Maxa liga 2024/2025

Šumpíkovi utekl juniorský bronz o tři vteřiny. Titul mezi ženami získala Lotte Kopecky, mezi muži Affini

Skvělou časovku má za sebou na mistrovství Evropy juniorů Pavel Šumpík. V Belgii osmnáctiletý cyklista zajel čtvrtý nejrychlejší čas, od medaile ho dělily tři sekundy. Výrazný posun oproti minulému roku zapsala Nela Kaňkovská, která dojela sedmá. Závod žen vyhrála Lotte Kopecky, mezi muži byl nejrychlejší Edoardo Affini.

Pavel Šumpík na ME juniorů
zdroj: Český svaz cyklistiky / Facebook

Trať z Heusden-Zolderu do Hasseltu dlouhou 31 kilometrů zvládl nejrychleji sedmnáctiletý Nizozemec Michiel Mouris, který ji projel průměrnou rychlostí 50,6 km/h. Šumpík byl o sedmadvacet sekund pomalejší.

Stříbro získal domácí Jasper Schoofs s mankem sedmi sekund na Mourise, český závodník při průjezdu cílem těsně nestačil na výkon Němce Paula Fietzkeho. Oproti loňsku si Šumpík polepšil o čtyři místa.

Affini vyhrál časovku na ME před Küngem

Mezi juniorkami byla sedmá Nela Kaňkovská, která ztratila 45 sekund na vítěznou Španělku Paulu Ostizovou. Oproti minulému šampionátu se osmnáctileté české cyklistce povedl skok o 17 míst.

V kategorii do 23 let se čeští reprezentanti do elitní desítky neprosadili. Olympionička Julie Kopecký byla osmnáctá, lepší z dvojice mužů Daniel Rubeš obsadil 23. pozici.

Časovky v elitní kategoriích se jely bez české účasti. Svou bohatou medailovou sbírku rozšířila o první zlato ze silničního mistrovství Evropy osmadvacetiletá Kopecky. Úřadující světová šampionka ze závodu s hromadným startem vyhrála s výrazným náskokem 44 sekund před nizozemskou veteránkou Ellen van Dijkovou, jež v minulosti získala v časovce tři zlata na MS a čtyři na ME. Třetí byla stejně jako loni Rakušanka Christina Schweinbergerová.

Na rozdíl od Kopecky představuje dnešní triumf největší úspěch seniorské kariéry pro osmadvacetiletého Affiniho, jenž měl z ME zlaté medaile pouze z juniorské kategorie a třiadvacítky. Člen týmu Visma-Lease a Bike porazil o 10 sekund Švýcara Stefana Künga, jenž v neděli zvítězil v závěrečné časovce Vuelty, o dalších 10 sekund zpět skončil na bronzové pozici vítězův krajan Mattia Cattaneo.

Mistrovství Evropy v silniční cyklistice v Heusden-Zolderu – časovka:

Muži (31,2 km): 1. Affini (It.) 35:15, 2. Küng (Švýc.) -10, 3. Cattaneo (It.) -20, 4. Hoole -27, 5. Arensman (oba Niz.) -54, 6. Campenaerts (Belg.) -56.
Ženy (31,2 km): 1. Kopecká (Belg.) 39:00, 2. Van Dijková (Niz.) -44, 3. Schweinbergerová (Rak.) -01:03, 4. Markusová (Niz.) -1:05, 5. Guazziniová (It.) -1:09, 6. Aalerudová (Nor.) -1:25.
Muži do 23 let (31,2 km): 1. Segaert (Belg.) 35:06, 2. Söderqvist (Švéd.) -31, 3. W. Mouris (Niz.) -34, ...23. Rubeš -2:58, 33. J. Bittner (oba ČR) -5:26.
Ženy do 23 let (31,2 km): 1. Ahtosaloová (Fin.) 40:54, 2. Niedermaierová (Něm.) -29, 3. Schreiberová (Luc.) -32, ...18. Kopecký (ČR) -1:59.
Junioři (31,2 km): 1. Mouris (Niz.) 37:08, 2. Schoofs (Belg.) -7, 3. Fietzke (Něm.) -24, 4. Šumpík -27, ...41. Piták (oba ČR) -3:53.
Juniorky (13,3 km): 1. Ostizová (Šp.) 17:52, 2. F. Knavenová (Niz.) -1, 3. Chladoňová (SR) -11, ...7. Kaňkovská -45, 22. Hezinová (obě ČR) -1:21.