba titulu byly před startem můj cíl. Udělal jsem pro to maximum a jsem rád, že se mi to podařilo," prohlásil Pogačar. "Letošní vítězství se velmi liší od toho loňského. Poprvé to bylo úžasné, teď je to nepopsatelné, ale tuhle chvíli si stále užívám," dodal jezdec, který zvítězil s největším náskokem od roku 2014.

Loučící se Němec André Greipel, který na Tour vyhrál 11 sprinterských etap, dojel pátý. Mezi něj a Cavendishe, který udržel zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže, se vklínil ještě Slovinec Luka Mezgec.

Cyklistický závod Tour de France - závěrečná 21. etapa: Chatou - Paříž (108,5 km):

1. Van Aert (Belg./Jumbo-Visma) 2:39:37, 2. Philipsen (Belg./Alpecin-Fenix), 3. Cavendish (Brit./Deceuninck-Quick Step), 4. Mezgec (Slovin./BikeExchange), 5. Greipel (Něm./Israel Start-Up Nation), 6. Van Poppel (Niz./Intermarché-Wanty Gobert), 7. Matthews (Austr./BikeExchange), 8. Aranburu (Šp./Astana-Premier Tech), 9. Barthe (Fr./B&B Hotels p/b KTM), 10. Walscheid (Něm./Qhubeka-NextHash) všichni stejný čas, ...134. Vakoč (ČR/Alpecin-Fenix) -3:29.

Konečné pořadí: 1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 82:56:36, 2. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) -5:20, 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -7:03, 4. O'Connor (Austr./AG2R-Citroën) -10:02, 5. Kelderman (Niz./Bora-hansgrohe) -10:13, 6. Mas (Šp./Movistar) -11:43, 7. Lucenko (Kaz./Astana) -12:23, 8. G. Martin (Fr./Cofidis) -15:33, 9. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -16:04, 10. Urán (Kol./EF Education-Nippo) -18:34, ...118. Vakoč -3:51:06.
Bodovací soutěž (zelený trikot): 1. Cavendish 337, 2. Matthews 291, 3. Colbrelli (It./Bahrajn Victorious) 227, ...123. Vakoč 1.
Vrchařská soutěž (puntíkovaný trikot): 1. Pogačar 107, 2. Poels (Niz./Bahrajn Victorious) 88, 3. Vingegaard 82.
Mladí jezdci (bílý trikot): 1. Pogačar 82:56:36, 2. Vingegaard -5:20, 3. Gaudu (Fr./Groupama-FDJ) -21:50.

Týmy: 1. Bahrajn Victorious 249:16:47, 2. EF Education-Nippo -19:12, 3. Jumbo-Visma -1:11:35.