Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín EURO 2024

Jeden cyklista už má Tour za sebou. Lachlan Morton dokončil svůj alternativní závod

Peloton ještě musí přejet Pyreneje, ale jeden cyklista už letos kompletní trasu objel. Lachlan Morton zvládl svou 5500 kilometrů dlouhou štreku skrz Francii, když absolvoval celý program letošní "staré dámy", a to s přejezdy a bez týmové podpory. Vybral 360 tisíc liber (10,7 milionu korun) na charitativní projekt věnující jízdní kola dětem.

Lachlan Morton
zdroj: Twitter.com/efprocycling

Ujet celou trasu Tour de France i s přejezdy a s brašnami připevněnými na kole? Dozajista bláznovství, pokud se však nejmenujete Lachlan Morton. Australský cyklista si pro letošní závod vytyčil monumentální cíl: absolvovat kompletní trasu i s transfery, která se tak nafoukla na 5500 kilometrů a zhruba pětašedesát tisíc metrů převýšení.

Mnozí pochybovali, přestože Morton je podobnými "výlety" a dlouhými cestami známý. Australan, který díky své "AltTour" vydělal téměř jedenáct milionů na charitativní projekt věnující jízdní kola dětem, měl na cestě různé problémy. Vše si vezl s sebou přímo na kole, spal porůznu venku a na autobusových zastávkách, jídlo si na rozdíl od jezdců z pelotonu kupoval v pekárnách a restauracích.

Přesto vše zvládl, i když musel překonat i bolest kolene a velkou část trasy tak odjel místo cyklistických treter v sandálech. Plánem bylo dorazit do Paříže dříve než peloton, což Morton bezpečně zvládl: v Paříži v ranních hodinách obkroužil okruhy po Elysejských polích a o půl šesté byla jeho cesta u konce.

Poslední etapu dlouhou 576 kilometrů absolvoval v jednom kuse (mimochodem, tak dlouhou etapu nezažila "stará dáma" nikdy ve své více než stoleté historii), celkem mu jeho alternativní Tour zabrala osmnáct dní a 220 hodin čisté jízdy. A jak svůj úspěch oslavil? Podobně jako to peloton udělá až tuto neděli, tedy šampaňským.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články