Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Americký den na Tour de France. Kuss se dočkal premiérového triumfu

Deset let to trvalo, než etapu Tour de France vyhrál americký cyklista. Na sprinterský triumf Tylera Farrara z roku 2011 navázal v 15. etapě letošního ročníku vrchař Sepp Kuss, pro něhož jde o první vítězství. Náročný horský den, kdy se stoupalo do nejvyššího bodu ročníku Port d'Envalira, přežil ve žlutém bez potíží Tadej Pogačar.

Sepp Kuss
zdroj: ČTK/AP autor: Christophe Ena

Sepp Kuss byl na loňské Tour de France velmi viditelným domestikem Primože Rogliče, letos po jeho odstoupení dostal více prostoru, za což se svému týmu v patnácté etapě odvděčil. O svém prvním triumfu rozhodl z úniku ve stoupání Col de Beixalis. Marně jej v závěru stíhal jednačtyřicetiletý Alejandro Valverde, který dojel na druhém místě o 20 vteřin zpět.

"Necítil jsem tady na Tour žádnou jiskru v nohách, ale o téhle etapě jsem věděl. Končilo se nedaleko místa, kde bydlím, u trati byla moje rodina... V úniku to bylo těžké, ale závěrečný kopec znám, i když ho v tréninku moc nejezdím, protože je fakt těžký. Ale věděl jsem, že když tam odjedu, už mě možná nechytí. A to se povedlo," hodnotil Kuss v cíli.

Žlutý dres a svůj více než pětiminutový náskok s velkým přehledem uhlídal Tadej Pogačar. Slovinský cyklista bez na pohled větší námahy odrazil na Col de Beixalis útoky svých soupeřů. Jediným, kdo v celkovém pořadí výrazně ztratil, byl Guillaume Martin. Ten se po nejistém sjezdu propadl ze druhého na deváté místo.

Jak etapa probíhala?

Paralelně s bojem o celkové vítězství graduje bitva o puntíkovaný dres, kde všichni hlavní uchazeči šli v patnácté etapě do úniku. Mělo to jistě svou logiku, vždyť se jelo přes nejvyšší bod závodu. Takzvanou Cenu Henriho Desgrange získal potřetí v kariéře Nairo Quintana, který tím vyrovnal rekord Richarda Virenqua. Puntíkovaný dres ale nově patří Wouteru Poelsovi.

Nakonec však o vítězství bojovali ještě dva jiní cyklisté. Ze sedla se na Col de Beixalis zvedl Sepp Kuss a jeho nástup nedokázal zachytit nikdo, pouze Alejandro Valverde se mu držel zhruba na dvaceti vteřinách. Američan Kuss si tento hubený náskok musel střežit v závěrečném sjezdu, což ale dokázal a získal svůj první triumf na Tour de France.

Favorité bojovali také na Col de Beixalis. Nástup zkoušeli Richard Carapaz, Jonas Vingegaard i Rigoberto Urán, žádnému se ale nepovedlo zlomit a ujet Tadeji Pogačarovi. Slovinec situaci kontroloval a téměř to vypadalo, že kdyby chtěl, dokázal by soupeřům sám odjet. Jediným, kdo ztratil, tak byl dosud druhý Guillaume Martin, kterému ale ostatní odjeli už ve sjezdu.

Cyklistický závod Tour de France - 15. etapa: Céret - Andorra (191,5 km):

1. Kuss (USA/Jumbo-Visma) 5:12:06, 2. Valverde (Šp./Movistar) -23, 3. Poels (Niz./Bahrajn Victorious) -1:15, 4. Izagirre (Šp./Astana), 5. Guerreiro (Portug./EF Education-Nippo), 6. Quintana (Kol./Arkea-Samsic), 7. Gaudu (Fr./Groupama FDJ) všichni -1:15, 8. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation), 9. Bonnamour (Fr./B&B Hotels p/b KTM), 10. Paret-Peintre (Fr. /AG2R Citroën) všichni -1:22, ...134. Vakoč (ČR/Alpecin-Fenix) -30:49.

Průběžné pořadí: 1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 62:07:18, 2. Urán (Kol./EF Education-Nippo) -5:18, 3. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) -5:32, 4. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -5:33, 5. O'Connor (Austr./AG2R-Citroën) -5:58, 6. Kelderman (Niz./Bora-hansgrohe) -6:16, 7. Lucenko (Kaz./Astana-Premier Tech) -7:01, 8. Mas (Šp./Movistar) -7:11, 9. G. Martin (Fr./Cofidis) -7:58, 10. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -10:59, ...121. Vakoč -2:46:48.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články