Absa Cape Epic

Tom Dumoulin to dokázal. Jako první Nizozemec vyhrál Giro

Milán – Vítězem stého ročníku Giro d'Italia je Tom Dumoulin. Šestadvacetiletý jezdec to dokázal jako první Nizozemec v historii. V konečném pořadí porazil Naira Quintanu o 31 vteřin, třetí skončil domácí favorit Vincenzo Nibali. Janu Hirtovi patří skvělá dvanáctá příčka. Závěrečnou časovku vyhrál další Nizozemec Jos van Emden, Jan Bárta skončil na výtečném šestém místě. Vyvrcholení Gira jsme sledovali v textovém on-line přenosu.

Tom Dumoulin se stal prvním nizozemským vítězem na Giru v historii a zároveň prvním vítězem Grand Tour od roku 1980. Závěrečnou časovku zajel skvěle a nestačil pouze na krajana Jose van Emdena. Nizozemští fanoušci tak zažívají spolu s jezdci pohádkový závěr letošního Gira.

"Je to šílené. Nemůžu to popsat ani slovy. Byl jsem dnes hrozně nervózní, jen jsem se snažil zklidnit. Na trati jsem o mezičasech nevěděl," říkal v cíli dojatý Dumoulin. Držitelem vrchařského dresu je Mikel Landa, bodovačku vyhrál Fernando Gaviria a bílý dres pro nejlepšího jezdce do 25 let náleží Bobu Jungelsovi, který předstihl v časovce Adama Yatese.

Na Quintanu měl Dumoulin před startem 29kilometrové časovky manko 53 vteřin, to ale překonal už na druhém ze tří mezičasů. Těsný tak byl hlavně souboj o druhou příčku pořadí, které nakonec kolumbijský vítěz z roku 2014 uhájil o devět vteřin před Vincenzem Nibalim. Čtvrtý skončil Thibaut Pinot.

Jan Hirt obsadil v konečném pořadí výtečné 12. místo a zajel tak debut nad své očekávání. Jen Roman Kreuziger v roce 2011 (5. místo) a Leopold König před dvěma lety (6.) odjeli italský závod lépe. Celé Giro absolvovali i Michal Schlegel (45.) a Jan Bárta (127.), který v časovce zajel skvělé šesté místo. Na vítězného van Emdena ztratil pouze 39 vteřin.

Vítězem Giro d'Italia 2017 je Tom Dumoulin

Cyklistický závod Giro d'Italia - závěrečná 21. etapa (Monza - Milán, časovka 29,3 km):

1. Van Emden (Niz./LottoNL) 33:08, 2. Dumoulin (Niz./Sunweb) -15, 3. Quinziato (It./BMC) -27, 4. Kiryjenka (Běl./Sky) -31, 5. Rosskopf (USA/BMC) -35, 6. Bárta (Bora) -39, 7. Preidler (Rak./Sunweb) -51, 8. Jungels (Luc./Quick-Step) -54, 9. Tratnik (Slovin./CCC) -57, 10. Amador (Kost./Movistar) -1:02, ...109. Schlegel -3:58, 112. Hirt (oba CCC) -3:59.

Konečné pořadí: 1. Dumoulin 90:34:54, 2. Quintana (Kol./Movistar) -31, 3. Nibali (It./Bahrajn Merida) -40, 4. Pinot (Fr./FDJ) -1:17, 5. Zakarin (Rus./Kaťuša) -1:56, 6. Pozzovivo (It./AG2R) -3:11, 7. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -3:41, 8. Jungels -7:04, 9. A. Yates (Brit./Orica) -8:10, 10. Formolo (It./Cannondale) -15:17, ...12. Hirt -20:49, 45. Schlegel -2:18:19, 127. Bárta -4:27:24.

Bodovací soutěž: 1. Gaviria (Kol./Quick-Step) 325.
Vrchařská soutěž: 1. Landa (Šp./Sky) 224.
Nejlepší mladý jezdec: 1. Jungels.
Soutěž týmů: 1. Movistar, 2. AG2R, 3. FDJ.