Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín Evropské ligy UEFA

Boom závod pojede navzdory podezřelému testu na kortizol

Utrecht - Tour de France ještě nezačala a už je zahalena podezřením z dopingu. U závodníka stáje Astana Larse Booma odhalily předzávodové testy nízkou hladinu hormonu kortizolu. Ty mohou indikovat doping a nedovolené užívání steroidního hormonu kortizonu, nejsou ale nezvratným důkazem o užívání zakázaných látek. Astana se pokusila Booma vyměnit za jiného jezdce, to však pravidla nedovolují, a tak podle slov šéfa stáje Alexandera Vinokurova Boom do úvodní časovky nastoupí.

Lars Boom
zdroj: ČTK/BELGA autor: YORICK JANSENS

"Boom bude na startu," oznámil Vinokurov novinářům. Po tomto rozhodnutí však Astaně hrozí vyloučení z Hnutí pro důvěryhodnou cyklistiku (MPCC) a jistě bude čelit velké kritice. Astana je součástí MPCC, jehož členové mají striktnější antidopingová pravidla než Světová antidopingová agentura (WADA) a Mezinárodní cyklistická unie (UCI). A podle pravidel MPCC má jezdec s nízkými naměřenými hodnotami kortizolu nastoupit "období odpočinku", než se postaví na start dalšího závodu.

Stáj s nechvalnou pověstí však zdůraznila, že podle standardů UCI by nizozemský jezdec mohl bez omezení startovat. "Ve dvě hodiny pátečního odpoledne jsme obdrželi analýzu krevních testů našich devíti jezdců pro Tour od Cyklistické antidopingové nadace (CADF), nezávislé organizace UCI. A podle zprávy CADF má Lars Boom zdravé a povolené hodnoty kortizolu pro Tour de France. Jen jsou příliš nízké pro standardy MPCC," uvedla Astana.

Lars Boom: "Užívám léky na astma, které beru už posledních deset let. Také jsem byl nemocný, takže tohle vše dohromady hraje svou roli. Nestrachuji se, protože nemám proč."

Tým, do jehož řad patří i obhájce loňského prvenství Vincenzo Nibali, se ještě pokusil Booma ve startovní listině na poslední chvíli nahradit Alessandrem Vanottim. Tato žádost však byla ze strany UCI zamítnuta, neboť přišla příliš pozdě. "Podle regulí UCI nemohou týmy měnit svou startovní listinu po schůzce sportovních ředitelů a UCI chce tato pravidla bez výjimek dodržovat," vysvětlila unie.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy