Následuje
Buly

První francouzské vítězství. Bardet udělal radost domácímu publiku

Albertville (Francie) – Romain Bardet svým úspěšným nástupem ve sjezdu rozhodl devatenáctou etapu a udělal prvním francouzským triumfem radost domácím fanouškům. Navíc se díky náskoku v cíli posunul na druhou příčku celkové klasifikace, třetí je nyní Nairo Quintana. Chris Froome naopak ve zmiňovaném sjezdu nepříjemně spadl a poprvé ukázal, že nemusí být vždy suverénní. Drobná ztráta ho ale příliš mrzet nemusí, jeho náskok v čele zůstává na čtyřech minutách. Roman Kreuziger odpadl čtyři kilometry pod vrcholem a zůstává dvanáctý.

Romain Bardet
zdroj: ČTK/BELGA autor: YORICK JANSENS

Chris Froome byl po časovce už definitivně z dosahu ostatních závodníků, a tak se boj zúžil na dvě zbývající pódiové příčky. Jak Bauke Mollema, tak Adam Yates nevypadali na druhém a třetím místě skálopevně a čekaly se útoky dalších jezdců, především Richieho Porta a Fabia Arua. Paralelně probíhal i souboj o vrchařský dres – jak Rafal Majka, tak jeho nejbližší soupeř Thomas De Gendt šli do dalšího, kdovíkolikátého již úniku.

Při přejezdu dvou ze tří důležitých vrcholů, Col de la Forclaz de Montmin a Montée de Bisanne, trápilo jezdce možná spíše než samotné stoupání chladné počasí – co víc, letecké pohledy z prostorů cílového výstupu nevěstily nic dobrého z hlediska deště, což se posléze také potvrdilo. Uprchlická skupina nedostala pro změnu příliš prostoru a její náskok zřídkakdy přelezl čtyři minuty. Nevadilo to ale Majkovi, který si na Bisanne připsal pětadvacet bodů a vrchařský dres má již definitivně jeho podpis.

Froome poprvé ukázal zranitelnost

Peloton ale tlačil a ve sjezdu před cílové stoupání za již hustého deště únik – s výjimkou nastoupivšího Ruie Costy – dojel. Kluzkou vozovku během sjezdu postupně navštívili Pierre Rolland, Dani Navarro i Chris Froome, který ale mohl pokračovat a neztratil v inkriminovaný moment ani žádný čas. Dopady jeho zaváhání ale byly patrné a poprvé tento rok nevypadal tak suverénně.

To bylo i příčinou úspěchu ataku Romaina Bardeta, který využil zaváhání hlavní skupiny, dojel si dopředu ke Costovi a na prudkých svazích ho dokázal setřást. Francouzští fanoušci se tak mohli radovat z prvního francouzského vítězství tohoto ročníku. Dvacet vteřin zpět dorazil Joaquím Rodríguez s Nairem Quintanou, Froome byl ještě o zhruba deset vteřin zpátky. Ještě více ztratil Richie Porte.

Mnohem větší škodu utrpěl ale Bauke Mollema, který vůbec nejel v hlavní skupině a v cíli ztratil ne desítky vteřin, ale minuty (konkrétněji čtyři a půl minuty). Znamenalo to pro něho sešup z druhé až na desátou příčku pořadí. Jen o trochu lepší osud bohužel potkal i Romana Kreuzigera, jenž odpadl asi čtyři kilometry pod vrcholem a v cíli ztratil na Bardeta dvě minuty.

Dumoulin nuceně skončil

Kdo s průběhem dne nemohl být vůbec spokojený, byl naproti tomu Tom Dumoulin. Vítěz obou časovek spadl – zřejmě nezaviněně – a podle prvních zpráv si zlomil zápěstí. To pro něho znamená jak konec Tour, tak ale především obavy před blížící se olympiádou. V Riu by totiž nizozemský jezdec měl patřit mezi hlavní favority olympijské časovky a se zlomeným zápěstím by samozřejmě jet nemohl.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 19. etapa: Albertville - Saint-Gervais Mont Blanc (146 km):

1. Bardet (Fr./AG2R) 4:14:09, 2. Rodríguez (Šp./Kaťuša), 3. Valverde (Šp./Movistar), 4. Meintjes (JAR/Lampre) všichni -23, 5. Quintana (Kol./Movistar) -26, 6. Aru (It./Astana), 7. Martin (Ir./ Etixx-Quick-Step) oba -28, 8. Poels (Niz./Sky), 9. Froome (Brit./Sky) oba -36, 10. Porte (Austr./BMC) -53, ...17. Kreuziger (Tinkoff) -1:58, 79. Vakoč (Etixx-Quick-Step) -23:00, 92. Bárta (Bora-Argon) -27:38.

Průběžné pořadí: 1. Froome 82:10:37, 2. Bardet -4:11, 3. Quintana -4:27, 4. Yates (Brit./Orica) -4:46, 5. Porte -5:17, 6. Aru -6:00, 7. Valverde -6:20, 8. Meintjes -7:02, 9. Martin -7:10, 10. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -7:42, ...12. Kreuziger -9:45.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy