Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Univerzitní hokejová liga: North Wings Ústí – Engineers Prague

Tour de France poprvé po více než sto letech nevyvrcholí v Paříži

Tour de France čeká v roce 2024 velká změna. Poprvé od roku 1905 se totiž nedočkáme tradičního dojezdu v Paříži na Champs-Élysées a "Stará dáma" vyvrcholí poslední etapou v Nice. Důvodem budou vrcholící přípravy na olympijské hry.

Tři nejlepší na Tour de France 2022
zdroj: Reuters

Neobvyklý bude i formát poslední etapy, v níž se v posledních letech tradičně neútočilo na celkové pořadí a vrcholem byl závěrečný sprint na Champs-Élysées. V roce 2024 Tour de France vyvrcholí v Nice časovkou jednotlivců, která může konečným pořadím zásadně zamíchat. Naposledy jízda proti chronometru rozhodovala v roce 1989, kdy Francouzi Laurentu Fignonovi sebral žlutý dres Američan Greg Lemond o osm sekund, nejmenším rozdílem v historii.

Oproti jiným letům začne 111. ročník Tour v olympijském roce o týden dříve. Premiérový start z Itálie je ve Florencii naplánován na 29. června, poslední etapa je na programu 21. července, pět dní před zahájením olympijských her v Paříži.

Mimo Paříž končila Tour de France pouze v prvních dvou ročnících v letech 1903 a 1904, které vyvrcholily ve Ville d'Avray. Od té doby už se dojíždělo vždy do francouzské metropole, v letech 1906 až 1967 v Parku princů, poté na velodromu Cipale (1968–1975) a od roku 1975 na Champs-Élysées.

V roce 2025 plánují organizátoři opět návrat k normálu. "Těšíme se, že u příležitosti 50. výročí prvního příjezdu na Champs bude v roce 2025 Paříž a Champs-Élysées zase zpět," uvedl ředitel Tour de France Christian Prudhomme.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články