Následuje
MS 2020 Německo

Kreuziger odstaven kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu

Praha – Českému cyklistovi Romanu Kreuzigerovi hrozí kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu z let 2011 a 2012 disciplinární řízení u Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Než se objeví další informace, nebude stáj Tinkoff-Saxo osmadvacetiletého jezdce nasazovat do závodů včetně nadcházející Tour de France. Kreuziger jakékoliv dopingové praktiky popřel.

Roman Kreuziger
zdroj: AP

"Informoval jsem tým, že jsem nebral žádné látky a nepoužíval zakázané metody a že jsem připraven se postavit odlišným tvrzením," uvedl s tím, že je odhodlán využít veškeré právní cesty, aby pravda vyšla co nejrychleji najevo. Podle antidopingové nadace UCI (CAFD) vykazovaly anomálie hodnoty z Kreuzigerova biologického pasu mezi březnem a srpnem 2011 a také v období od dubna 2012 do konce závodu Giro d'Italia v závěru května 2012. V těchto letech jezdil rodák z Moravské Třebové za kazašskou stáj Astana.

UCI českého jezdce o podezření informovala už loni v červnu. "Hned poté jsem nechal data ze svého biologického pasu prověřit dvěma akreditovanými experty, kteří loni v září a říjnu došli shodně k závěru, že hodnoty byly způsobeny jinými vlivy než užíváním dopingových látek a metod," uvedl Kreuziger. CAFD posudky nepřesvědčily a Kreuzigerovi dala letos v květnu čas do konce června, aby navrhl další postup.

"Nepovolili mi další prodloužení lhůty, i když jsem zdůraznil, že expertům CAFD trvalo víc než sedm měsíců, aby vyhodnotili stanoviska námi oslovených expertů," píše. Kreuziger nicméně stačil požádat o posudek i třetího odborníka, podle jehož předběžných závěrů lze výkyvy vysvětlit i jinými vlivy než užíváním dopingu. Než vyjdou najevo další informace, stáj Tinkoff-Saxo se rozhodla nenominovat Kreuzigera do závodů. Jezdec tak nebude provizorně suspendován, pokud o to nepožádá UCI nebo Český svaz cyklistiky.

"Český svaz cyklistiky zatím žádnou informaci od UCI týkající se nesrovnalostí v Romanově biologickém pasu neobdržel. Je to mnohaletý úspěšný závodník a reprezentant, který prošel stovkami negativních dopinkových testů, a proto jej až do vyřešení případu považujeme za nevinného," uvedl na svazovém webu prezident ČSC Marián Štetina.

Podobné potíže jako Kreuziger má již od loňského září Brit Jonathan Tiernan-Locke. UCI kvůli nesrovnalostem v jeho biologickém pasu vyzvala národní svaz, aby s devětadvacetiletým jezdcem elitní stáje Sky zahájil disciplinární řízení, které však nebylo ani po víc než osmi měsících uzavřeno.

Spojování s dopingovými praktikami se Kreuziger bránil už před rokem. Tehdy přiznal, že na začátku profesionální kariéry zhruba rok spolupracoval s kontroverzním lékařem Michelem Ferrarim, který byl později v Itálii potrestán zákazem působení v cyklistice. Užívání zakázaných látek však pátý muž loňské Tour de France rozhodně popřel.

V biologickém pasu sportovců se shromažďují informace o hodnotách vybraných látek v odebraných krevních vzorcích. Podezřelé změny v krevním či hormonálním profilu mohou naznačovat použití nedovolených prostředků. UCI začala biologické pasy užívat v říjnu 2007.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy