Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Jezdectví: M ČR ve skocích, Praha - Velká Chuchle

Ťoupalíkovi MS nevyšlo, Vosová jej pošesté v řadě ovládla

Hoogerheide (Nizozemsko) – Šel do toho s jasným cílem, vyhrát zlato a obléct se do duhového trikotu. Českému cyklokrosařovi a vítězi světového poháru Adamu Ťoupalíkovi však mistrovství světa vůbec nevyšlo a závod ani nedokončil. Novým juniorským světovým šampionem se stal Belgičan Thijs Aerts. Nizozemka Marianne Vosová je pošesté za sebou a celkově posedmé mistryní světa v cyklokrosu. Martina Mikulášková obsadila v Hoogerheide 11. místo.

Adam Ťoupalík
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

Na domácí trati v Hoogerheide triumfovala Vosová s více než minutovým náskokem před Italkou Evou Lechnerovou, pro bronz si dojela Britka Helen Wymanová. Nejlepší Češkou byla Martina Mikulášková, která obsadila 11. místo. Závod ovlivnila hned v úvodu kolize, po níž největší česká naděje Pavla Havlíková dlouho nemohla oddělit své kolo od bicyklu Američanky Katherine Comptonové, po Vosové druhé největší favoritky závodu. "Celý závod jsem to pak jen doháněla," podotkla Comptonová.

"Zůstaly jsme tam strašně dlouho stát a nemohly se od sebe rozmotat. Když už jsme se vydaly zase na cestu, tak jsem zjistila, že mám zničené zadní kolo a přehazovačku. Do depa byla cesta strašně dlouhá, ztratila jsem moc času," popsala v cíli Havlíková. Uznala svou chybu. "Trošku jsem zavrávorala ve vyježděných kolejích, odhodilo mě to na stranu a zamotaly jsme se do sebe. Mrzelo mě to i kvůli Katie, protože určitě měla namířeno výše, než nakonec skončila."

V čele se tak šestadvacetileté Vosové vyčistila cesta k dalšímu triumfu a Nizozemka neváhala. Už po prvním kole měla na Lechnerovou k dobru pět vteřin, na desátou Comptonovou dokonce přes půl minuty. Vosová i nadále šlapala naplno do pedálů a závod proměnila ve svou exhibici - Lechnerové nadělila v cíli 67 sekund. Prodloužila tak šňůru neporazitelnosti na MS, která začala v roce 2009 právě v Hoogerheide. Bronz vybojovala Wymanová, Comptonová skončila až devátá.

Hned za první desítkou si pro nejlepší umístění kariéry na světovém šampionátu dojela s více než tříminutovou ztrátou na vítězku Mikulášková. "Absolvovala jsem své páté MS a je to pro mě super výsledek," libovala si. Navzdory 25. místu byla s výkonem spokojená i Havlíková. "S výkonem absolutně, s výsledkem samozřejmě vůbec. Měla jsem dnes nejlepší nohy za celou sezonu, takže mě to hrozně mrzí. Cítila jsem se skvěle, minimálně na první desítku. Ta stíhací jízda potom už ale na lepší než třetí desítku nestačila," uvedla třicetiletá cyklistka.

Čerstvý vítěz světového poháru Ťoupalík se sice vyhnul hromadnému pádu záhy po startu, kvůli němuž ihned odstoupil Roman Lehký, ale přestože se v úvodu držel na konci první desítky, bylo patrné, že mu do obvyklé pohody hodně chybí.

"Už od včerejška mi nebylo dobře a zvažoval jsem, zda vůbec do závodu nastoupím," řekl. Po druhém kole z celkových pěti byl třináctý, ztrácel 24 vteřin na vedoucího Nizozemce Jorise Nieuwenhuise a jeho manko narůstalo. "Po třetím kole už to nemělo smysl," komentoval své odstoupení Ťoupalík, jediný český medailista z loňského MS v Louisville.

Ani na Nieuwenhuise nakonec medaile nezbyla. Převálcovalo ho belgické trio v čele s Aertsem, jenž o minulém víkendu překvapivě vyhrál závěrečný závod SP v Nommay. Na stupních vítězů ho dnes doplnili favorizovaný Yannick Peeters a Jelle Schuermans. Cyklokrosová velmoc Belgie se dočkala juniorského mistra světa po sedmi letech.

Lehký musel po ošklivě vypadajícím pádu do nemocnice. "Vypadalo to hnusně, tam to byla velká 'barikáda'. Nakonec se ale podezření na zlomeninu klíční kosti nepotvrdilo a Roman už je z nemocnice zpátky," uvedl reprezentační trenér Stanislav Bambula.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih závodu juniorů na cyklokrosovém MS

Mistrovství světa v cyklokrosu v Hoogerheide (Nizozemsko):

Junioři: 1. Aerts 45:55, 2. Peeters -10, 3. Schuermans (všichni Belg.) -12, ...38. Kunt -4:58, 41. Matějek -6:25, 45. Šírek -7:03, Ťoupalík a Lehký (všichni ČR) nedokončili.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy