Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP v alpském lyžování Cortina d'Ampezzo (super-G mužů)

Pogačarova nadvláda pokračuje. Slovinec vyhrál horskou etapu

Tadej Pogačar už je opravdu blízko druhému triumfu na Tour de France. Slovinec vyhrál horskou etapu na Col du Portet, když v závěru přesprintoval Jonase Vingegaarda a Richarda Carapaze, kteří se za ním řadí na pódium. Pogačarův náskok před posledními čtyřmi etapami je pět a půl minuty.

Tadej Pogačar
zdroj: ČTK/AP

Zatím vyhrál "jen" časovku, po sedmnácté etapě se ale Tadej Pogačar může pyšnit i velkým horským triumfem. V sedmnáctý den v závěru na Col du Portet útočil a nakonec porazil své dva soupeře ve finiši velmi náročného stoupání. Pogačar vede o pět a půl minuty a těžko si představit, že by jej ještě někdo mohl ohrozit.

"Dosud jsme pořád jeli defenzivně, protože to vycházelo úniku. Dnes to bylo padesát na padesát, zkusili jsme to a vyšlo to. V závěru to byl sprint do kopce na posledních metrech," usmál se Pogačar v cíli. "Věděli jsme, že Richard Carapaz blufuje," dodal. Za Slovincem jsou seřazeni Jonas Vingegaard (+5:39) a Carapaz (+5:43), naopak dosud druhý Rigoberto Urán v pyrenejské etapě ztratil a propadl se na čtvrté místo (+7:17). 

Jak etapa probíhala?

Nejnáročnější etapa celého ročníku, tak hovořila analýza serveru Veloviewer shromažďujícího data a charakteristiky jednotlivých stoupání. Jezdci na Tour de France by s tím jistě souhlasili, organizátoři si totiž připravili trojici náročných výšlapů včetně slavného Peyeresourdu a vysokánského Col du Portet, který také posloužil jako závěrečný horský test.

Právě na Col du Portet se také rozhodovalo, a protože skupina uprchlíků nebyla z nejsilnějších, a naopak vůle favoritů po vítězství byla vysoká, šlo též o triumf v etapě. Osm kilometrů pod vrcholem nejnáročnějšího stoupání celého ročníku nenastoupil nikdo jiný než Tadej Pogačar, s nímž se drželi pouze Jonas Vingegaard a Richard Carapaz.

Společně pokračovali vstříc vrcholu, Carapaz soupeřům nestřídal a pak sám 1,5 kilometru před cílem nastoupil. Utrhl Vingegaarda, ale jen na chvíli – nakonec to Ekvádorcovi nestačilo. Naopak Pogačar prokázal znovu svůj klid a převahu, v závěru své soky přesprintoval a zvítězil. Slovinec triumfoval ve své druhé letošní etapě a pojistil si vedení.

Cyklistický závod Tour de France - 17. etapa Muret - Saint-Lary-Soulan (178,5 km):

1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 5:03:31, 2. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) -3, 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -4, 4. Gaudu (Fr./Groupama-FDJ) -1:19, 5. O'Connor (Austr./AG2R-Citroën) -1:26, 6. Kelderman (Niz./Bora-hansgrohe) -1:40, 7. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -1:44, 8. Higuita, 9. Urán (oba Kol./EF Education-Nippo), 10. Teuns (Belg./Bahrajn Victorious) všichni -1:49.

Průběžné pořadí: 1. Pogačar 71:26:27, 2. Vingegaard -5:39, 3. Carapaz -5:43, 4. Urán -7:17, 5. O'Connor -7:34, 6. Kelderman -8:06, 7. Mas (Šp./Movistar) -9:48, 8. Lucenko (Kaz./Astana) -10:04, 9. G. Martin (Fr./Cofidis) -11:51, 10. Bilbao -12:53.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články