Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Francouzi svedli duel v Pau. Démare v závěru přetlačil Laporta

Arnaud Démare se na letošní Tour de France dlouho trápil. Tak tak, že stihl časový limit v pyrenejských etapách. Nyní si ale všechnu námahu vynahradil vítězstvím v Pau. Ve finiši s vypětím všech sil odrazil zrychlení Christopha Laporta. Na třetím místě dojel Alexander Kristoff.

Démare budil v posledních dnech pozornost hlavně svou usilovnou snahou zůstat v závodě. Mnoho fanoušků sledovalo jeho trápení, když se ze všech sil snažil porazit časový limit. V Pau už ale byl v úplně jiné roli. Jeho pomocníci z Groupamy-FDJ rozjeli sprint skvěle a Démare už musel celou věc pouze dokončit. Vyhrál svou druhou etapu na Tour de France.

V cíli byl o chvilinku dříve než Laporte, který se – s určitou mírou oprávněnosti – vztekal. Slavnější krajan totiž v posledních desítkách metrů trochu zakřižoval a znemožnil mu sprint "v lajně". Cofidis tak stále čeká na etapový triumf. Ten poslední přišel pro stáj sportovního ředitele Cédrica Vasseura před dlouhými deseti lety.

"Myslel jsem na to všechno trápení v horách, kde jsem ztrácel. Chtěl jsem prostě ještě na vítězství dostat šanci, stále jsem věřil sobě i svému týmu. A dnes to do sebe všechno zapadlo. Ten souboj byl velmi rychlý, protože závěr byl trochu z kopce. Věděl jsem ale, že na to fyzicky stále mám. Měl jsem skvělou pozici v závěru," líčil Démare v cíli.

Velká jména dojela bez potíží v pelotonu. Jediný, kdo musel řešit nepříjemné problémy, byl vítěz 17. etapy Nairo Quintana. Kolumbijský vrchař a pátý muž průběžného pořadí spadl v první polovině dne a odřel si rameno a ruku. Quintana ještě absolvuje vyšetření, nezdálo se ale, že by se mělo jednat o vážnou komplikaci. 

Jak 18. etapa probíhala?

Kdyby vás někdo nutil vybrat si ideální jezdce pro únik v rovinaté etapě, dost možná byste přišli se stejnými jmény. Thomas Boudat, Niki Terpstra, Luke Durbridge, Mathew Hayman a Guillaume van Keirsbulck "vyhráli loterii" a vydali se dopředu. Skupina uprchlíků byla ustanovena poměrně hladce, peloton neměl v úmyslu dělat si věci složitější, než bylo nutné.

Zároveň však všichni počítali s hromadným finišem. Tour de France se krátí a před Paříží už nebude žádná další příležitost: právě proto měly týmy jako Groupama-FDJ, UAE-Team Emirates nebo Bora-hansgrohe zájem na tom, aby uprchlíci nedostali příliš velkou volnost. A ti také kdovíjaký časový polštář nedostali. Peloton na ně dohlížel z velké blízky.

Patnáct kilometrů před cílem bylo po všem a únik plný silných rovinářů skončil v hlavním poli. Boj o pozice začal. Každý metr silnice byl využit. Kdo se zapomněl v zadních řadách, mohl na úspěch zapomenout. Na čelo se natlačili domestici z Groupamy-FDJ a Bory-hansgrohe a tvrdili muziku.

A právě francouzský tým nakonec slavil. Démare měl na značce posledních tří set metrů ještě jednoho domestika a navíc měl výhodnou pozici u bariéry. Vystartoval a pouze Laporte jej dokázal následovat. Vítěz slavné Primavery z roku 2016 trochu zakřižoval, ale ne natolik, aby se dostal do problémů s rozhodčími. Laporte neměl šanci.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 18. etapa (Trie-sur-Baise - Pau, 171 km):

1. Démare (Fr./FDJ) 3:46:50, 2. Laporte (Fr./Cofidis), 3. Kristoff (Nor./SAE Team Emirates), 4. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data), 5. Colbrelli (It./Bahrajn-Merida), 6. Richeze (Arg./Quick-Step Floors), 7. Degenkolb (Něm./Trek-Segafredo), 8. Sagan (SR/Bora-Hansgrohe), 9. Phinney (USA/Drapac Cannondale), 10. Dupont (Belg./Wanty) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Thomas (Brit./Sky) 74:21:01, 2. Dumoulin (Niz./Sunweb) -1:59, 3. Froome (Brit./Sky) -2:31, 4. Roglič (Slovin./LottoNL-Jumbo) -2:47, 5. Quintana (Kol./Movistar) -3:30, 6. Kruijswijk (Niz./LottoNL-Jumbo) -4:19, 7. Landa (Šp./Movistar) -4:34, 8. Bardet (Fr./AG2R) -5:13, 9. Martin (Ir./SAE Team Emirates) -6:33, 10. Fuglsang (Dán./Astana) -9:31.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy