Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklistika ČR 2024

Sedmdesátičlenný peloton a stovky dětí, cyklotour dorazila do Lanškrouna

Lanškroun – Charitativní akce Na kole dětem má za sebou již sedmou etapu. Dnešek byl ve znamení davů dětí v partnerských městech a velkého počtu přidávajících se cyklistů, když společně s hlavním patronem celého projektu Josefem Zimovčákem dojel do cíle v Lanškrounu peloton o sedmdesáti jezdcích. Po sedmi dnech mají účastníci v nohách již 1 119 kilometrů. Do Velehradu, kde celá cyklotour končí, jim však stále 400 zbývá.

Sedmá etapa charitativní akce Na kole dětem
zdroj: ČT autor: Ivo Dvořák

"Dneska bylo kolem trati obrovské množství dětí. To bylo nádherné. Komfortní byl i příjezd do Lanškrouna, kdy s námi přijelo kolem padesáti cyklistů, což je na to, že je středa, všední den, výborné," řekl po dojezdu do finální destinace desítinásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole hlavní a tvář celé akce Josef Zimovčák.

Oproti včerejšímu dnu, kdy kopec střídal kopec, byla dnešní etapa o poznání snazší. Cyklisté sice projížděli Českomoravskou vrchovinou, avšak během sto třiceti kilometrů museli překonat pouze dva náročnější kopce.

První zastávka sedmého dne charitativního projektu Na kole dětem, jenž má za úkol pomoci onkologicky nemocným dětem, byla ve Žďáru nad Sázavou. Na Horním náměstí čekalo na příjezd pelotonu na tři sta padesát dětí z místních základních škol, které všechny účastníky náležitě přivítaly.

A podobná atmosféra byla i v Novém Městě na Moravě, kam Josef Zimovčák a spol. dorazili o půl hodiny později. Ještě před dojezdem se k pelotonu přidala skupina místních dětí z cyklistického klubu, které dojely až do lyžařského areálu u hotelu Ski, kde se konalo mistrovství světa v biatlonu či nedávno světový pohár horských kol. Na tribunách, na nichž ještě nedávno fandili fanoušci z celého světa, čekalo na příjezd všech účastníků na dvě stovky místních školáků. Pro ně i pro všechny jezdce vystoupila jako již tradičně trojnásobná mistryně světa v krasojízdě Martina Štěpánková, jež i díky velkému prostoru mohla vytáhnout ze svého repertoáru i ty nejnáročnější cviky.

Do Lanškrounu dojelo až 70 cyklistů

V pěkném a slunečném počasí počet cyklistů v pelotonu neustále narůstal, kdy po celou dobu etapy se připojovali noví a noví. A tak do Poličky a Svitav, kde cyklotour zastavovala, přijela mnohem početnější skupina. Největší nárůst však přišel až před předposlední odpočinkovou destinací v Moravské Třebové, v níž, jako v každém partnerském městě, předal Josef Zimovčák certifikát. Peloton totiž narostl až na šedesát jezdců, kteří dojeli na náměstí T. G. Masaryka.

Při odjezdu z Třebové se přidalo ještě deset nových členů, a tak do cíle, který byl tentokrát v Lanškrounu, jel peloton o sedmdesáti jezdcích. Ke stadionu Romana Šebrleho účastníci přijeli přesně dle plánu. Pro všechny zde byl připravený kulturní program a letošní mistr světa v jízdě na velocipédu Josef Zimovčák předal při příležitosti cyklistických závodů místních školáků ceny pro vítěze. Podpořit projekt Na kole dětem přišel i známý farář Zbygnew Czendlík.

Zítřejší osmá etapa bude o poznání náročnější. Cyklotour se totiž jako již tradičně přesunou do Jeseníku, kde etapa bude končit v Bruntále. Tento rok však jezdci s největší pravděpodobností nevyrazí na Praděd. Josef Zimovčák si ale nechává zadní vrátka otevřená. "Přemýšlel jsem o tom, že bychom na Praděd vyrazili. Nevím ale, jak to bude vypadat, ale pokud k tomu budou podmínky, určitě bych chtěl jet," dodal Zimovčák.  

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články