Bretaňskou týmovou časovku ovládlo BMC

Vannes (Francie) - Nejlepší čas na 28 kilometrech týmové časovky zajela sestava amerického týmu BMC, která byla o vteřinu rychlejší než Sky. O čtyři vteřiny zpátky dojela stáj Movistar. Výrazněji ztratila na pátém místě Astana Vincenza Nibaliho. Žlutý dres si udržel Chris Froome, dvanáct vteřin za ním je lídr BMC Tejay van Garderen.

Radost závodníků z BMC v cíli
zdroj: ČTK/AP autor: Laurent Cipriani

V profilu týmové časovky byly tři táhlá stoupání, a proto na závodníky čekal velice náročný den. Navíc mnoho týmů se už nemohlo spoléhat na své kompletní sestavy - hned první z týmů na startu Orica GreenEDGE vyrazil na trať pouze v šesti jezdcích. Jindy velice efektivní australská stáj tak dnes vůbec nemohla pomýšlet na kvalitní výsledek. Vedoucí čas stanovila zpočátku italská stáj Lampre-Merida, za níž ostatní sestavy zaostávaly.

Čas Lampre-Meridy překonal až švýcarský tým IAM Cycling a po něm i Astana. Avšak to už se na trať vydávaly ty nejlepší sestavy, které se chtěly prát o vítězství v etapě - Movistar, Sky či BMC. Prvně jmenovaná španělská sestava také brzy ukázala, jak dobře na tom je - v cíli najel Nairo Quintana se svými kolegy na Nibaliho Astanu plných 31 sekund.

Mezičasy Sky a BMC vypadaly ještě lépe a slibovaly velký souboj - na prvním mezičasu byl jejich čas totožný, na druhém vedlo o vteřinu Sky. Rozhodlo až závěrečné stoupání, v němž si lépe vedla sestava BMC, která nakonec zvítězila o jedinou sekundu. Quintanův Movistar skončil třetí s odstupem čtyř sekund. Pátá Astana ztratila poměrně výrazně - lehce pod čtyřicet vteřin.

Cyklistický závod Tour de France - 9. etapa časovka družstev (28 km):

1. BMC 32:15, 2. Sky -1, 3. Movistar -4, 4. Tinkoff-Saxo -28, 5. Astana -35, 6. IAM -38, 7. Etixx-Quick-Step -45, 8. Lampre -48, 9. LottoNL -1:14, 10. AG2R -1:24.

Průběžné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 31:34:12, 2. Van Garderen (USA/BMC) -12, 3. Van Avermaet (Belg./BMC) -27, 4. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo) -38, 5. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -1:03, 6. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) -1:18, 7. Valverde (Šp./Movistar) -1:50, 8. Thomas (Brit./Sky) -1:52, 9. Quintana (Kol./Movistar), 10. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) oba -1:59, ...12. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -2:18, 81. Bárta (ČR/Bora-Argon) -27:17, 130. König (ČR/Sky) -38:58.