Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Proti hendikepu

Skvělý Kulhavý dotáhl bikerskou štafetu k bronzu

Hafjell - Čeští bikeři získali na mistrovství světa horských kol v Norsku první medaili. Štafeta ve složení Kryštof Bogar, Jan Rajchart, Kateřina Nash a Jaroslav Kulhavý dojela v závodě disciplíny cross country třetí za vítěznou Francií a druhým Švýcarskem. Česká výprava je na tom již po druhém soutěžním dnu šampionátu lépe než loni, kdy z JAR odjela bez medaile.

Jaroslav Kulhavý
zdroj: EPA autor: KIM LUDBROOK

V sestavě českého kvarteta došlo oproti loňsku, kdy v jihoafrickém Pietermaritzburgu závod nedokončilo, k jediné změně. Na pozici muže do 23 let je tentokrát Bogar místo Jana Nesvadby, který povýšil do kategorie elite. Právě Bogar závod na necelých 17 kilometrech rozjížděl a Rajchartovi předával až jako patnáctý. To však i proto, že některé týmy zvolily jinou taktiku a své elitní závodníky nasadily hned na startu.

Češi se tak museli za medailí postupně prokousávat, přičemž Rajchart posunul štafetu o dvě příčky vpřed a Nash předávala už jako sedmá. "Holky vystřelily strašně rychle, já věděla, že nesmím panikařit a jet svoje. Začátek byl strašně těžký, druhá polovina okruhu byla super a já předjela pár holek," pochvalovala si Nash.

Štafety má prý hrozně ráda od doby, kdy ještě lyžovala. "Alespoň na jeden den nejsme jako individuální sportovci, ale jedeme za tým. Znamená to pro mě hodně, dobrá parta, je to příjemná cesta, jak poděkovat českému týmu za péči," dodala Nash.

O posun na bronzovou pozici se pak přes potíže s průduškami zasloužil skvělou jízdou olympijský šampion z Londýna Kulhavý, jenž na svém úseku zajel společně s Ninem Schurterem a Němcem Manuelem Fumicem absolutně nejrychlejší čas celého závodu. "Myslím, že líp už jsem to zajet nemohl, kousek přede mnou byl Nino, ale nešel sjet," podotkl Kulhavý.

Jaroslav Kulhavý: "Velké překvapení, s tím na začátku asi nikdo nepočítal. Neměl jsem moc přehled, jak na tom jsem. Věděl jsem, že mi Káča předávala jako sedmá, ale až do cíle jsem nevěděl, kolikátý jsem. Zaslechl jsem pak těsně před koncem, že jsme třetí."

Kuriózně v medaili už asi příliš nevěřili ani mladí členové bronzové sestavy Bogar s Rajchartem, kteří dojezd české štafety ani neviděli, neboť se jeli vyjet a stěží pak stíhali vyhlášení na stupních vítězů. "Doufám, že mi to vydrží do soboty, přes zdravotní trable, které mám. Doufám, že se ve druhém nebo ve třetím kole nezabrzdím. Mohl by to pak být pěkný závod," vyhlížel Kulhavý nejočekávanější závod jednotlivců.

Schurter podobně vytáhl nahoru Švýcary, kteří dorazili do cíle o deset vteřin dříve. Nejlépe vyšel závod loni stříbrným Francouzům, kteří byli od první předávky nejhůře pátí. Jordan Sarrou, Hugo Pigeon, Pauline Ferrandová-Prevotová a Maxime Marrote zvládli trať za 52 minut a dvě vteřiny a zvítězili s velkým náskokem 45 sekund před Švýcary.

Výsledky mistrovství světa horských kol v Hafjellu:

Cross country (štafety): 1. Francie (Sarrou, Pigeon, Ferrandová-Prevotová, Marrote) 52:02, 2. Švýcarsko (Frischknecht, Colombo, Neffová, Schurter) -45, 3. ČESKO (Bogar, Rajchart, Nash, Kulhavý) -55, 4. USA -1:25, 5. Německo -1:31, 6. Austrálie -1:36.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy