Následuje
Galavečer českého turfu

Schurter a Courtneyová nedali konkurenci šanci, Kulhavý prožil nešťastný závod

Nové Město na Moravě – Závody mužů kategorie elite a žen do 23 let v Novém Městě na Moravě měly suverénní vítěze. Nino Schurter a Kate Courtneyová nenašli konkurenci. Švýcar jel na čele téměř nepřetržitě a v cíli měl půlminutový náskok před Španělem Valerem Serranem. Jaroslav Kulhavý od začátku nestíhal a ještě ho postihl defekt. Dojel až 55., Jan Škanitzl byl 27. Nejlepší z Češek v kategorii do 23 let byla sedmnáctá Adéla Šafářová, Barbora Průdková skončila šestadvacátá.

Nino Schurter
zdroj: ČTK autor: Libor Plíhal

Dvaatřicetiletému Kulhavému se nepovedl start a po kratším zaváděcím okruhu byl až na konci třetí desítky. Přestože v průběhu se pohyboval i okolo patnácté příčky, dnešek evidentně nebyl jeho optimálním závodním dnem. V předposledním z celkem šesti celých kol měl navíc defekt, v cíli ztratil na svého velkého rivala Schurtera sedm a půl minuty.

Kulhavý už před nedělním kláním přiznal, že neprožil ideální minulý měsíc. "Kvůli alergii a astmatu můj trénink nebyl úplně ideální. Pocity proto nejsou stoprocentní. Poznám až v neděli, jak na tom jsem," řekl Kulhavý.

Schurter v Novém Městě opět vítězný, Kulhavému se závod nevyvedl

Smůla se ale lepila dvojnásobnému olympijskému medailistovi na paty. "Začalo to už před závodem. Měl jsem blbý pád, narazil jsem si žebra. Po defektu jsem na to padl znova, takže to nebylo příjemné," popsal. "Možná jsem přecenil dobré pocity v týdnu a přehnal jsem to s tréninkem, protože jsem byl úplně prázdný, nemohl jsem zrychlit," dodal.

Zdaleka spokojený nebyl ani Škarnitzl. "Nebylo to dnes z mé strany dobré. Chtěl jsem jet na nějaké dobré umístění v tom úvodním kole, ale nevyšlo to. Byla tam šance být ve skupině, která jela o desítku, říkal jsem si, že by to mohlo být dobré, ale ve druhém kole jsem chyboval a ztratil jsem pět až deset vteřinek. A abych se dostal zpátky do té skupiny, musel jsem jet trochu přes můj limit, což mě hrozně sundalo," uvedl Škarnitzl.

Schurter si okamžitě po startu proklestil cestu na špici, kde se ho polovinu závodu dokázal překvapivě držet Španěl David Valero, ale na velikána této olympijské disciplíny nakonec nestačil. Schurter vyhrál v Novém Městě včetně MS již celkově popáté. Valero do cíle dojel s mankem 26 vteřin, třetí skončil Francouz Julien Absalon. 

"Po minulém roce jsem šel do závodu uvolněný. Překvapil mě David, který mě začal stíhat, počkal jsem na něj a on pak tahal krásné tempo, které mi dokonale vyhovovalo. Několikrát zkoušel atakovat, ale měl jsem dost sil se ho udržet. Ve čtvrtém okruhu jsem zkusil zaútočit a vyšlo to. Cítil jsem se skvěle, tenhle okruh mi sedí naprosto vším," řekl spokojený Schurter. 

Šafářová prožila úspěšnou premiéru v nové kategorii

"Je to nad plán. Říkala jsem si, že bych mohla být do dvacítky, ale nečekala jsem to, je to super. Trošičku mě docházelo, ale diváci mě hnali," uvedla šťastná Šafářová, která ve svých osmnácti letech vybojovala velice slibný výsledek.

Ačkoliv na vítězku ztratila nakonec přes sedm minut, v zaváděcím okruhu si užila své chvíle slávy a vedla celý peloton. "To jsem právě vůbec nečekala. Nechtěla jsem to na začátku přepálit, ale vyšlo to. Po chvilce mě sice holky předjely, ale byl to krásný pocit, že jsem mohla být alespoň chvíli první," hlásila s úsměvem Šafářová.

Čisté svědomí, ale opačné pocity měla naopak Průdková. "Dneska to bylo hodně těžké. Tím, že trať tady vede nahoru dolů, tak mi nikdy moc nesedí, ale dneska jsem do toho dala všechno, jela jsem, na co mám. A vyšlo to, na co to vyšlo. Chtěla jsem být do desítky, takže s umístěním jsem zklamaná," přiznala Průdková.

Courtneyová potvrdila dobrou výkonnost. Druhou Britku Evie Richardsovou porazila o minutu a 51 sekund, odstup třetí Siny Freiové ze Švýcarska na vítězku byl tři a půl minuty. "Bylo to překvapení. Věděla jsem, že mám formu, ale nikdy nemůžete vědět, jak na tom jsou ostatní," uvedla Courtneyová.

Výsledky SP horských kol v Novém Městě na Moravě

Muži - elite: 1. Schurter (Švýc.) 1:27:35, 2. Valero (Šp.) -26, 3. Absalon -1:46, 4. Marotte -1:51, 5. Sarrou -1:59, 6. Tempier -2:09, 7. Carod (všichni Fr.) -2:41, 8. M. Van de Poel (Niz.), 9. Cooper (N. Zél.), 10. Fontana (It.) všichni -2:51, ...27. Škarnitzl -5:36, 49. Nesvadba -7:17, 55. Kulhavý -7:38, 57. Rauchfuss -8:03, 63. Paprstka -9:09, 76. Stošek -12:31, 81. Vobecký (všichni ČR) -1 kolo.

Ženy do 23 let: 1. Courtneyová (USA) 1:12:45, 2. Richardsová (Brit.) -1:50, 3. Freiová (Švýc.) -3:26, 4. Worstová (Niz.) -4:11, 5. Géraultová (Fr.) -4:22, 6. Bertaová (It.) -4:40, ...17. Šafářová -7:21, 26. Průdková (obě ČR) -9:41.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy