Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Paralympijský magazín

Štybar se poprvé stal Králem cyklistiky

Praha - Silniční profesionál Zdeněk Štybar byl vyhlášen vítězem 50. ročníku ankety Král cyklistiky. Devětadvacetiletý jezdec, který už se delší dobu naplno věnuje silnici, se letos opět vrátil krátce do terénu a v elitní kategorii dobyl na začátku února v Hoogerheide potřetí titul mistra světa v cyklokrosu. Druhý hlavní favorit Leopold König, sedmý muž konečného pořadí Tour de France, byl vyhlášen nejlepším silničářem.

Zdeněk Štybar Králem cyklistiky
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Štybar, jenž hájí barvy stáje Omega Pharma-Quick Step, zazářil na MS v Nizozemsku, kde již jako silničář předčil cyklokrosové specialisty. V kategorii elite dosáhl po letech 2010 a 2011 opět na zlato a potvrdil tak pozici historicky nejúspěšnějšího českého cyklokrosaře. Na konci června si pak ve Slavkově u Brna splnil další z hlavních cílů v sezoně, když vyhrál poprvé v kariéře silniční závod na mistrovství republiky.

"Jsem za tu cenu hrozně rád a moc si jí vážím. Myslím, že čeští cyklisté jsou čím dál tím lepší. Leo (König) měl perfektní sezonu, také Petr Vakoč jezdil skvěle, takže těch kluků je hrozně moc," řekl Štybar. "Je to i těžké srovnání mezi titulem mistra světa v cyklokrosu a sedmým místem na Tour de France," připomněl Königův výsledek. "Kdybych měl hlasovat já, tak bych dal hlas Kenymu," ujistil Štybar.

Na trůnu vystřídal Romana Kreuzigera, jenž patří s čtyřmi primáty k nejúspěšnějším českým cyklistům. Z vyhlášení si Štybar nakonec odnesl dvě ocenění, neboť se stal i nejlepším cyklokrosařem. Naprázdno nevyšel ani nejpilnější sběratel medailí v tomto roce, biker Jaroslav Kulhavý. Olympijský vítěz z Londýna se stal v maratonu mistrem světa a vicemistrem Evropy, na MS v cross country byl členem bronzové štafety.

Síň slávy otevřela své brány

První členy má po dnešku nově zřízená Síň slávy Českého svazu cyklistiky. Jsou jimi velikáni Jan Smolík (silnice), Jiří Daler, který zářil především na dráze a má zlato z olympiády 1964, a bratři Jan a Jindřich Pospíšilové, dvacetinásobní mistři světa v kolové. In memoriam do ní byl rovněž uveden první český vítěz Závodu míru Jan Veselý, jenž zemřel v roce 2003 v 79 letech.

"Posledním impulzem byl pro nás hokejový brankář Dominik Hašek a jeho přijetí do Síně slávy v Torontu. Takže tu konečně máme i tu domácí cyklistickou. Sice pozdě, ale přece," uvedl prezident svazu Marián Štětina s tím, že plakety členů Síně slávy ČSC budou trvale vyvěšeny v cyklistické hale v Praze-Motole.

Je nám líto, video expirovalo.
Král cyklistiky Štybar: Hlas bych dal Leovi

Výsledky ankety Král cyklistiky

Král cyklistiky: Zdeněk Štybar.

Silnice: Leopold König.

Horská kola: Jaroslav Kulhavý.

Cyklokros: Zdeněk Štybar.

Sálová cyklistika: Petr Skoták a Pavel Šmíd.

Handicapovaní: Jiří Bouška.

Bikros: Aneta Hladíková.

Dráha: Jiří Janošek.

Junior: Jiří Janošek.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy